Sobotka o útoku na svůj e-mail: „Mé heslo bylo dostatečně silné“

Autor: ČTK, simao - 
11. ledna 2016
18:20

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vydal prohlášení k útoku hackerů na svou e-mailovou korespondenci. Uvedl, že jeho heslo bylo "dostatečně silné". Zároveň chce odhalit slabá místa na Úřadu vlády, a tak nakázal okamžitý bezpečnostní audit.

Pro předsedu vlády to byly nemilé chvilky. Soukromá e-mailová schránka premiéra Sobotky se stala terčem hackerů. "Mé heslo bylo dostatečně silné a splňovalo všechna bezpečnostní pravidla poskytovatele," hájí se Sobotka v uceleném a rozsáhlém prohlášení, které nyní po útoku vydal. 

"Stal jsem se jednou z mnoha obětí hackerů, kteří se snaží svými kriminálními činy narušovat soukromí občanů, krást soukromá data a poničit životy nás všech," upozorňuje Sobotka, jehož části korespondence už dvakrát zveřejnil extremistický server White Media.

"Nenechám se zastrašit"

Sobotka upozornil, že podobným problémům nečelil poprvé. "Opakovaný útok neonacistů na moji osobu, spojený s manipulacemi a snahou o dehonestaci a vydírání, vnímám jako útok na hodnoty, které ve veřejném životě dlouhodobě prosazuji nejen já, ale také sociální demokracie i vláda ČR," míní premiér. 

Útok na jeho korespondenci označil i za "útok na základní principy demokratické společnosti, založené na svobodě, toleranci a dodržování lidských práv". "Rád bych ubezpečil, že se těmito útoky ze strany neonacistických skupin jak na moji osobu, tak na politiku vlády nenechám nijak zastrašit nebo ovlivnit," vzkázal Sobotka doposud neznámým hackerům.

O tom, že se nenechá zastrašit, mluvil Sobotka ostatně již v pořadu "Ptám se, pane premiére". Tehdy reagoval na dotaz, zda se nebojí v případě, kdy dorazili demonstranti přímo před jeho byt v Praze-Stodůlkách. 

Premiér chce odhalit slabá místa

Sobotka se pozastavil se i nad opatřeními, ke kterými přistoupil. "Po konzultaci s bezpečnostními experty budou realizovány nutné kroky, které mají posílit bezpečnost komunikace předsedy vlády a členů vlády. Zadal jsem okamžitý audit bezpečnostních směrnic a postupů na Úřadu vlády ČR a identifikaci možných slabých míst," prozradil premiér.  

"Požádal jsem ředitele NBÚ o maximální spolupráci v oblasti zabezpečení komunikace členů vlády. Útok hackerů šetří Policie ČR. Jsem přesvědčen, že v naší společnosti musíme chránit soukromí všech občanů jako jednu ze základních hodnot, proto je nutné postupovat ve všech oblastech tak, abychom podobné počítačové kriminalitě byli schopni důsledně bránit," dodal Sobotka.

V jeho prohlášení tak zaujalo mj. zadání okamžitého auditu bezpečnostních směrnic a postupů na Úřadu vlády. Měl by odhalit možná slabá místa, zatímco případ nabourání premiérova e-mailu vyšetřuje Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Za přísného informačního embarga. Mluvčí útvaru Pavel Hanták dnes ČTK řekl, že není možné k případu uvolnit žádné informace.

Sám Sobotka pak v pondělí odpoledne přivítal v Praze šéfku evropské diplomacie Federicu Mogherini. A na sociální síti uvedl, že se shodli na tom, že Evropa potřebuje silnější společnou zahraniční a bezpečnostní politiku.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

lima ( 18. května 2016 00:00 )

kdyby trouba pouzival vicefaktorovou autentizaci, tak bylo jeho heslo "bohousek" v poradku. za par korun se da youbikey koupit uz i v nasem bananistanu na yubikeys.cz .ze by nas konecne yubico zaclo brat jako civilizovanou kolonii?

stacho ( 12. ledna 2016 05:56 )

Mám dojem že st'al své straně hlavu.

stacho ( 12. ledna 2016 05:52 )

Je to zrádce národa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

eda22 ( 11. ledna 2016 20:58 )

Náckové? No nevím. Úniky začaly v době, kdy se policie začala zajímat o dotace pro Agrofert a Babišovo půlmiliardové "Čapí hnízdo".

keep.smiling ( 11. ledna 2016 20:10 )

v jeho schránce velká díra, zasadil tam hacker kníra. A Sobotka nám nakuká, že vyroste - paruka

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud