Čtvrtek 30. listopadu 2023
Svátek slaví Ondřej, zítra Iva
Zataženo, sněžení -1°C

Bývalý vládce Bruselu poradí vlivné bance. Barroso nastupuje ke Goldman Sachs

Autor: bud, ČTK - 
8. července 2016
23:07

Zachraňoval euro a 10 let řídil přes 30 tisíc úředníků Evropské komise. Teď bude bývalý vládce Bruselu José Manuel Barroso radit americké investiční bance Goldman Sachs. Ta se podobně jako jiné finanční instituce potýká s propadem trhů kvůli referendu o odchodu Británie z EU. A Barroso má perfektní znalosti Unie, které se bance mohou hodit.

Šedesátiletý Portugalec Barroso, který dříve působil také jako portugalský premiér, bude poradcem a nevýkonným předsedou mezinárodní divize. Banka Goldman Sachs podobně jako jiné bankovní domy zápolí s důsledky rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii.

Barroso byl šéfem unijní exekutivy od roku 2004 do roku 2014. Zejména ve svém druhém funkčním období často kritizoval britského premiéra Davida Camerona za jeho přístup k EU. Hodně se zasadil také o záchranu eura v krizových letech po roce 2009.

Perfektně zná problémy EU

„Znám perfektně EU a také poměrně dobře prostředí Británie. Když budou mé rady užitečné, jsem připravený pomoct,“ řekl Barroso deníku Financial Times.

Goldman Sachs a další americké investiční banky spoléhají na unijní režim jednotného pasu, který firmám s licencí v některém členském státě umožňuje poskytovat služby v celém bloku. Banky již upozornily, že pokud jejich britské odnože o tuto možnost přijdou, budou muset přesunout některé zaměstnance či obchodní součásti na jiná místa v EU.

Barroso bude pracovat v Londýně a bude mít pod sebou necelou tisícovku z celkových zhruba 6 000 zaměstnanců. Pro tuto banku v minulosti pracovalo nebo stále pracuje mnoho bývalých politiků. Od roku 1997 působí jako mezinárodní poradce banky pro oblast střední a východní Evropy i někdejší ministr české vlády Vladimír Dlouhý.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud