Neděle 10. prosince 2023
Svátek slaví Julie, zítra Dana
Oblačno, déšť se sněhem 3°C

„Junckere, odstup,“ zní z Evropské unie. Šéf Komise ztratil po brexitu důvěru

Autor: ČTK - 
4. července 2016
10:52

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker čelí po britském referendu tlaku, aby svou funkci opustil. Důvěru ztratil v některých zemích východní části Evropské unie, včetně Česka, ale stále menší podporu má i v Berlíně, napsal britský deník The Sunday Times (ST).

Jedním z důvodů zvýšeného tlaku na odchod Junckera z čela Komise je podle britského listu jeho „škodolibá radost“ z výsledku britského referenda, v němž se voliči rozhodli pro odchod z evropského bloku, ale i snaha bývalého lucemburského premiéra využít takzvaného brexitu k prohloubení evropské integrace.

Podle ST i německá kancléřka Angela Merkelová, která Junckera v roce 2014 do čela EK prosadila, začala považovat Lucemburčana za „součást problému“.

Juncker velmi často jednal proti společnému zájmu (členských zemí EU) a jeho reakce na britské referendum byla velmi škodlivá,“ cituje ST nejmenovaného německého ministra. „Nyní není čas na hašteření mezi institucemi, ale tlak na jeho (Junckerův) odchod bude stále větší a kancléřka Merkelová s tím bude muset nakonec příští rok něco udělat,“ řekl ministr.

Podle zdroje citovaného britským listem podráždil Juncker německé představitele třeba i setkáním se skotskou premiérkou Nicolou Sturgeonovou, která chce navázat přímá jednání s Evropskou komisí o možnostech setrvání Skotska v Unii. Za provokativní označil i jeho výroky o možné nezávislosti Skotska a Severního Irska po brexitu, které pronesl Juncker v německé televizi.

Zdravotní potíže a údajný alkohol

S počínáním lucemburského expremiéra v čele Evropské komise jsou nespokojené i další státy EU, píše ST. K odchodu Junckera vyzval například polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski a také český šéfdiplomat Lubomír Zaorálek nedávno poznamenal, že Juncker není podle něj mužem na svém místě. Chování předsedy EK po oznámení výsledků britského referenda označil estonský prezident Toomas Hendrik Ilves za „odporné“.

Podle britského listu se rojí spekulace, že Junckera trápí i závažné zdravotní obtíže, které mu nedovolují plně vykonávat náročnou funkci, a příčinu jeho často nevypočitatelného a zmateného chování řada lidí spatřuje i v údajném problému s alkoholem. Opilý prý byl například při jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem či s čínským premiérem Li Kche-čchiangem.

ivoadler ( 5. července 2016 11:41 )

Jak je na tom s chlastem nevím, já s ním na pivo nechodím, ale ty jeho řeči o "prohloubení integrace", rozuměj větší poslušnosti mně pěkně štvou.

1pepan ( 4. července 2016 13:19 )

Odstup Merkelová a Junckere - takhle je to správně!

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud