Mládek: Z OKD odejde v létě 345 lidí. Odboráři mluví o tunelování firmy

Autor: ČTK, tmp - 
24. března 2016
15:00

Horničtí odboráři tvrdí, že mají indicie o tunelování společnosti OKD. O vývoji v těžební společnosti ve čtvrtek v Karviné jednali s ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou a ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem (oba ČSSD). Z jednání ale odboráři odcházeli nespokojeni, protože podle nich nepřineslo nic zásadního. Mládek nicméně oznámil, že z OKD k 1. červenci odejde 345 lidí.

„Mám informace o tom, že docházelo k poškozování společnosti bývalými vlastníky. Například v roce 2010 přeúvěrování zhruba 20 miliard, kdy úroky byly ve výši tří procent a zvedly se na osm procent. To znamená, poškození této společnosti jenom za jednu tuto transakci stála OKD jednu miliardu korun,“ řekl novinářům po jednání Jan Sábel, předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu.

O této skutečnosti informoval i ministry, kteří by podle něj s pomocí odborníků měli nechat prověřit, zda neexistoval úmysl tunelovat společnost. „My jsme přesvědčeni o tom, že ano, ale aby se to prokázalo,“ řekl Sábel.

Podle něj v roce 2006 až 2012, kdy byl zisk společnosti zhruba kolem 30 až 40 miliard, si firma vzala úvěr na dividendy a odměny ve výši 65 miliard korun. „Zároveň 20 miliard korun a úroky, které tam byly ve výši tří procent, přeinvestovala nebo přeorganizovala na osm procent. Firma si vlastně vzala dražší půjčku,“ míní Sábel.

Odboráři: Nic jsme se nedozvěděli

Ze čtvrtečního jednání se zástupci vlády odboráři odcházeli rozladěni. Vadí jim, jak říkali, že se o dalším dění a vývoji ve společnosti nedozvěděli prakticky nic nového. „Máme celý sociální program, který je připravený, to je v pořádku, ale pokud jde o jednání s OKD, tak vláda nám nic nového neřekla, protože s vedením OKD, ani New World Resources se jednat nedá,“ řekl Sábel.

Podobně reagoval i předseda Sdružení hornických odborů Jaromír Pytlík. Jednání podle něj bylo velmi nepříjemné. „Mám-li být upřímný, v zásadě se ty věci nepohnuly, nedozvěděli jsme se nic zásadního. Vláda tvrdí, že nemůže dělat téměř nic a že nemá informace od vlastníků a nemá vlastně s kým jednat,“ podotkl Pytlík. Podle něj by vláda měla zasáhnout.

Po setkání s odboráři se novinářům vyjádřil i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Podle něj by z těžební společnosti mělo k 1. červenci letošního roku odejít 345 lidí, a to z nejrůznějších závodů. Ministrům to na jednání prý potvrdilo vedení OKD. Jak se ale bude vyvíjet další situace ve společnosti či kolik by firma chtěla letos propustit celkem lidí, vláda stále neví.

OKD je v existenčních problémech, hlavně kvůli klesajícím cenám uhlí. Těžba je pro firmu ztrátová i přes úsporná opatření. Hrozí uzavírání dolů a propouštění. Kromě pracovníků OKD jsou ohrožena i místa tisíců lidí v navazujících profesích. Právě ministerstva práce a průmyslu chystají seznam opatření, jež mají pomoci propouštěným.

OKD patří společnosti New World Resources, jež má nového majitele – skupinu Ad Hoc Group, která sdružuje tři nadnárodní investiční společnosti, dosavadní věřitele firmy.

flesch2z ( 24. března 2016 23:03 )

Ať odboráři neříkají, že nemůžou nic dělat! Moc tomu nerozumím, ale určitě můžou vyhledat právníka, který jim pomůže. Nevím, snad by mohli požádat vládu o audit, nebo zažalovat vládu z "pasivity" (nevím jak to nazvat), nikdy se ale nesmí vzdát proboha. Musí se soudit, nebo jim tuneláři rozkradou i to poslední, co mají a půjdou se pást. Nesmí to vzdát!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud