Pondělí 21. září 2020
Svátek slaví Matouš, zítra Darina
Jasno 23°C

Klaus: Czexit je až plán B. Pokud to bude s Evropskou unií beznadějné

Autor: simao, vr - 
28. června 2016
05:01

Bývalý prezident Václav Klaus v brexitu vidí šanci na změny v Evropě. Nezatracuje však zatím Evropskou unii jako celek, případný czexit, tedy české rozloučení s EU, by nyní nedoporučil. Vidí v něm až možný plán B, jak řekl ve Studiu Blesku.

V souvislosti s odchodem Britů se brzy začalo mluvit i o czexitu, českém odchodu z EU. To však nyní euroskeptik Václav Klaus, který zavítal do studia Blesku, nevidí jako hlavní úkol. 

Podle Klause by se mělo nyní především „využít toho obrovského zatřesení Evropou, které nastalo pátečním ránem, oznámením výsledku brexitu, k hluboké, fundamentální, zásadní změně evidentně nefunkční a nefungující a nedemokratické Evropské unie“. To je dle něj nyní varianta A.

Czexit chápe český exprezident až jako plán B, kdyby plán A nevyšel. „Když by toto se ukázalo jako beznadějné a to, jak se chovají dnešní Junckerové, Tuskové a Schulzové, naznačuje, že to beznadějné být může, pak teprv by mohla vzniknout otázka o nějakém czexitu. Pro mě ta strategie má toto řazení za sebou,“ upozornil Klaus.

Video Václav Klaus ve studiu Blesku a novinářka Vera Renovica - Blesk TV

Czexit tak na pořadu dne dle Klause není. Česko však exprezident zmínil i v jiném příměru s ohledem na brexit. To když mluvil o britských stížnostech na to, aby se referendum o brexitu opakovalo.

Hlasovat znovu je jako chtít opakovat zápas s Turky

„To, jak najednou ve Velké Británii někteří ti, kteří volili opačně, píšou petice a chtějí referendum nové, je něco neuvěřitelného. Mně to připomíná porovnání s tím, jak jsme byli všichni minulé úterý nešťastní z beznadějného výkonu českého fotbalového mančaftu proti Turecku, tak že bychom řekli: Dopadlo to blbě, ale my doporučujeme, aby se ten zápas odehrál znovu. Tam nebyly všechny okolnosti vhodné na naší straně,“ odmítl Klaus ty, kteří by nejraději britské referendum zopakovali.

Velký rozhovor s Václavem Klausem najdete v úterním deníku Blesk. Kompletní video najdete také na Blesk.cz.

ČTĚTE VÍCE: Vše o brexitu

xcarodejka ( 8. srpna 2016 16:21 )

Kdyby se stal prezidentem USA Trump, budou mít e USA přátelskývztah k Putinovi. Pak si opravdu můžeme jen zoufat. členství v NATO nás stojí peníze a ochrana před teroristy taktéž.

cid2000 ( 28. června 2016 13:54 )

Ještě dřívem je, ale nutné opustit útočné nebezpečné NATO !!!!

blamal ( 28. června 2016 12:42 )

No, naštěstí to, co si myslí tenhle vyčpělý samožerský schizoid, už nikoho nezajímá. Proč si ho do redakce berete, paní redaktorko? Podepíše Vám za to svoji 357. knihu o ničem? Tuhle jsem jeho veledílo viděl na 0 Kč u vchodu do knihkupectví v takovém proutěném koši s ostatními škváry na rozebrání... krásný pocit to byl.

jerry39 ( 28. června 2016 11:21 )

Ten už by měl držet hubu stači privatizace a amnestie

1912 ( 28. června 2016 07:23 )

MOŽNÁ ŽE BY SE CHTĚL OPĚT CHOPUT TOHO PLÁNU B A JEŠTĚ VÍCE ZRUJINOVAT ČESKO A ROZKRÁCT NO VĚTŠÍHO MAGORA TU V ČESKU SNAD NENAJDETE A LUMPA !!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud