Co čeká děti po odebrání v Norsku? „Vězení“ bez hraček, říká právnička

Autor: Tomáš Polák - 
31. 1. 2016
05:02

Norská sociální služba Barnevernet má pod kontrolou i většinu zařízení, kde odebrané děti čekají na pěstounskou rodinu. Norské dětské domovy ale v ledasčem připomínají vězení, tvrdí to norská právnička Evy Michalákové Janne Fjelnsethová.

Je to hned několik institucí, nejsou si nutně podobné. Některé mohou být velké, kde žije hned několik dětí v malých pokojích. Jiné jsou menší, kde žije 4 až 6 dětí,“ řekla v rozhovoru pro Blesk.cz Fjelnsethová. Ne všechna zařízení, kam se dostanou odebrané děti, působí nepřátelsky, ale najdou se i taková, která připomínají vězení, a to nejenom vzhledem.

„Většina z nich má velmi přísný režim, děti jsou pod důsledným dohledem, není jim dovoleno telefonovat rodičům, komunikovat s nimi přes sociální sítě atp. Je to většinou Barnevernet, kdo tahle pravidla nastoluje,“ tvrdí Fjelnsethová. Ta se sama setkala s velmi starými budovami, které působí nejenom na děti nepříjemně.

Viděla jsem i domy, kde nejsou žádné hračky nebo velmi staré a použité. Některé jsou pěkné, moderní, ale jiné jsou depresivní. Jsou staré a staře taky vypadají, nejsou rekonstruovány,“ řekla v rozhovoru pro Blesk.cz. Podle ní jsou dokonce horší než vězení. „Protože ve vězení alespoň vědí, proč tam jsou, ale tady ne,“ řekla Blesk.cz.

Jaký byl nejhorší případ „norského vězení“, který právnička Janne Fjelnsethová zažila? Podívejte se na video:

Video Právnička Evy Michalákové - Blesk TV
1080p 720p 480p 360p 240p


Doporučujeme
zednik ( 31. ledna 2016 14:01 )

Tak až sleze sníh, sednu na kolo a pojedu jim tam ty baráky opravit. Vezmu s sebou i pár plyšáků na hraní. To by bylo ,abychom v tom Norsku neudělali pořádek podle svého, že jo ?

rumungro ( 31. ledna 2016 12:17 )

Některy budovy vypadaly jako starověky věznice,po ponurých potemnělých chodbách bezcílně bloudili malé děti s bledými tvářemi,které nikdy nespatřili sluníčko.Tomu všemu tam vládly soc.pracovnice s nezbytným karabáčem ,přehozeným přes rameno.

hanedu ( 31. ledna 2016 10:24 )

 Je to tak....ať tam ty vypatlané nanyny nelezou a je to......nebo ať se přizpůsobí....prostě náš způsob výchovy není kompatibilní s norským

ellka ( 31. ledna 2016 08:54 )

Pravnicka hovori ze nie vsetky domovy su take, lisia sa od seba, ale Blesk uz vie ze tieto deti sa dostanu do domova kde nebudu mat hracky a caka ich tvrda drezura. A nehovorili nahodou predtym ze deti su v nahradnej rodine? Tak preco by potom mali skoncit v domove? Nebudu tie domovy pre tie deti, ktore sa z nejakeho dovodu nedari umiestnit v nahradnej rodine, napr. pre problemove deti? Preto sa aj mozu lisit, to podla toho, kto je tam umiestneny. Ale Blesk ma senzaciu.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa