„Táhněte do svý zas*aný země.“ Žháři v Británii vypálili polské rodině kůlnu

Autor: ČTK, sou - 
7. července 2016
22:55

Neznámí pachatelé vypálili kůlnu u domu polské rodiny v Plymouthu na jihozápadě Británie. Zároveň zaslali rodině dopis s výhrůžkou, že příště zaútočí přímo na ni. Policie případ vyšetřuje jako rasově motivované násilí. Podle zpravodajské stanice BBC se napadená rodina potýká s hrozbami od červnového referenda, v němž se většina hlasujících vyslovila pro odchod své země z Evropské unie.

Žhářský útok se odehrál v noci na čtvrtek. Oheň zničil vybavení uložené v kůlně, mimo jiné jízdní kola nebo elektrickou sekačku. Nikdo při požáru nebyl zraněn, rodina však v pátek dostala anonymní dopis s textem: „Táhněte zpátky do svý zas*aný země. Příště bude na řadě vaše rodina.“ 

Dvaadvacetiletá Ewa Banaszaková z napadené rodiny prohlásila, že se už v Británii necítí bezpečně. „Od referenda je to zde velmi tvrdé, lidé nám říkají, ať se vrátíme do své země,“ řekla žena stanici BBC. „Žijeme tu už dlouho. Vždy budu Polka, ale tady je náš domov, kde žijeme a pracujeme,“ uvedla.

Čin má podle tamní policie rasistický podtext

Představitelé plymouthské policie vyjádřili zděšení nad činem, který má podle nich rasistický podtext. Zároveň ujistili, že jsou odhodláni dopadnout pachatele žhářského útoku, který podle nich mohl ohrozit životy obyvatel domu. 

Podle Banaszakové mají Poláci v Británii vzhledem k současné zjitřené náladě obavy mluvit na veřejnosti polsky. Sama je však rozhodnutá, že v zemi zůstane a do Polska se nevrátí. 

Incidentů proti polským přistěhovalcům od brexitu přibylo

Incidentů zaměřených proti polským přistěhovalcům po referendu o odchodu Británie z EU výrazně přibylo. Premiér David Cameron na konci června reagoval příslibem, že jeho země nebude tolerovat projevy národnostní a rasové nenávisti a vypořádá se s nimi. 

Jedním z klíčových faktorů, který v referendu rozhodl o vítězství stoupenců takzvaného brexitu, tedy britského odchodu z EU, byla imigrace, zejména z postkomunistických unijních zemí. Zdaleka nejvíc imigrantů, kteří pracují v Británii, je právě z Polska – ve Spojeném království žije téměř milion Poláků. Kritici kampaně za odchod Británie z EU tvrdí, že stoupenci brexitu se často uchylovali ke xenofobní rétorice a otázku migrace zneužívali.

dutchschulz ( 8. července 2016 10:13 )

1912, bohužel to tak je. Bohatství a úroveň národa se pozná podle bohatství a úrovně běžných lidí. Úkáčko poznáte na ulici okamžitě, ani nemusí promluvit. Směšné jsou řeči, jak nás Slováci (Poláci, Slovinci apod.) dohánějí v ekonomice. Když pak jdu do LIDLu, Penny či Globusu a slyším polovinu pokladních mluvit slovensky, tak vidím tu realitu.

tgbg ( 8. července 2016 08:21 )

DALŠÍ AKCE RUSKÉ TAJNÉ SLUŽBY FSB.

1912 ( 8. července 2016 06:27 )

Poláci a Ukrajinci kazí normy jsou ochotni dělat i za žebračenky !!

odol ( 8. července 2016 05:56 )

Bože,děti-nehádejte se!

dutchschulz ( 8. července 2016 01:40 )

Hořínek má pravdu! Copak v Británii pracují polští doktoři, inženýři nebo špičkoví umělci? Vsadím se, že to jsou z 95% nádeníci a primitivové, jdoucí jen a pouze za vyššími sociálními dávkami. Dojemná a "pravdivá" je i věta té 22-leté Polky: „Žijeme tu už dlouho". Asi tam dotyčná šlape nebo čóruje už od 14 let nebo co? PS: Češi pracující v Británii, Německu, Rakousku nebo Norsku budou asi taky "elita" - viz Michalákovi.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud