Pondělí 28. září 2020
Zataženo, déšť 11°C

Odborníci o šikaně: Nahrává jí přestup na jinou školu nebo sloučení tříd

Přestup na jinou školu může být pro dítě stres  (Autor: Shutterstock.com)
Autor: Andrea Ulagová - 
24. srpna 2015
05:30

Na začátku školního roku by rodiče i učitelé měli zaměřit svoji pozornost na děti, které přestupují na jinou školu. Ale i na ty, jejichž třídy se z různých důvodů slučují. Podle psychologů tyto situace totiž často nahrávají psychickým problémům dětí a hrozí zde i riziko šikany.

Přechod na jinou školu může být pro dítě stejně stresující jako pro dospělého změna práce, jen dítě vnímá tuto změnu daleko citlivěji.

Nejmenší problém jsou noví učitelé, daleko náročnější je právě zapadnutí do nového kolektivu. Dítě se musí vyrovnat se ztrátou přátel a adaptovat se na nový kolektiv, ve kterém si navíc musí vybudovat pozici.

Ne vždycky musí přestup na jinou školu vyústit v šikanu, ale předpoklady k tomu bývají na začátku školního roku velké.

Rodiče a učitelé musí naslouchat

„V tomto období by měl být rodič vnímavý a citlivý a musí si na dítě udělat čas,“ řekl pro Blesk.cz psycholog Miloslav Čedík. „Rodič musí od začátku sledovat, s čím dítě přichází domů, mluvit s ním o škole, sledovat, s jakými náladami se vrací ze školy,“ dodal.

To jsou podle odborníků chvíle, kdy je dítě ještě sdílné a pokud by se necítilo v novém kolektivu dobře, dá se situace ještě řešit, například rozmluvou s učiteli. Ve chvíli, kdy už je dítě šikanováno, je obtížné pro něj o tom s kýmkoliv mluvit. „Většinou se šikanovaný stydí i před rodiči, stydí se za to, jak je ponížené, a je pro něj těžké sdělovat, do jaké prekérie se dostalo,“ vysvětluje Čedík.

Učitel by neměl jen učit

Svoji roli v tom sehrávají i učitelé, kteří by se kromě vzdělání svých svěřenců měli soustředit na atmosféru ve třídě. „Je totiž rozdíl, když dítě přichází do kolektivu, kde dlouhodobě panují dobré vztahy a pozitivní atmosféra, než když přichází do narušených vztahů,“ uvedl Čedík.

V těchto případech se agrese může obrátit proti nováčkovi, který by se něčím vymykal, třeba jen tím, že je nový. To může ovlivnit i pedagog, který by se měl starat o to, aby se dítě co nejrychleji začlenilo do nového kolektivu, který je třeba sledovat.

Živná půda pro šikanu: Slučování tříd

Větší problém bývá slučování tříd na začátku školního roku z důvodu nedostatku žáků. Mezi dvěma třídami obvykle panuje rivalita a po sloučení musí náhle rivalové spolu fungovat. V takovém případě psycholog radí, aby učitel sledoval situaci ve třídě a řešil ji. Pokud by si nevěděl rady, měl by si přizvat odborníky.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud