Pátek 12. dubna 2024
Svátek slaví Julius, zítra Aleš
Polojasno 19°C

Češi se práce nebojí, v zaměstnanosti strčí do kapsy skoro celou Unii

Autor: tmp - 
3. srpna 2016
06:12

Podle nejnovějších údajů evropského statistického úřadu je ČR zemí s druhou nejnižší nezaměstnaností napříč Evropskou unií. Pouze o 0,1 % je na tom lépe Malta. Nezaměstnanost v Evropské unii, ale také v zemích, kde se platí eurem (tzv. eurozóně), klesá už několik let. Velkým problémem jsou ale jižní státy, kde je více než pětina obyvatel bez práce.

Poslední data evropského statistického úřadu Eurostatu ukazují, že evropské osmadvacítce se podařilo snížit míru nezaměstnanosti na 8,6 %. To je zatím nejnižší míra od března 2009. Češi si vedou ale ještě o poznání lépe. „Mezi členskými státy byla naměřena v červnu 2016 nejnižší míra nezaměstnanosti na Maltě (4,0 %), v České republice (4,1 %) a v Německu (4,2 %),“ píše v tiskovém prohlášení Eurostat.

Česko tak předběhlo i Spojené státy americké, které ve stejném období měly míru nezaměstnanosti 4,9 %. Naopak na druhé straně evropského žebříčku se umístily jižní státy. Vůbec nejhůř je na tom Řecko se svými 23,3 %, předposlední je Španělsko s 19,9 % a pak ještě Chorvatsko se 13,2 %. Česko boduje, i co se týká nezaměstnanosti osob mladších 25 let, což je palčivým problémem hlavně ve Španělsku nebo Itálii. Podle dat, které má Eurostat k dispozici, jsme s 11,4 % na tom mnohem lépe než evropský průměr (ten činí 18,5 %). 

Takhle se vyvíjela míra nezaměstnanosti v zemích EU28 od roku 2000. Takhle se vyvíjela míra nezaměstnanosti v zemích EU28 od roku 2000. | Infografika Blesk.cz, Eurostat
Také nezaměstnanost v 19 zemích, kde lidé platí eurem, vykazuje od roku 2011 stále lepší čísla. Momentálně činí průměr eurozóny 10,1 %. „Eurozóna má ale na nohou stále železnou kouli v podobě jižních států. Země, jako je Španělsko nebo Řecko, mají stále obrovský počet lidí bez práce. Mladí lidé se tam obtížně dostávají na pracovní trh – vlády totiž až příliš chrání zaměstnance a jejich místa, a pracovní trh je tak neflexibilní,“ komentuje analytik Petr Vlasák.

„Tyto země pak mají logicky větší tendenci k nestabilitě, protože mladí bez práce ochotně chodí protestovat do ulic,“ doplnil hlavní analytik společnosti Tginvest. Právě Španělsko ale hlásí největší snížení nezaměstnanosti od roku 1997. V červenci klesl počet nezaměstnaných proti předchozímu měsíci o 2,23 %, tedy 83 993 osob, na 3,68 milionu osob. K prudkému poklesu přispělo hlavně najímání nových zaměstnanců v cestovním ruchu.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

lesnismes ( 3. srpna 2016 08:00 )

To je zase idi-otskej nadpis!!!Cesi by spis meli byt smutni ,protoze tato jakoby velka zamestnanost je na jedne strane podporena vladou a jeji naprostou socialni aroganci a alibismem a na strane druhe podporovanim investic z venku se slibem udrzeni mizernych vydelku pro zamestnance "montoven". O domacim soukromem feudalnim pracovnim pekle ani nemluve.Co lidem v bide asi zbyva pokud nechteji s partnerem skoncit na ulici s detmi v decaku ?? Opravdu se neni blesku cim chlubit.

Zobrazit celou diskusi