Istanbul čeká obří akci na podporu Erdogana. Do ulic míří statisíce lidí

Autor: simao, ČTK - 
7. srpna 2016
09:34

Turecko po nezdařeném pokusu o armádní puč pokračuje v čistkách, panují zároveň obavy, zda Evropu zaplaví uprchlíky, či nikoli. Na podporu prezidenta Erdogana vystupují lidé nejen v Istanbulu, sešli se třeba i v německém Kolíně nad Rýnem či na Kypru. V neděli se však očekává akce doposud největší – mohutný turecký protest „demokratů a mučedníků“.

V Istanbulu se má dnes konat masová demonstrace, kterou na odpoledne svolal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Pod heslem Shromáždění demokratů a mučedníků tak chce Erdogan prezentovat jednotu tureckého lidu proti nepřátelům režimu, kteří se ho v polovině července pokusili svrhnout.

Očekávána je účast statisíců lidí. Demonstrace, na níž má být Erdogan hlavním řečníkem, by tak měla být největším shromážděním lidu od pokusu o převrat z 15. července. Z toho turecká vláda obviňuje islámského duchovního Fethullaha Gülena, který žije léta v USA.

Gülenovo hnutí, jež v Turecku i jinde ve světě provozuje školy a nadace, Erdogan pronásleduje dlouhodobě a po převratu tažení proti němu ještě zintenzivnil.

Ve státních institucích přišlo o místa několik desítek tisíc lidí, včetně soudců, prokurátorů nebo učitelů. Přesně před týdnem se konala velká demonstrace příznivců tureckého prezidenta v Kolíně nad Rýnem, kde chtěli pořadatelé před asi 40 000 shromážděnými vysílat živě Erdoganův pozdrav. Německý ústavní soud to ale den před tím zakázal.

Mezi pozvanými na demonstraci v Istanbulu jsou i vůdci opozice, s výjimkou prokurdské Lidové demokratické strany (HDP), kterou Erdogan obviňuje ze spojení se zakázanou Stranou kurdských pracujících (PKK). Účast přislíbil i šéf největší opoziční strany, středolevé Lidové republikánské strany (CHP), Kemal Kiliçdaroglu a předák opoziční krajně pravicové Strany národní akce (MHP) Devlet Bahçeli.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

houser ( 7. srpna 2016 14:02 )

pepen ( 7. srpna 2016 13:48 )

Erdogan-je panovačná krysa-nenažraná majetku z celou jeho rodinou!!!Hodně lidí ,tam přijde o život!!!On to měl již dávno naplánované.Hraje si na Sultána a idioti negramotný mu to žerou!!!Cca do 5 let bude válka!!!!

tomik007 ( 7. srpna 2016 13:08 )

ANO a ado nepujde - pujde za mrize

balika ( 7. srpna 2016 12:04 )

opr.nebýt cizí...

pragmatik ( 7. srpna 2016 11:42 )

Svoboda v Turecku nepanuje. Evropa to jako štít odskáče.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud