Pondělí 22. dubna 2024
Svátek slaví Evženie, zítra Vojtěch
Oblačno 7°C

Turecko v EU nechceme, hlásá rakouský kancléř. Ankara: Jste radikální rasisté!

Autor: ČTK - 
5. srpna 2016
12:30

Rakouský kancléř Christian Kern vyzval Evropskou unii, aby ukončila přístupová jednání s Tureckem. Učinit by tak podle něj měla i kvůli rozsáhlým čistkám v armádě, státní správě a školství, které Ankara zahájila po červencovém zmařeném pokusu o vojenský převrat. Kancléřův požadavek podpořili i ministři zahraničí a obrany alpské země. Podle tureckého ministra pro evropské záležitosti se Kern svým požadavkem přiblížil rétorice krajní pravice.

„Víme, že demokratické standardy Turecka zdaleka nedostačují k tomu, abychom mohli jeho vstup (do EU) ospravedlnit,“ uvedl Kern v rozhovoru poskytnutém stanici ORF. Kromě politické situace je podle Kerna překážkou také hospodářská situace země. „Považuji členství Turecka v horizontu let a možná i desetiletí za nemožné,“ dodal. Možnost, že by Turecko mohlo do EU přece jen vstoupit, je podle něj „už jen diplomatickou fikcí“.

Kern by rád zařadil jednání o ukončení přístupových jednání s Tureckem na program zářijového unijního summitu v Bratislavě. Spolupráce s Ankarou by měla pokračovat, ale jinak než formou členství v bloku. „Potřebujeme alternativní koncept,“ řekl kancléř. Z reakce Turecka by si Brusel neměl dělat těžkou hlavu, neboť EU hraje v hospodářské oblasti prim a Ankara je na spolupráci s ní závislá.

Turecko: Hnusné a rasistické!

„Je znepokojivé, jak podobné je jeho vyjádření tomu, co hlásá krajní pravice,“ uvedl v reakci na Kernův výrok turecký ministr pro evropské záležitosti Ömer Çelik. Kritika je jistě demokratickým právem, musí tu ale existovat rozdíl mezi kritikou Turecka a tím, když jste proti Turecku,“ dodal.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu označil Rakousko za "metropoli radikálního rasismu". Reagoval tak na čtvrteční výzvu rakouského kancléře.

Šéf turecké diplomacie podle agentury Reuters v rozhovoru, který poskytl televizní stanici TGRT Haber, označil Kernovy výroky za "hnusné" a všechny je důrazně odmítl. Kancléřův požadavek přitom podpořili i ministři zahraničí Sebastian Kurz a obrany Hans-Peter Doskozil.

Kromě kancléře Kerna se pro ukončení jednání o členství Turecka v EU vyslovili také rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz a šéf resortu obrany Hans-Peter Doskozil. Podle Doskozila je Turecko na nejlepší cestě k prezidentské diktatuře a takový stát nemá v EU „co pohledávat“.

Členové rakouské vlády se svým požadavkem připojili k řadě evropských politiků, kteří v poslední době vyzvali ke konci přístupových jednání s Ankarou. Reagovali tak na čistky v turecké armádě, státní správě, justici a školství, které turecká vláda zahájila po zmařeném pokusu o puč z noci z 15. na 16. července. Podle kritiků nejsou opatření namířená jen proti strůjcům puče, ale i proti odpůrcům prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Turecko požádalo o členství v Unii již v roce 1987 a od roku 1999 má status kandidáta. Vstupní rozhovory s Ankarou zahájila EU v roce 2005. Rozhovory byly dlouho zamrzlé mimo jiné kvůli nedodržování svobody projevu a porušování lidských práv v Turecku. Jednání blokoval také Kypr, respektive jeho řecká část, která považuje Ankaru za okupanta severní části ostrova. Obnovení rozhovorů Brusel Ankaře před časem slíbil za pomoc při zvládání migrační krize.

sofia1 ( 6. srpna 2016 15:51 )

sofia1 ( 6. srpna 2016 15:48 )

Urcita cast muslimskych narodu je na jinem vyvojovem stupni. Narody, kde se ocekava, ze se zeny jakymkoliv zpusobem podrobi jakemukoliv spolecenskemu diktatu nepatri do Evropy.

ruprecht286 ( 5. srpna 2016 18:54 )

Turečtí politici zřejmě úplně na nervy, když už ani nerozlišují mezi Tureckem /jako státem s jeho současnou politikou - mimochodem připominající únor 1948 u nás/ a Turky jako etnikem, resp. běžnými Turky.

agfor ( 5. srpna 2016 17:47 )

Na Idnes však Turka chválí. No co byste chtěli od sluníčkářů, kteří mají jediný zájem - ochraňovat svého majitele, který bezostyšně okrádá Čechy o miliardy, jen aby si za dotace z EU namastil kapsu.

jajanene ( 5. srpna 2016 17:31 )

Turci nemají v Evropě co hledat, neexistuje jediný důvod proč by právě oni měli být v EU. Jediné jejich plus je, že dělají zejména v Německu prácí pro Gastarbeitery a skutečnost, že umí jako jediní přešít kožený kalhoty. A ta vůně česneku, když k nim vejdete, ta je nezapomenutelná.....ale to je tak všechno.

Zobrazit celou diskusi