Pondělí 21. září 2020
Svátek slaví Matouš, zítra Darina
Jasno 23°C

Na Cínovci vznikne zařízení pro běžence. Vyroste v objektu bývalé celnice

Zařízení pro běžence vznikne v objektu bývalé německé celnice. Právě do Německa řada uprchlíků míří.  (Autor: ČTK)
Autor: ČTK - 
9. září 2015
21:05

V objektu bývalé německé celnice na hraničním přechodu Cínovec-Zinnwald vznikne zařízení pro uprchlíky. Může jich tam být nejvýše 124. První z nich bude Německo ubytovávat na celnici do dvou týdnů. Obyvatele Cínovce o tom ve středu informoval na schůzce Petr Pípal, starosta Dubí, pod něž Cínovec spadá.

Česká policie bude podle Pavla Češky z krajské cizinecké policie pohyb lidí podél česko-německé hranice kontrolovat. "V případě problémů jsme připraveni umístit na Cínovec hlídku," uvedl Češka. Prostor budou podle Pípala sledovat i strážníci. Cínovec má 70 obyvatel, Dubí 8000.

Režim v zařízení bude volný, lidé tam ubytovaní ale nebudou moci přecházet hranice do ČR. Podobné ubytování by mohlo podle Pípala také vzniknout z německé celnice na přechodu Moldava na Teplicku.

Lidé, kteří přišli na schůzku na Cínovci, vyjadřovali z běženců obavu. "Já si myslím, že strach má každý, z toho, že mezi nimi může být lump," řekla starší občanka Ludmila. "Policistů je pár, co můžou ohlídat?" vznesla řečnickou otázku.

Obavy mají také místní podnikatelé, kteří žijí z pohraničního turistického ruchu. "Máme strach o sebe a o zákazníky, jestli vůbec budou chodit, devadesát procent z nich jsou Němci," řekla Anna Káderová, která má na Cínovci kadeřnictví. Informace policie, které na schůzce zazněly, jí prý podobně jako řadu dalších neuklidnily.

Podle starosty teprve budoucí dny ukážou, co se bude na Cínovci dít. "Máme informace z německé strany, že utečenci se ubytují, ale po krátké době odcházejí. Co budou dělat tady, až napadne sníh? Myslím, že tu nezůstanou," řekl.

Od začátku září policisté zadrželi v Ústeckém kraji 397 migrantů, z toho 183 ve vlacích do Německa, další na dálnici D8. Pětadevadesát procent ze zadržených nemělo podle Češky platné doklady.

salto ( 10. září 2015 09:58 )

To nedopadne dobře. Je jenom otázka času, kdy se běženci osmělí a pak uvidíme, jenže už bude pozdě

1912 ( 10. září 2015 07:19 )

miliony uprchlíku se řítí na europu !!zastavme dokud je čas !!!!

1912 ( 10. září 2015 07:17 )

Na Sněžníku u hranic z Německem taky otevřeli znovu budovu policejní stanici asi ppro uprchlíky protože opravili hřiště a oplotili !!tak že na houby se bude chodit ted se strachem asi počítají je i ubytovat !!

japos22 ( 9. září 2015 22:47 )

Diskuse - super, 395 za 9 dní, tedy z těch pár procent zadržených, většinou bez dokladů - něco není s naší hranicí vpořádku

mandat ( 9. září 2015 21:38 )

Vzdyt se o to ani nesnazi.Lepsi je lezet v Nemecku a mnozit se a dostavat socialni davky.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud