Speciální daň pro palmový olej? Máme jiné priority, říká Babišovo ministerstvo

Autor: ula - 
30. března 2016
18:46

Francie jako jedna z prvních zemí Evropské unie (EU) v minulých dnech schválila daň za dovoz palmového oleje. Dala tak jasně najevo, že to s ochranou životního prostředí myslí vážně, chce tak omezit dovoz oleje, který je vyráběn na úkor deštných pralesů. I když má palmový olej řadu odpůrců i v Česku, podle vyjádření Ministerstva financí ČR se žádná podobná daň zatím nechystá.

„Ministerstvo financí v současnosti žádné nové daně zavádět nehodlá, naší prioritou je efektivní výběr těch stávajících a boj proti daňovým únikům a podvodům,“ řekl Blesk.cz Michal Žurovec, vedoucí oddělení pro Vnější vztahy a komunikaci, a dodal: „Domníváme se, že k řešení ekologických problémů by měly být primárně využívány jiné nástroje než zvyšování daňového zatížení českých občanů a nárůst daňové administrativy.“

Ani ministerstvo zemědělství nehodlá palmový olej zakázat. „Vzhledem k tomu, že neexistuje vědecky podložená studie, která by označila potraviny obsahující palmový olej za zdravotně závadné, nelze v součastnosti zakázat používání palmového oleje v potravinářství či jeho dovoz do České republiky,“ sdělil Hynek Jordán, mluvčí ministerstva.

Odpůrci by daň uvítali

Koalice proti palmovému oleji v Česku krok Francie vítá a myslí si, že se tak utvoří inspirace pro další země. „Máme informace, že podobnou daň chce zavést Německo a Velká Británie,“ řekla Blesk.cz mluvčí Koalice Kateřina Holubová a navzdory tvrzení ministerstva tvrdí: „Jsme ve spojení s některými našimi politiky, kteří mají snahu rovněž hledat podobná řešení.“

Podle mluvčí by si Koalice přála, aby byla uvalena vyšší daň na nezdravá jídla a nápoje, které způsobují nadváhu a obezitu. Mezi jídla, která nejsou zdraví příliš přínosná a obsahují palmový olej, patří např. i sušenky nebo náhrady čokolády. „Zcela zásadní roli by při rozhodování, zda zavést daň za dovoz palmového oleje, mělo hrát právě to, jaké dopady má produkce palmového oleje či jiných komodit na životní prostředí, biodiverzitu i globální klima, neboť to jsou dopady, které dříve či později pocítí každý z nás,“ myslí si Holubová.

Daň na palmový olej by nezavedla např. profesorka Jana Dostálová, odborná garantka iniciativy Vím, co jím a piju. „Životní prostředí ničí i jiné potraviny, které se k nám dovážejí z daleka,“ řekla Blesk.cz. Navíc podle Dostálové se palmový olej používá i v kosmetice, pro výroby průmyslových mazadel a biopaliv, takže by se daň měla zavést i na tyto výrobky.

Podle odpůrců palmového oleje je ale právě dopad biopaliv z palmového oleje vůbec nejhorší.

tomik007 ( 31. března 2016 00:25 )

 ANO - nejdrive bude potreba promazat czapi hnizdo

Samo ( 30. března 2016 21:23 )

Babišovo ministerstvo má jiné priority - co nejvíce zdanit řadové občany a OSVČ a korporacím jako je Agrofert daně odpustit.

flesch2z ( 30. března 2016 19:42 )

 Spec. daň je blbost, to už je lepší ho zakázat. Výrobci mají dost náhražek.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud