Úterý 21. května 2024
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Oblačno, déšť 22°C

Aktivisté obsadili elektrárnu ve Chvaleticích: Vadí jim prodloužení provozu

Autor: ČTK, ula - 
3. října 2016
08:22

Chladicí věž elektrárny Chvaletice obsadilo dnes ráno 11 aktivistů ekologické organizace Greenpeace. Protestují tak proti plánovanému prodloužení provozu elektrárny. Informoval o tom mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek. Provoz protest Greenpeace neohrožuje, protože elektrárna momentálně elektřinu nevyrábí.

Před polednem rozvinuli aktivisté na komíně první část transparentu s nápisem Již brzy. Druhou část vyvěsí v úterý. „Jsou připraveni tam být i několik dní,“ řekl mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek.

 

 

Dva ze čtyř kotlů elektrárny v současnosti podstupují modernizaci, po níž by mohly být v provozu do roku 2030. Greenpeace tvrdí, že podle původních slibů měla být elektrárna odstavena nejpozději v roce 2020. Vlastník elektrárny, společnost Severní energetická, již dříve uvedl, že nesouhlas Greenpeace považuje za absurdní, neboť modernizace hnědouhelné elektrárny z roku 1979 sníží emise škodlivých látek i prachu.

 

 

Češi Chvaletice nepotřebují?

 

Greenpeace chce apelovat na veřejnost a politiky, aby rekonstrukci odmítli. Kdyby se neuskutečnila, musela by elektrárna provoz v roce 2020 zastavit. Podle Greenpeace elektřinu z Chvaletic Česká republika nepotřebuje, neboť jí vyváží čtyřikrát více, než elektrárna vyrobí. Kritizuje také stavební povolení na modernizaci elektrárny, které bylo vydáno bez posouzení jeho vlivů na životní prostředí.

„Za současný stav může šlendrián či dokonce zlý úmysl krajských úředníků a naprostá lhostejnost a pasivita pana hejtmana a vedení kraje. Ten jako účastník všech správních řízení proti prodlužení provozu elektrárny nehnul ani prstem,“ uvedl vedoucí energetické kampaně Greenpeace Jan Rovenský.

Aktivisté se na dnešním mítinku ČSSD v Přelouči snažili přimět hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického (ČSSD), aby se jednoznačně vyjádřil k modernizaci elektrárny a zamýšlenému prodloužení provozu do roku 2030, ten to však odmítl. „Nechci se dostat do situace, že bude krajský úřad vyloučen z rozhodování, protože by mohl být vystaven námitkám ze systémové podjatosti kvůli vyjádření samosprávy,“ uvedl Netolický.

 

Provoz elektrárny není ohrožen

 

Provoz elektrárny dnešní protest Greenpeace neohrožuje. Dva bloky jsou odstaveny kvůli modernizaci, zbývající dva kvůli nedávnému požáru dopravníku uhlí. „Problém je, že v Čechách se nectí soukromé vlastnictví a kdejaký člověk si může vlézt ke komukoliv domů a dělat si tam, co chce,“ řekl  generální ředitel Luboš Pavlas. Podle něj nikdy slib ukončení provozu elektrárny v roce 2020 nepadl, zařízení může být v provozu, pokud splňuje všechny zákonné podmínky. „Oni se vlamují do otevřených dveří,“ uvedl Pavlas. Elektrárna obnoví provoz dvou bloků odstavených po požáru nejpozději do konce října.

Zaměstnanci aktivisty vypískali

Před elektrárnou na aktivisty čekaly stovky dělníků a zaměstnanců. Ve vypjaté diskusi se jim aktivisté snažili vysvětlit smysl své akce, avšak bez výsledku. Setkali se s pískotem, nesouhlasnými výkřiky, obviněním z populismu a podpory politických stran. „Kdo vás platí?“ volali někteří přítomní. Asi po čtvrt hodině se shromáždění rozešlo.

haza ( 3. října 2016 17:25 )

Proboha jak se mohou dostat do elektrárny , natož na chladičky ???? Není něco špatně s ochranou našich elektráren ??? Pokud by každý sebou měl jeden obyčejný gránátek, to by jsme se teprve divili. Malému islámovistovi by srdce zaplesalo, sice naposled ale za svůj výkon by byl jistě v islámském nebi .)

gabreta ( 3. října 2016 14:09 )

Ostrahu okamžitě a bez zaplacení vyhnat a najmout si jinou! Kdyby tam nějakej ten blb spadnul, tak to ještě odskáče majitel, že objekt nemá zajištěný a odpovídá za něj!!

gabreta ( 3. října 2016 14:06 )

Pozvat myslivce a aktivisty z Greenpeace sestřelovat, jako holuby! Vstoupili na cizí pozemek bez povolení, tak co jiného!

smrk ( 3. října 2016 10:54 )

Jednou to jsou debilové s červenejma trenkama, potom zase nějací magoři (feťáci) z Prahy a jejich "klinika ", teď zase tihle blbečkové na elektrárně, kdy je konečně někdo pořádně zmlátí a nakope do ***e aby toho nechali. Kde je ostraha elektrárny, takhle se tam může zřejmě dostat kdokoliv - no hlavně že ten blbej Sobotka žvaní, že stát má bezpečnost občanů pod kontrolou.

steelheart ( 3. října 2016 10:35 )

booože to jsou kašpaři!

Zobrazit celou diskusi