Sobota 19. června 2021
Svátek slaví Leoš, zítra Květa
Jasno 32°C

Vypnuli Temelín: Elektrárnu odstavili na několik dní. Kde vezmou Češi proud?

Autor: bru/ČTK - 
26. srpna 2016
21:44

Jaderná elektrárna Temelín dnes večer zahájila plánovanou odstávku prvního bloku a několik dní nebude vyrábět elektřinu. Stále totiž zároveň trvá odstávka druhého bloku. Energetici při odstávce prvního bloku vymění čtvrtinu paliva, budou ověřovat stav tlakové nádoby reaktoru a zkontrolují bezpečnostní systémy i všechny díly turbíny. Úplná odstávka nebude mít vliv na dodávky elektřiny.

„Obě odstávky jsou s předstihem nahlášené. Navíc v létě je nižší spotřeba a chybějící výkon ČEZ pokryje jinými zdroji,“ řekl Sviták. Celkově zahrnuje harmonogram odstávky prvního bloku na 12.000 činností. Na jejich zajištění se bude podílet přibližně 700 pracovníků z šesti desítek dodavatelských firem a téměř 400 pracovníků společnosti ČEZ. „Bude to vůbec poprvé, kdy budeme otevírat najednou všechny čtyři díly turbíny. Jde o preventivní opatření na základě výsledků kontrol turbíny druhého bloku,“ řekl Sviták.

Odstávka druhého bloku začala 3. června a skončit by měla v nejbližších dnech. Momentálně je reaktor uzavřen a zbývá udělat závěrečné zkoušky. „Od jejich výsledku se bude odvíjet start reaktoru, kterému ale musí předcházet povolení od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost,“ řekl Sviták.

Elektrárna Temelín má instalovaný výkon obou bloků 2160 megawattů, v loňském roce vyrobila 14,23 miliardy kilowatthodin elektřiny. Poprvé byla spuštěna v prosinci 2000.

alenal ( 30. srpna 2016 22:51 )

krakonos500: U větrných elektráren jde ale o něco úplně jiného - tím, že jsou nestabilním zdrojem elektřiny, způsobují výkyvy v síti a ty jsou pro naši soustavu problematické. Jsem ráda, že bezpečnost a dobrý technický stav bloků je přednější než provoz na plný výkon. Je třeba, aby o ně bylo dobře postaráno a bezpečně sloužily až do doby, než je nahradí bloky nové. Akutnější je situace v dukovanské elektrárně, snad je pořád reálné, aby byl nový blok připraven ke spuštění včas. Vzhledem k časové tísní a současné situaci na trhu bych znovu vsadila na technologii VVER, se kterou umíme zacházet.

..krakonos500 ( 27. srpna 2016 06:04 )

no hlavně že se přes Česko žene takový objem elektřiny ze severoněmeckých větrných elektráren do jižního Německa a Rakouska až naše soustava praská ve švech.

Zobrazit celou diskusi
Další videa