Pátek 1. března 2024
Svátek slaví Bedřich, zítra Anežka
Oblačno 11°C

Mrazy připravily vinaře a ovocnáře o dvě miliardy. Vláda jim slibuje pomoc

Autor: ČTK, val - 
21. května 2016
13:20

Vinaře a ovocnáře citelně zasáhly letošní dlouhotrvající mrazy. Zejména ty dubnové prý vinařům způsobily škody na předpokládaných tržbách 1,4 miliardy korun, ovocnářům 400 milionů korun. V sobotu to na tiskové konferenci ve Valticích uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po jednání se zástupci pěstitelů. Chce proto co nejrychleji zavést do praxe systémová řešení finanční podpory a aktuální nepříznivou situaci v zemědělství řešit na vládní i evropské úrovni.

Vinaři mají poškozenou zhruba třetinu vinohradů, někteří však i celé vinice. U ovocnářů jsou nejvíce postižené meruňky a broskve, u nichž se předpokládá ztráta proti průměru 60 procent, z poloviny jsou postižené višně a třešně. U jablek se republiková ztráta pohybuje okolo 20 až 25 procent. „Na jižní Moravě je to však až 70 procent. Mrazy ji zasáhly nejvíce,“ uvedl jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD).

Sobotka zmínil několik druhů systémové pomoci. „Už jsem požádal ministra zemědělství Mariana Jurečku (KDU-ČSL), abychom se příští týden sešli a projednali rizika, což jsou stále častěji klimatické výkyvy. Navíc chci zařadit na jednání vlády samostatný bod o zemědělství, které se nyní potýká s více krizovými jevy,“ uvedl Sobotka. Kromě mrazů je to i otázka nízkých výkupních cen mléka či problém s odbytem v živočišné výrobě. Na jednání vlády mají být i zástupci zemědělců.

Nejrychlejším opatřením, které by mělo pěstitelům pomoci, je změna v národních dotačních titulech a v programu rozvoje venkova. Pěstitelé by měli mít možnost získat dotaci na protimrazová opatření. Stát by také chtěl zvýšit podporu pro komerční pojištění. „Třetí oblastí je dotáhnout do konce debatu o otázce nepojistitelných rizik,“ řekl Sobotka. Má vzniknout fond, který by zemědělce podpořil při ztrátách, které nepokrývá komerční pojištění. Některá opatření je možné zavést ještě letos, jiná by chtěl Sobotka dotáhnout alespoň do konce mandátu současné vlády, tedy do podzimu 2017.

Sobotka také chce dále apelovat v Evropské komisi na společné evropské řešení problémů v zemědělství. „Naše snahy zatím nebyly úspěšné tak, jak bychom chtěli,“ poznamenal premiér.

Podle Haška chce kraj podpořit vinaře také zkoušením účinnosti technologií, které by zmírnily dopad mrazů, ve střední vinařské škole. Ta má zároveň zkoušet nové odrůdy odolnější vůči výkyvům počasí i chorobám.

Před několika dny zmínil také předseda Ovocnářské unie Moravy a Slezska Ivo Pokorný, že letošní rok může být pro mnohé zemědělce zlomový, protože se sešlo více negativních faktorů. Zvlášť špatný může být pro ty, kteří se soustředí na jeden druh výroby.

djaba ( 21. května 2016 23:32 )

Po vašich břečkách mě bolí hlava a když jsem sedm flašek uložil do sklepa , za tři roky z toho bylo vše jen né víno .A stálo mně to dvanáct stovek .

kupredu-leva ( 21. května 2016 23:21 )

A v létech, kdy je zase nadúroda, tak dávají balík peněz státu zpět, že?

tgbg ( 21. května 2016 17:46 )

Bude kvalitní ledové víno!!!!!

co-teda ( 21. května 2016 13:46 )

U nás pořád zemědělci brečí. Je sucho- dejte dotace. Je zima- dejte dotace. Zamrzlo- dejte dotace. A pořád dokola. Neznám vinaře, který by neměl super barák, super fáro, super milenky a nemohou si vytvořit rezervu na horší časy. Hlavně že na ostatní koukají zvrchu. Většina z nich stejně produkuje patoky a těm, kteří to kupují se jen smějí a k tomu si jezdí na zelenou naftu. Jsem zvědavej, až přestanou lidé nakupovat u vietnamců, jestli oni budou vyžadovat dotace. Na vesnicích malí obchodníci zkrachli a nemohli to ovlivnit. Za to jim FÚ dodanily zásoby.

agfor ( 21. května 2016 13:40 )

Takže zase dotace z našich peněz a oni to opět zneužijí a zdraží víno. Ještě, že to moravské nepiji.

Zobrazit celou diskusi