Úterý 23. dubna 2024
Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří
Zataženo, déšť 7°C

Snadný cíl teroristů? I jaderná elektrárna Dukovany, tvrdí fyzička

Autor: sou - 
11. dubna 2016
08:11

Starší jaderné elektrárny nejsou podle expertů dostatečně chráněné. Například v jedné z belgických tři roky pracoval muž, který se v roce 2012 přidal k Islámskému státu a o dva roky později zemřel. Podle webu iDNES.cz prý ale nešlo o jediný případ spojitosti teroristů s jaderným průmyslem. Vnitřní pachatelé přitom představují svou nevypočitatelností nejvážnější hrozbu. Starší jaderné elektrárny jsou podle německé jaderné fyzičky před takovým útokem hůře zabezpečené. Varuje i před Dukovany.

Dukovany jsou prý hůře zabezpečeny vůči útoku zevnitř, než je tomu například u novějšího Temelína. „Starší atomové elektrárny nemají dostatečně odděleny bezpečnostní systémy. To znamená, že ten, kdo disponuje dostatečnými znalostmi, může umístěním výbušniny na citlivých místech způsobit roztavení reaktoru a velký únik radioaktivních látek. Toto nebezpečí je právě u starších elektráren mnohem větší než u těch novějších,“ tvrdí podle iDNES.cz německá jaderná fyzičky specializující se na bezpečnost jaderných elektráren a na rizika teroristických útoků Oda Beckerová. 

ČEZ ale takový plán vylučuje. „Oblast bezpečnostních systémů prošla v uplynulých letech modernizačním procesem a tyto prostory podléhají řízenému vstupu osob přes systém zabezpečení fyzické ochrany s nejvyšším stupněm ochrany. Je vyloučené, aby někdo umístil výbušniny na citlivých místech,“ vysvětlil mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž.

Že scénář vnitřního útoku není nereálný, ukazuje případ z belgické jaderné elektrárny Doel, ve které před dvěma lety došlo k úniku tisíce litrů oleje z turbíny, která se přehřála a zničila. Podle vyšetřovatelů nešlo o technickou závadu, ale někdo ze zaměstnanců musel ventil záměrně otevřít. Kdo a proč to udělal, se dodnes neví.

Vnitřní pachatelé útoku přesně znají řád bezpečnostních opatření

Právě v této belgické elektrárně měl tři roky pracovat Maročan Ilyass Bonghalab, který v roce 2012 odjel bojovat do Sýrie, kde se přidal k Islámskému státu a o dva roky později zemřel. Podle společnosti ČEZ je ale vyloučeno, aby v tuzemských jaderkách někdo podobný pracoval. Jejich zaměstnanci procházejí důkladným prověřením. Jedná se například o psychologické vyšetření, doložení profesní minulosti nebo trestní bezúhonnosti. Při vstupu do elektrárny pak každého pracovníka identifikují pomocí biometrických znaků. 

Podle Beckerové se ale v každé bezpečnostní bariéře najde skulinka. Zvláště nebezpečné je pak na vnitřních pachatelích podle ní to, že přesně znají řád bezpečnostních opatření a vědí, který den jsou nedostatečná. Případ Doelu má s Dukovany jednu náhodnou paralelu.

Bonghalab byl zaměstnancem externí společnosti zajišťující servis a revizi zdroje. V Dukovanech přitom nedávno vyšlo najevo, že právě zaměstnanci externí firmy léta odbývají kontrolu svarů potrubí a nikdo si toho nevšiml. Kvůli tomu elektrárna několik měsíců stála. I přesto, že v tomto případě o zapojení džihádistů nešlo, odpůrcům jádra to dalo pádný argument, že ČEZ své elektrárny nemá zcela pod kontrolou.

Jaderná elektrárna Dukovany v minulém roce několik měsíců stála. Zaměstnanci externí firmy prý několik let odbývali kontroly:

jajanene ( 11. dubna 2016 10:43 )

Články jako ten od Beckerový v první řadě, potom Blesk, který příjde vždy následně atd. Ale věř, že to co se objeví v novinách mají ti, kteří něco plánují už dávno zjištěný. A ti co to hlídají, tak naštěstí také. Tady je to jen snůška drbů, aby bylo o čem psát.

mirkli ( 11. dubna 2016 10:12 )

 Kterej chorej mozek dává tento návod na možný útok teroristů a který šéfredaktor to ještě posvětil to tisku!

cqv1b ( 11. dubna 2016 10:03 )

bohužel muslimům se nemůže věřit, jaké důvody měli Maročané vyrůstající v Belgii zabíjet. proto čím měně uprchlíků zde, tím větší bezpečnost pro nás

andorea ( 11. dubna 2016 09:35 )

Tak hlavně to vykecávejte, aby to vědělo co nejvíce lidí ...

Zobrazit celou diskusi