Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Zadarmo ani horník nefárá. Odbory varují OKD před stávkou

Autor: ČTK - 
1. února 2016
14:16

Odboráři a zaměstnavatelé nesouhlasí s tím, aby stát naléval peníze do společnosti OKD. Zastávají názor, že za situaci ve firmě je jednoznačně odpovědný vlastník. Své stanovisko vyjádřili v pondělí na tiskové konferenci po jednání tripartity prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Těžební společnost New World Resources (NWR), která OKD vlastní, navrhla uzavřít prodělečný Důl Paskov už letos. Horníci zvažují protesty.

„Podporujeme, aby stát nedal ani halíř do OKD a NWR. Odpovědnost vlastníků je jednoznačná. Jsme připraveni se v krizové situaci, která může nastat třeba už v únoru, zapojit do řešení," uvedl Hanák.

Jaroslav Hanák a Josef Středula Jaroslav Hanák a Josef Středula | ČTK/Šálek Václav

OKD oznámila v roce 2013, že prodělečný Paskov zavře. Vláda se předloni v červnu s majitelem dohodla, že se tam bude těžit do konce roku 2017 a stát zaplatí 600 milionů korun na sociální programy horníků. Dohodu podepsal ministr průmyslu a zástupci OKD a NWR. Loni před koncem roku firma přišla s tím, že by těžba skončila letos.

Odbory stojí o to, aby se uhlí těžilo dál. Podle Středuly ale stát nyní nemůže do řešení vstupovat, soukromou firmu by neměli sponzorovat daňoví poplatníci a jednat musí majitel. „Možností je daleko víc. Záležet bude na odpovědnosti majitelů. Zda to bude mít pro horníky pozitivní konec, se nedá říct, spíš konec bolestivý,“ uvedl Středula. Dodal, že pokud horníci nedostanou mzdy, jsou připraveni k protestům. „Může se stát, že nevyfárají,“ podotkl šéf ČMKOS.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) vláda situaci „pečlivě monitoruje“ a připravuje opatření. Zmínil dřívější penzi horníků. Ministerstvo práce chystá posílení úřadů práce v regionu, pobočka by měla být přímo u utlumovaného dolu. Lidé, kteří přijdou o zaměstnání, by měli dostat příspěvky na dojíždění. Firmy by zas mohly získat podporu na vytvoření nových míst. Kabinet chce využít nejen peníze z rozpočtu na aktivní politiku zaměstnanosti, ale i z EU. „Nelze pominout odpovědnost vlastníka při řešení, nechci předjímat postup OKD či NWR,“ řekl Sobotka. Vláda podle něj bude dál v kontaktu s vlastníky i věřiteli.

Připomeňte si loňské masivní protesty horníků proti rušení limitů těžby: 

lambrika ( 1. února 2016 15:38 )

kdo vlastně v těch dolech pracuje ? když byl zával před pár týdny , tak tam byli jenom Poláci

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa