Úterý 5. prosince 2023
Svátek slaví Jitka, zítra Mikuláš
Oblačno -4°C

Palmový olej je zlo, bouřili v sídle EU. „Zvířata umírají, vyvolení bohatnou“

Autor: Jaroslav Šimáček - 
7. září 2016
06:40

Je to kalamita, shodli se politici i odborníci při debatě o hrozbách, které s sebou přináší produkce palmového oleje. Ničí se životní prostředí, úmyslně se vypalují a kácí pralesy, které jsou důležité nejen pro lidi v Indonésii, ale celý svět. A umírají tamní zvířata. Blesk.cz byl na půdě europarlamentu v Bruselu u debaty nad vážným tématem, kde se ale řeč stočila i na Leonarda DiCapria a jeho indonéské problémy právě kvůli palmovému oleji.

O poptávce po palmovém oleji rozhodují spotřebitelé, podotýkají politici i odborníci. Vášnivá kampaň proti němu se ostatně rozběhla také Česku, teď už ale uvadá. A lidé se palmovému oleji jen tak nevyhou. Je v potravinách, ale třeba i v kosmetice. „Takřka každý druhý produkt v supermarketu obsahuje palmový olej,“ poznamenala k tomu Němka Gabriele Zimmerová, šéfka levicové frakce v europarlamentu GUE/NGL.

Zimmerová zmínila dopady produkce palmového oleje – spalování milionů hektarů deštného pralesa, větší znečištění oxidem uhličitým, než jaké způsobují automobily a lodě, největší efekt vzniku skleníkových plynů i dramatické dopady na faunu a floru. „Ničí to ekologické systémy a zejména to velice poškozuje domorodé obyvatelstvo,“ uvedla.

Konečná: Naše rozmazlenost způsobuje katastrofu

V Bruselu se v úterý uskutečnila konference Hrozby produkce palmového oleje. Zaměřila se na dopady nejen na přírodu, ale i lidi samotné. Nešlo však jen o samé negativní zprávy.

„Díky tlaku občanů EU i firmy začínají přemýšlet tak, že palmový olej prostě ruší ze svých produktů, a jde to. Ukazuje se, že to není až takový problém,“ míní Kateřina Konečná (KSČM), která nad akcí ale i příslušnou zprávou EU k tomuto problému převzala záštitu.  

Europoslankyně Konečná v době, kdy už i Češi zaznamenali, že stále se zvyšující produkce palmového oleje jde na vrub ničení přírodního bohatství, vyzývala: „Pojďme hledat alternativy a zároveň se daleko více zabývat tím, co naše vlastní rozmazlenost, evropská rozmazlenost způsobuje tisíce kilometrů daleko.“

Konečná přitom chápe, že se palmový olej nedá stoprocentně a ve všem nahradit, ptala se však, jestli je nutné jej přidávat třeba do biopaliv. „Je to téma kontroverzní vůči producentům nebo spotřebitelským firmám, které s palmovým olejem pracují. Víme, že je to téma, které má za sebou miliardy dolarů, které vydělává miliardy dolarů, které jsou nějakou mírou zisku pro pár vyvolených,“ dodala.

Umírají sloni i orangutani. Litoval je i DiCaprio

Dopady vypalování deštného pralesa kvůli plantážím palmy olejné přišel popsat i host z Indonésie, aktivista Rudi Putra.

„Říkají o nás, že je to pouze boj nevládních organizací proti palmovému oleji, protože to podporuje konkurence. Já bych rád popsal skutečnou situaci v naší zemi. Naše obyvatelstvo závisí na přírodních zdrojích. Celý svět také ví, že prales je velmi významný pro řadu živočišných druhů,“ říkal ve výpovědi, ve které vypočítával, jak velké úbytky mají populace orangutanů, tygrů či slonů. Nejde však prý „jen“ o ochranu zvířat, ale i jeho krajanů samotných.

Indonésan přidal ale i úsměvný moment. Proti důsledkům produkce palmového oleje jel do Indonésie protestovat i jeden z hollywoodských šviháků. „Když Leonardo DiCaprio navštívil před několika měsíci jednu oblast a zabýval se otázkou palmového oleje v Indonésii, byl zadržen, vyhoštěn,“ podotkl. „Rádi bychom také pozvali Leonarda DiCapria na tuto konferenci, ale neměli jsme jeho telefonní číslo,“ reagovala Konečná.

Pomoc pro Indonésii podpořil i Leonardo DiCaprio. Pomoc pro Indonésii podpořil i Leonardo DiCaprio. | Profimedia.cz

Indonésan upozornil i na další problém spojený s kácením a vypalováním pralesů a zřizováním plantáží. Země zdaleka tak dobře neudrží vodu, což je pak zkázonosné i při záplavách. Třeba takových, jaké přišly v roce 2006 v oblasti Aceh – srovnaly se zemí řadu vesnic a způsobily škody za 14 miliard dolarů, především pak ale i škody na lidských životech. Připsaly si přes dvě stovky mrtvých. Ovšem i kvůli ničení pralesů na Sumatře.

„Není to jen indonéský problém, měl by na to hledět celý svět, vždyť to způsobuje světová poptávka. Musíme si uvědomit, že příroda má omezené zdroje a je možné pokrýt jen omezenou poptávku. Naše chtivost ničí celou řadu věcí na zemi, ničí přírodu,“ apeloval Rudi Putra.

„Zlý“ palmový olej může mít i užitek, zaznělo v centrále EU

Během debaty se k řeči dostali i ti, kteří s palmovým olejem pracují právě v Evropě a kteří jej distribuují. Upozorňovali, že nahradit jej zcela nelze. „Nemůžete říci, že se obejdete čistě bez palmového oleje,“ zaznělo z publika.

Sám Putra však zmínil, že nebojuje proti palmovému oleji jako takovému. „Palmový olej je zapotřebí, ale musíme se postarat o to, aby mohl být dobrým příspěvkem pro zvýšení životní úrovně místních obyvatel a nevedl k ničení lesů. Když je produkce dobře řízená, má to i užitek pro národní hospodářství. Nežádáme totální stop palmovému oleji a ničení palem, ale nesmí to vést k ničení pralesů,“ poznamenal Putra, který za své aktivity dostal Goldmanovu enviromentální cenu.

Do publika usedli i zástupci indonéské ambasády v Bruselu. „Indonésie podporuje veškeré úsilí o omezování deforestace deštného pralesa. Jeho ochrana znamená ochranu naší budoucnosti – budoucnosti Indonésie i celého světa. Indonésie chce být součástí řešení, nikoli součástí problému,“ přesvědčoval Asa Patia Silalahi. Jeho země prý pracuje na tom, aby podporovala jen stoprocentně udržitelný palmový olej. Tedy takový, jehož výroba je pod kontrolou a nedevastuje prostředí. 


Zároveň ale varoval: „Někteří kolegové u nás míní: lidé na Západě nám neustále něco vnucují, mají takoví ten přístup, že nám říkají, co máme dělat.“ Narážel tak patrně třeba na další z přizvaných expertek, Nizozemku Anne van Schaikovou z Friends of Earth Europe. „Snažíme se být v kontaktu s místními komunitami, s vládami v Jihovýchodní Asii, kde se hodně pěstují palmy olejné,“ uvedla během své kritiky obřích plantáží.

Zelená poušť a dvojice českých expertů

„Dochází k obrovským dopadům na žijící druhy, které vymírají. Je to navíc jenom zelená poušť. Lidé v Evropě, když vidí zelenou, myslí, že je to v pořádku. Ale zvířata nemohou v tomto prostředí přežít a hrozí jim vymírání,“ varovala van Schaiková. Zmínila i další dopady, jako je pytláctví a obchodování se zvířaty. „S palmovým olejem nemáme takový problém, ale s jeho širokou, rozsáhlou produkcí ano,“ přitakávala. 

Kateřina Konečná přitom nebyla jediným Čechem, který na konferenci vystoupil. Dalšími byli totiž Jakub Kvapil z neziskové organizace Lestari, působící v ČR a také v Indonésii. A dále uznávaný odborník, primatolog Stanislav Lhota.

Kvapil varoval před tím, že se poptávka po palmovém oleji zvyšuje, zvláště v oblasti biopaliv a potravinářství. Do roku 2020 se produkce palmového oleje má podle něj zvýšit o 40 procent.

Lhota k tomu podotkl, že důležitá je i tzv. certifikace palmového oleje – tedy doklad o tom, že nepochází z nelegálních podmínek. „Buď palmový olej nahradíme jinými druhy olejů, které méně poškozují životní prostředí, anebo budeme striktně vyžadovat, aby certifikace nebyla jenom na papíře,“ poznamenal.

Tahac ( 7. ledna 2017 13:47 )

Lidi venku mrzne jako hrom, tak si říkám nemůže za to taky ten Babiš??Když už ho pořád někdo zminuje,,,,joudajoudovy

joudajoudovy ( 7. září 2016 08:10 )

odpoved pro mescalin - ....protoze repka neni tak skodliva. bezte se podivat napr. do tesca, jak vypadaji lahve ztuhleho palmoveho oleje a nebudou vam chutnat ani rizky. a pokud mate problem s babisem, placete na spatnem hrobe. vytky odeslete do eu parlamentu, ktery repku oznacil za number one a rozdava dotace vsem pestitelum po evrope. a pokud, dle vas, prijemce dotaci je zlodej, pak to chce doplnit zakladni informace. jak se nechal slyset jiz p.werich, srazka s blbcem je katastrofa.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud