Dohled nad účty občanů: Vláda schválila centrální evidenci

Autor: ČTK - 
3. února 2016
14:41

Vláda ve středu schválila návrh zákona o centrální evidenci účtů fyzických a právnických osob vedených u bank a záložen. Uvedl to premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Evidence, kterou by měla spravovat Česká národní banka, nebude obsahovat údaje o zůstatcích na účtech. Cílem opatření je zejména boj proti daňovým únikům, informace totiž mohou podle ministerstva financí pomoci například finanční správě reagovat na přesun peněz získaných podvody.

Opoziční ODS s návrhem zákona nesouhlasí s tím, že bude narušena svoboda občanů. „Centrální registr účtů je prvním krokem k tomu, že bez jakékoli kontroly bude mít řada osob přehled o účtech všech občanů. Vzhledem k tomu, jak často dochází k úniku dat, je to další nebezpečný útok na soukromí slušných a poctivých lidí v rámci boje s daňovými podvody,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala.

Data v registru budou podle plánu aktualizována minimálně denně. Oprávněné orgány, které nyní při dohledávání informací o existenci bankovních účtů obesílají desítky bank, záložen a dalších institucí, budou dotazy podávat elektronicky. Odpovědi mají putovat do datových schránek.

Registr podle ministerstva financí umožní na základě jednoho dotazu nejpozději do 24 hodin zjistit, ve které bankovní instituci má podezřelý subjekt zřízený účet. „Odpadne tím plošné dotazování řádově desítek institucí, jako je tomu nyní, minimalizuje se riziko úniku informací v citlivých kauzách a výrazně se zvýší rychlost přístupu k informacím,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Současná doba odpovědi od jednotlivých institucí je v řádu dní až týdnů, uvedl úřad.

„Technicky je tento záměr proveditelný. Česká bankovní asociace byla přizvána ke konzultacím záměru tohoto legislativního opatření a v tomto rámci upozorňovala na potřebu účinných kontrolních mechanismů, jak nakládají oprávněné osoby s informacemi, v této databázi obsaženými,“ řekl výkonný ředitel České bankovní asociace Pavel Štěpánek.

Kolikpak máte na účtu?

Záměr zřídit evidenci účtů schválila vláda předloni v prosinci. Ministr Babiš původně chtěl kvůli potírání daňové kriminality zavést registr, který měl obsahovat nejen údaje o existenci účtů fyzických či právnických osob, ale také o tom, kolik je na nich peněz. S tím nesouhlasila ČNB.

Finanční analytický útvar (FAÚ) ale ve středu uvedl, že MF nikdy nepožadovalo ani nenavrhovalo, aby evidence obsahovala jakékoli informace o stavu účtu, nebo dokonce pohybech na účtu. „MF to zásadně odmítalo jako neúčelné a zbytečně zatěžující a prodražující celý systém. Dalším důvodem odmítnutí bylo i to, že systém z důvodu bezpečnosti dat nemůže být napojen přímo na systémy jednotlivých finančních institucí,“ řekl Jiří Tvrdý z FAÚ.

Navíc by podle něj kvůli každodenní aktualizaci informace o zůstatku byla vždy zastaralá. Státním orgánům podle Tvrdého k řádnému plnění jejich povinností stačí informace o tom, která finanční instituce vede účet, o nějž se zajímají.

Návrh zákona vychází z dohody ministerstva a ČNB. Podle ní se například bude evidence účtů týkat fyzických i právnických osob, údaje ale nebudou obsahovat zůstatky peněz na účtech. Historie údajů bude vytvářena až po zahájení provozu evidence, data budou archivována po dobu pěti let a centrální banka bude zveřejňovat celoroční statistické údaje o využívání centrální evidence účtů.

Informační systém by měla vytvořit centrální banka a měla by ho provozovat na náklady státu. Podle zprávy k návrhu zákona by náklady na vybudování systému měly být 12 milionů korun a roční náklady na provoz šest až osm milionů korun.

Podobný systém funguje například ve Francii, Španělsku, Německu, Rumunsku a v Itálii. Zřízení takového registru doporučuje nová směrnice EU a má jej v návrhu takzvaného protiteroristického balíčku Evropská komise. Registr účtů by měl začít fungovat po 16 měsících od uvedení zákona v účinnost. Podle ministerstva to zřejmě bude v první polovině roku 2018.

dzery ( 4. února 2016 10:50 )

Tak se to tedy židovi Burešovi podařilo...

zednik ( 4. února 2016 06:40 )

Dohled nad účty na Seychelách, Karibských ostrovech atd. bude též? Nebo jen nad účty Pepy Nováka a jeho truhlářstvím a dalšími ? Ale schválili to celkem rychle a tiše , to se musí uznat.

marianav ( 3. února 2016 17:58 )

No myslim, ze by se na ty ucty meli opravdu podivat, aby zjistili z ceho ty lidi vlastne ziji a ze chudoba opravdu je, to za prve, a za druhe s timto nesouhlasim, nevim na co budu v registru s uctem, nepodnikam, chodim do prace, odvadim dane ze sveho prijmu takze nevim proc bych mela mit nad sebou dohled.Ze svobody se zacina delat krasna opratka na krk....za chvilu zavedou povinne odposlechy a kamery do domacnosti....

vera51 ( 3. února 2016 16:53 )

 Na to HO-VNO co tam na tom ucte mam nepotrebuji dohled ale drobnohled a nebo lupu

maruch ( 3. února 2016 16:34 )

A bude to platit i zpětně pro všechny,(politiky a lobisty) kdo nedokáže prokázat legální nabytí.A seberete jim ty peníze.Jestli ne ,tak je to vše na lejno.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa