Středa 23. září 2020
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Oblačno, déšť 22°C

Žije s 5 transplantovanými orgány: Díky českým lékařům se „podruhé narodil“

Bartoloměj dostal k prvním „narozeninám“ od IKEM diplom a přání dobrého zdraví.  (Autor: Daniel Černovský)
Autor: Etienne Blaha, ula - 
14. prosince 2015
19:02

Před rokem se Bartoloměj Pešta dozvěděl nemilosrdnou diagnózu: cirhóza jater způsobená autoimunitní nemocí. Zbývalo mu jen pár měsíců života. Zachránili ho v IKEM, kde mu transplantace pěti orgánů poskytla rok života navíc. Jaké to je nosit neustále roušku a žít ve strachu o své zdraví?

„Bylo nutné odstranit všechny orgány dutiny břišní, kde jsme nechali jen ledviny a část tlustého střeva. V druhé části operace jsme pacientovi transplantovali žaludek, slinivku s dvanáctníkem, slezinu, játra a poprvé také tenké střevo,“ popsal lékař Jiří Froněk Bartolomějův případ.

„Je to lepší než loni, o hodně se to zlepšilo. Celkově to je někdy dobré, někdy ne, v rámci toho je to dobrý. Chodit trošku můžu, ne moc. Okolo baráku mám vyznačenou takovou trasu, tam je rovina. Jak jdu do kopce, tak je to špatné. Odpočívám hodně, kolikrát jsem šel domů a zastavil auta, že mě odvezou domů,“ odpovídá Bartoloměj na dotaz, jak se cítí. Jednoduchá otázka, pro něj však velmi složitá. Ven ho vždy vytáhne jeho milovaný pes, se kterým chodí na procházky 3x denně.

Druhé narozeniny

Uzdravení pro Bartoloměje znamenalo víc než jen ležet v nemocnici. „I rok po provedené transplantaci jsme v každodenním kontaktu. Telefonicky konzultujeme problémy týkající se zdravotního stavu a režimu po transplantaci. Jsem mu k dispozici 24 hodin denně,“ popsala koordinátorka péče Bohumila Heřmanová. Podle ní mu velmi pomohla kvalitní péče manželky.

Bartoloměj dochází do IKEM dvakrát do měsíce, někdy i víckrát, podle toho, jak se mu daří. Bere hodně léků, hlavně ráno. Transplantace je pro něj jako druhé narozeniny.

„V sobotu jsme slavili s rodinou. Udělali mi takový malý dortík a měl jsem na něm napsanou jedničku,“ popisuje.

Minulý rok si v tuto dobu ani nepomyslel, že by na tom mohl být tak dobře. Má sice dietu, nesmí uzeniny, ale letos si dá na Vánoce kapra a bramborový salát.

Po transplantaci tenkého střeva si člověk musí dávat pozor, co jí. „Je povolena vlastně jen bezezbytková strava, takže nesmí jíst celozrnné pečivo, maliny či jahody, které obsahují různé pecičky. Teoreticky by neměl ani zelí nebo luštěniny, ale už to zkusil. Každý recept probere rodina s naší nutriční terapeutkou,“ prozradila lékařka Bohumila Heřmanová.

Operace za 4 miliony

Kvůli náročné léčbě a nutnosti každodenní pohotovosti kolem pacientova zdravotního stavu se cena za transplantaci tenkého střeva vyšplhá do závratných výšin. „Máme s pojišťovnou dohodnuto, že nám proplatí cokoliv pod pět milionů korun. Co je v léčbě nad, platíme ze svého,“ prozradil ředitel IKEM Aleš Herman. Podle něj se Pešta do hranice vešel, léčba zatím stála čtyři miliony.

Bolesti břicha se vrací

Bartoloměje často bolí břicho. „Měl jsem kýlu, tak jsme museli vrátit vývod, a pak jsem měl kýlu v jizvě. Některé léky potlačující imunitu, totiž zpomalují hojení, což byl důvod, proč mi asi kýla vznikla,“ přemýšlí pacient.

Do společnosti nechodí. Nemůže kvůli imunitě, nosí neustále roušku. Pokud je někde zakouřeno, nesmí tam vůbec. Už nedoufá, že by se mohl vrátit k životu před nemocí. „Dřív jsem v to trošku i doufal, ale to se mi už asi nepovede, abych zase běhal a dělal zedníka,“ uzavírá Bartoloměj svůj boj s nemocí. 

tgbg ( 15. prosince 2015 08:30 )

 Má kliku, že žije v dnešní bohaté kapitalistické společnost. Za komunistů už by dávno vyletěl komínem.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud