Právnička Michalákové: Norové věří, že dítě vychová lépe cizí člověk než rodič
Norská výchova dětí se prý významně liší nejenom od té české, ale od většiny evropských zemí. To si myslí norská právnička Evy Michalákové, které tamní sociální služba odebrala obě děti. Norové prý dokonce věří, že cizí člověk je pro výchovu dítěte lepší než vlastní rodič.
„V Norsku je sociální služba každý rok silnější. Pěstounská péče se stává čím dál tím více běžnou. Myslím, že to je součástí společenského rozvoje,“ míní právnička Evy Michalákové. Podle Fjelnsethové se v Norsku každým rokem zvyšuje počet násilím odebraných dětí, které putují do pěstounské péče. V Norsku totiž věří, že nebiologický rodič vychová dítě lépe než ten biologický.
„Podle mě v České republice mají daleko větší důvěru v rodiče. Věří, že biologičtí rodiče jsou ti nejlepší pro výchovu svých dětí. V Norsku touhle cestou nejdeme, postupujeme opačně,“ řekla Fjelnsethová v rozhovoru pro Blesk.cz.
Podle právničky jsou pravidla nastavena správně, změnilo se ale jejich praktikování: „Dnes je pro Barnevernet odebírání dětí daleko jednodušší, než tomu bylo dříve, a to i přesto, že se zákony nezměnily,“ míní právnička.„Všechno je regulováno úřady, skoro každý rodič posílá své děti do mateřské školy, když jim je 11 měsíců,“ řekla právnička.
Jaké další rozdíly vnímá právnička Janne Fjelnsethová mezi výchovou v Norsku a Česku? Je pouto mezi rodiči a dětmi silnější v české kotlině? Podívejte se na video: