Sobota 1. dubna 2023
Svátek slaví Hugo, zítra Erika
Oblačno, déšť 11°C

Plačící děti, nářky rodičů, zoufalí příbuzní: Takhle na severu odebírají děti

Autor: Jaroslav Šimáček - 
19. ledna 2016
15:15

Tyhle momenty berou za srdce. Děti brečí, rodiče brečí, pracovníci sociálky jsou však neústupní. Mnohdy až bezcitní. Na internetu se objevuje stále více videí a příběhů rodin, proti kterým zasáhla norská sociálka Barnevernet. Tu s oblibou kritizuje i prezident Zeman. Na její obhajobu je však nutno uvést, že vždy nemusí být vše tak, jak se na první pohled jeví. Nejde o černobílé kauzy.

Některé zásahy norské sociálky „gangsterské únosy“, o kterých mluví prezident Zeman, skutečně připomínají. Sociálka vtrhne do bytu, odvleče křičící dítě. U těchto trýznivých videí dětského neštěstí je však často problém s tím, že u nich nejsou uvedeny okolnosti, za jakých k zásahu došlo.

Dvě dcery odtrhávají v Norsku od matky

Je to ostatně i případ videa, které se objevilo na YouTube zhruba před týdnem. Matce tam pracovnice sociálky odvádějí dvě malé dcerky. Video je označeno jako „Norway Barnevernet: Children kidnapping“ a rozjela se pod ním mnohojazyčná diskuze ostře odsuzující praktiky norské sociálky. Vyplývá z ní, že by mělo jít o aktuální případ norské rodiny Frindtjofsen.

Video Zákrok norské sociálky - Blesk TV
Video se připravuje ...
Dobře popsány jsou však naopak jednotlivé příběhy. I když často jednostranně, Barnevernet k nim mlčí. Což je i současný případ, který naštval řadu Čechů. Odebrání teprve devítiměsíční holčičky s nemocnými ledvinami české matce a norskému otci. Odebírání kojenců však není neobvyklé. O miminko přišla jinak bezproblémová křesťanská rodina Bodnariů v dalším aktuálně ostře sledovaném případu, kdy rodině odebrali pět dětí včetně několikaměsíčního chlapečka kvůli „křesťanské indoktrinaci“.   

Případ podrobně sleduje Jordanka Jirásková ze Strany svobodných. Minulý týden mohli rodiče konečně po dvou měsících promluvit se svými dvěma staršími dcerami. „Ale na pouhých 10 minut, to je sadismus. 10 minut s dětmi, co vím od tety dívek, bylo strašně emocionálních, plakaly dcery, plakali rodiče, takže si prakticky ani nic neřekli. Prostě hrůza, horor, neumím si ani představit, že by mi tohle někdo s mými dětmi udělal,“ řekla Blesk.cz Jirásková.

V pořadu Blesk.cz „S prezidentem v Lánech“ to přitom norská sociálka Barnevernet opět pořádně od prezidenta Zemana schytala. Po přirovnání k Lebensbornu, nacistické organizaci na převýchovu dětí, ji tentokrát označil za gangstery, kteří unášejí děti. „On je to, pane redaktore, v podstatě únos dětí. Druh gangsterismu. Kdysi se tomu říkalo ‚kidnapping‘ a začalo to, když před válkou Lindbergovi unesli syna. Lindberg, to byl známý americký letec. No a od té doby se ten pojem ‚kidnapping‘ začal používat jako nejodpornější gangsterský čin. Únos dítěte,“ poznamenal Zeman.

Další mrazivé video ze severu: Dánský bratr Barnevernetu?

Právě norskému úřadu bylo na sociálních sítích přičteno i další video, leč tentokrát chybně. Sdíleno bylo sice jako další počin norské sociálky, jenže ten v tom tentokrát své „dábelské“ prsty nemá. Jde totiž o loňskou kauzu matky dvou dětí Lise Simonsen z dánského Svedborgu. Její video bylo sdíleno na Facebooku právě s odkazem na Barnevernet. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) k němu napsal: „Pro silné žaludky. Dánský horor s názvem BarnevernetBrother.“

Video Dánská sociálka - Facebook Lise Simonsen
Video se připravuje ...
„Je to jasným důkazem, že máme co dočinění s dětským průmyslem. Co by člověk dělal, kdyby to bylo jeho vlastní dítě?“ komentovala video v diskuzi uživatelka Sune Albrechtsen, zatímco se lidé přidávali, že by mělo být dítě ponecháno tam, kde je mu nejlépe. Sama Lise Simonsen si postěžovala, že pracovníci dánské sociálky „zacházejí s lidmi jako s odpadem“.

Problémy v Dánsku zaregistroval i Zdechovský. „Dnes zrovna máme zasedání výboru, kde jsme již dříve řešili problematické odebírání i v Dánsku, kde některé úřady byly stejně aktivní jako Barnevernet a ty případy probíhaly podle stejného scénáře. Nicméně poslední informace, které máme s Dánska, ukazují, že se tam o tomto systému vede diskuze a probíhá poměrně velká revize toho, co se v uplynulých letech stalo,“ vzkázal Blesk.cz ze Štrasburku lidovecký europoslanec.

Zdechovský: Britové také odebírají děti. Ale komunikují

Zdechovský prozradil, že europoslanci na výboru budou řešit i situaci ve Velké Británii. I tam dochází k odebírání dětí, ovšem poměry jsou tam odlišné.

„Probíhá tam často odebírání dětí z tzv. sociálních důvodů, kdy jsou děti odebrány a dány rodičům s vyšším standardem. Velká Británie však úzce spolupracuje a dobře vede dialog, není tam problém s informacemi. Je to obrovský rozdíl proti norskému Barnevernetu, který nic neposkytuje a víceméně postupuje i v rozporu s tím, co bylo dříve řečeno či přislíbeno,“ říká Zdechovský.

„Abychom nemluvili globálně a nestali se z nás ‚sektáři‘ proti Barnevernetu, ano, oni v řadě případů odeberou dítě v Norsku, které je týrané apod. Nejde vždy jen o kontroverzní případy. Ale to, že mnozí lidé jsou motivováni zásahy a dříve nebo později sklouzli k systému, kdy děti odebírají tzv. preventivně, to je prostě pravda,“ upozorňuje.

„Ve Velké Británii je mnohem větší možnost případy zvrátit, je tam možnost revize, když se ty případy změní. Uvedu faktický příklad. Osmičlenná rodina žije v bytě 3+1, kouří tam, po udání a návštěvě sociální pracovnice dojde k odebrání dětí. Po určité době však může dojít a dochází k revizi tohoto rozhodnutí, když rodina podmínky dokáže změnit,“ dodal pro Blesk.cz europoslanec.

Že norský přístup k odebírání dětí řeší i v dalších zemích (a dlouhodobě), o tom vypovídá i další video z YouTube. Tentokrát ruského původu, s českými titulky a z konce roku 2014. Taktéž ruští občané totiž dopadli podobně jako třeba Eva Michaláková, které v Norsku odebrali syny Davídka a Denise. Ani v ruském dokumentu nechybí drsné záběry odebírání dětí v Norsku.

lidka ( 20. ledna 2016 10:32 )

oxygene.p..Ty neplatis dane za patercata ale za tvy,bratry co znasilnujou a vrazdi deti ty jim platis spani a jidlo v kriminale tak si nestezuj ty SPINO ,ODPADE

andreas ( 20. ledna 2016 09:54 )

SVI.Ě!!! To nejsou lidi - ale gestapo... Vůbec jim na dětech nezáleží - a to si říkají sociálka??

sova13 ( 19. ledna 2016 23:45 )

Vyčítat (nejen) Marxové můžeš leda to, že se tváří, že pro ty děti něco dělá, i když ví, že pro ně nic udělat nelze. Norsko má s Barnevernet společné pouze to, že ji stvořilo, jinak nic, moc nad Barnevernet žádnou nemá, tudíž jednat s Norskem o dětech odebraných Barnevernet je na pytel.

e.44 ( 19. ledna 2016 21:37 )

K ničemu. Ty děti neodebírá rodičům Norsko, ty odebírá Barnevernet. A Barnevernet by z toho, že Norové přijdou o děti, akorát profitoval, jelikož by jim za prachy sehnal náhradní dětičky, které by někde ukrad.

e.44 ( 19. ledna 2016 21:33 )

Hráblo už s toho spoustě lidí ale vystřílet se to gestapo ještě nikomu nepovedlo. Ani Breivik to nezvládnul a musel zvolit náhradní cíl. A že to měl dost dobře strategicky promyšlený a vyzbronej byl taky fest. Holt tam kde jsou obrovský prachy, tam je odpovídající ochrana.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa