Roaming zdarma jen na oko? Brusel už řeší, kdy budeme v zahraničí zase platit

Autor: bud - 
12. září 2016
05:20

Roaming bude zadarmo, ale podmíněně. V Bruselu to v těchto dnech vře a euroúředníci se dohadují, jak to vlastně s bezplatným voláním či mobilním internetem v zahraničí bude. První návrhy naznačují, že úplné rušení roamingových poplatků je spíše z říše snů. EU se totiž bojí, že toho budou lidé zneužívat a pořizovat si levnější operátory ze sousedních zemí.

„Poplatky za roaming budou co nevidět minulostí. Příplatky za hovory a používání internetu v jiných zemích EU se od zítra sníží a od 15. června 2017 jim odzvoní nadobro,“ hlásal ještě letos v dubnu Evropský parlament, který zrušení roamingu považoval za jeden ze svých klíčových úspěchů. Jenže takto doslova to zřejmě platit nebude.

Boj o poplatky za roaming, který EU už několik let svádí s mobilními operátory, měl definitivně skončit a lidé měli na dovolené v zemích EU platit za služby stejně, jako by byli doma. Nová pravidla, která loni definitivně schválil europarlament i členské státy, sice počítají, že roaming bude zdarma. Jenže přesnou podobu toho, jak schválené „zdarma“ bude vypadat, ještě sepisují úředníci Evropské komise.

Bezplatně pouze 90 dnů za rok

A první návrh, který před pár dny předložili, uváděl, že bezplatný roaming bude omezen na 90 dní v roce a nejvýše 30 dní nepřerušeného pobytu v zahraničí. Lidé, kteří třeba pravidelně jezdí pracovat za hranice, by tak měli smůlu a stejně by po čase platili. Stejně tak lidé, kteří by si dovolenou protáhli na více než měsíc, případně lidé, kteří celoročně jezdí na služební cesty do zahraničí.

Tento návrh předseda Komise Jean-Claude Juncker okamžitě smetl ze stolů a svým úředníkům nařídil, aby ho napsali lépe. Na webu, kde se návrh nacházel, je teď jen stručná zmínka: „Služby Komise teď na příkaz předsedy pracují na nové verzi.“ Je tedy otázkou, jak bude skutečně „bezplatný“ roaming vypadat.

EU se bojí zneužívání

Je však pravděpodobné, že určité limity zůstanou i v novém návrhu. „Je třeba najít určitou rovnováhu. Chceme zrušit roamingové poplatky, a to pro lidi, kteří cestují,“ tvrdí odpovědní komisaři Günther Oettinger a Andrus Ansip.

Proč najednou EU couvá, když slíbila romaing zrušit úplně, a to nejprve od prosince 2015 a později od června 2017? Důvod je zřejmý: obává se, že by toho lidé zneužívali. Například volání na Slovensku nebo v Německu je levnější než v Česku a hrozilo tedy, že Češi začnou hromadně přecházet na zahraničí operátory. A to samozřejmě ti tuzemští nechtějí připustit a v EU tvrdě prosazují své zájmy.

ejvm1712 ( 12. září 2016 10:47 )

Jen tak na blbé čecháčky. Jen Němčouři prostřednictvím EU zničte ČR. Havel,Klaus a spol vám ji naservírovali za stříbrném podnosu.

zdenek43 ( 12. září 2016 10:24 )

Němečtí mobilní operátoři Němci mají jinou strukturu a časová pásma Základní rozdíl ve službách, které poskytují němečtí a čeští operátoři v oblasti předplacených služeb je patrný právě ve struktuře tarifů. Všichni tři čeští operátoři se snaží zaujmout rozdílnými tarify. Oskar nabízí jen jeden tarif, tzv. FlexiSazbu, která se v dalším měsíci promění v levnější tarif, pokud zákazník v předešlém měsíci protelefonuje více než 700 Kč. T-Mobile ČR nabízí základní tarify čtyři, rozdělené podle toho, zda zákazník převážně telefonuje nebo odesílá SMS. Zajímavý je tarif Twist Home, se kterým může zákazník telefonovat velice levně do některých vybraných zemí. Eurotel nabízí tarify tři: Original Go pro delší volání v jakémkoliv čase. Cena tarifu se snižuje již po první provolané minutě. Dále je to Fun Go, který je určen pro ty, kteří rádi odesílají SMS a tarif Quatro Go, který nabízí docela výhodné ceny při telefonování o víkendech a ve všedních dnech po 16. hodině. Dalším patrným rozdílem mezi nabídkou českých a německých operátorů je rozdělení některých německých tarifů předplacených služeb do tří časových pásem. Nabídka levného telefonování o víkendech jaká existuje v Německu v Čechách chybí. Srovnatelný by snad mohl být právě tarif Eurotelu Quatro Go, který nabízí telefonování o víkendech a ve všedních dnech od 16. do 7. hodiny ráno jen za 3 koruny. Při srovnání s německými tarify, které telefonování o víkendech na pevnou nebo vlastní síť nabízejí za 2,10 až 2,70 Kč se může české telefonování zdát stále ještě drahé.

zdenek43 ( 12. září 2016 10:20 )

EU se totiž bojí, že toho budou lidé zneužívat a pořizovat si levnější operátory ze sousedních zemí............ Němečtí mobilní operátoři 1. T-Mobile Deutschland - 2. Vodafone D2 - 3. E-Plus - 4. O2 Provozovatelé mobilních sítí ve Velké Británii jsou: O2 Vodafone Three – síť dimenzovaná hlavně na data T-Mobile a Orange ( nyní sloučeny pod EE).+++++///O2 (tedy španělská Telefónica O2), pak německý T-Mobile, britský Vodafone a „Trojku„, tedy operátora „3“. Nedávno, tedy v roce 2012, vznikla skupina EE (Everything Everywhere, podílníci Deutche Telecom a France Télécom), kam patří T-Mobile, Orange a EE./// Sítí výše uvedených operátorů využívá nespočet virtuálních operátorů jako: Virgin+GiffGaff (žádná podpora nebo obchody = pouze levné služby a online podpora od ostatních uživatelů)+LeBarra a Lyca (levné mezinárodní hovory, ale spíš mimo EU jelikož hovory do ČR reguluje EU a ceny jsou tedy velmi podobné u všech operátorů)+Tesco+Asda Mobilní operátoři v České republice Telefónica O2 Czech Republic (původní předvolby: 601, 602, 606, 607, 72) T-Mobile (původní předvolby: 603, 604, 605, 73) Vodafone (původní předvolby: 608, 77) U:fon (předvolba: 79) A MUZEME POKRACOVAT DALLLLLLLLLLLLLLLLLLLL TAKZE SE BOJI ???? ZEBY SI NAVZAJEM KONKUROVALI????????

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud