Středa 6. prosince 2023
Svátek slaví Mikuláš, zítra Ambrož / Benjamín
Zataženo, déšť se sněhem 1°C

Pojišťovna pojistí chalupu. Ryby v rybníce a zahradu proti krtkům jen stěží

Ilustrační foto
Ilustrační foto  (Autor: Shutterstock.com)
Autor: Andrea Ulagová - 
6. srpna 2015
20:35

Chatu i chalupu vám pojišťovna pojistí stejně jako jiný obývaný objekt, jen si trochu připlatíte. Přece jen na chatě a chalupě nejste tak často a riziko vzniku pojistné události je tím pádem vyšší. Zahradu si ovšem proti nájezdům krtků nebo slimáků pojistíte jen stěží.

Na chatu Blesk.cz odpovídala na dotazy ohledně pojištění chat a chalup Marcela Machová z České asociace pojišťoven.

U rekreačních objektů lze obvykle pojistit stejná rizika jako u trvale obývaných,“ uvedla Machová. „Větší rizikovost se pak odrazí na výši pojistného, eventuálně ve vyšších spoluúčastech,“ dodala.

Pojistit si můžete i hrubou stavbu, vztahují se na ni stejná pojistná rizika jako na stavby dokončené.

Pojištění proti vichřici, ne proti krtkům

Pojišťovny většinou pojišťují proti živelným pohromám a nabízejí pojištění ve dvou až třech úrovních. Nejnižší zahrnuje požár, vichřici, úder blesku a krupobití. Problém je, pokud máte chatu či chalupu v záplavové oblasti. Tu vám pojišťovna pojistí, ale rozhodně ne proti riziku povodní a záplav.

Lidé si chtějí pojistit ledacos. Pokud byste si chtěli pojistit zahradu proti nájezdům krtků či slimáků, máte smůlu. To také platí, pokud byste si chtěli pojistit ryby v zahradním rybníčku.

Chovejte se tak, abyste nehodám předcházeli

Obecně se předpokládá, že budete nehodám předcházet. Pokud jste pojištění proti úderu blesku, ale nemáte na objektu hromosvod, máte smůlu. Stavební zákon ukládá zřízení ochrany, tedy byste měli mít ze zákona hromosvod.

Pokud vám chatu zapálí sousedé při grilování, nejedná se sice o přírodní katastrofu, ale i tak by vám pojišťovna měla pojistku vyplatit, pokud máte sjednáno pojištění proti riziku požáru.

„Pojišťovna má ze zákona na šetření škody lhůtu tři měsíce po nahlášení,“ napsala Machová. „Pokud ovšem z nějakých objektivních důvodů nemůže tuto lhůtu splnit, je povinna o této skutečnosti informovat klienta,“ vysvětlila. 

istyl ( 6. srpna 2015 20:55 )

ale jooo, pojisti vam kdeco, ale to plneni...to se jim jaksi nechce...krome zákonného pojisteni a cestovniho, nedostanou ze me nic...

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud