Čtvrtek 29. února 2024
Svátek slaví Horymír, zítra Bedřich
Oblačno 11°C

Petr Holec: Buď dobrý a bonzni svého souseda

Co přinese projekt Bezkorupce organizace Oživení?
Co přinese projekt Bezkorupce organizace Oživení?  (Autor: Profimedia.cz)
Autor: Petr Holec, autor je redaktorem týdeníku Euro - 
16. června 2015
10:28

KOMENTÁŘ: Boj s korupcí je poslední dobou stejně módní jako vousatí kluci, takže byla jen otázka času, kdy nám některá neziskovka dopřeje, abychom si ho mohli užít i my, obyčejní lidé. Od poloviny června nám to v rámci projektu Bezkorupce dopřává nevládní organizace Oživení, skupina dobromyslných lidí spolupracujících mimo jiné s nevládním… ministerstvem vnitra.

Oživení spustilo internetovou aplikaci GlobalLeaks, prostřednictvím které teď můžeme korupci oznamovat; buď pomocí volně speciálního prohlížeče, nebo webového formuláře a šifrovaného protokolu. „Oznamovatelé se často bojí být s oznámením spojováni, protože za současné situace nemají moc možností, jak se bránit odplatě. Od GlobalLeaks si slibujeme, že díky garantované anonymitě zvýší motivaci oznamovatelů,“ říká koordinátorka projektu Lenka Franková.

Má svatou pravdu. Už delší dobu například s nevolí sleduju, že si můj soused, co bývá celý den doma, takže odkud má asi peníze, koupil lepší auto než já. Takže hned stahuju GlobalLeaks, nenechávám po sobě žádnou stopu, protože Ivan Langer nikdy nespí, a doufám, že s tím dobří lidé z Oživení něco udělají. Ať mého souseda aspoň protáhnou televizí, když už nic jiného! Protože co je jednou v televizi…

Jestli nám internet něco ukázal, pak právě to, jak vypadá anonymní motivace: moře anonymní špíny, lží a taky falešných profilů na Fakebooku. „Drtivá většina takových jedinců čelí po svém jednání odplatě, často ve formě vyhazovu z práce,“ vysvětluje Oživení potřebu absolutní anonymity, již žádá i po státu.

Řekl bych, že co se korupce stala politickým programem, vidíme bohužel spíš opak: lidi vyhozené z práce poté, co je někdo bez důkazů anonymně udal, kdy ovšem korupce byla tou poslední motivací a ve skutečnosti šlo spíš o osobní, politickou či kariérní mstu. Protože kde končí osobní zodpovědnost, tam obvykle začíná obyčejné lidské bonzáctví. Ostatně kdo to zná líp než my, námezdní mediální žoldáci? Sotva někomu na webu šlápneme na švába, jak by řekl Ivan Horník, napíše nám pod článek někdo jménem KIKINA5566, že jsme zkorumpovaní.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

e.44 ( 16. června 2015 12:49 )

To co píšeš se týká jenom pár vlivných jedinců, ne střední vrstvy, ne obyčejných lidí. Přes Oživení je možný zničit kohokoliv, konkurenta, toho kdo má něco co se mu dá závidět (i kdyby to mělo být třeba jenom míň ojetý auto než má ten druhý), toho kdo někomu v něčem vadí, třeba i tebe, zkrátka kohokoliv. Oživení je svinstvo k likvidaci obyčejných lidí, řízené vnitrem. Skutečná korupce ve vyšších sférách jde mimo Oživení jelikož do té obyčejní smrtelníci neviděj a k případům, které se v těch vyšších sférách řešej, ať už na oko nebo skutečně, vznikají popudy tamtéž.

1pravda1 ( 16. června 2015 12:06 )

Odkud brali lidé, co upláceli Nagyovou, peníze např, půl milionu za náramek pro Nagovou? Kolik toho nakradli, že jim půl milionu pro sekretářku nechybí? ODS se bojí jakéhokoliv přiznání majetku jak čert kříže a tak to dopadlo, sekretářka řídí premiéra ČR přes postel a od kmotrů a státních úředníků bere statisícové dárky!!! Ovšem nebonznul to nikdo z nich, policisté na to přišli sami!

helmuth ( 16. června 2015 12:05 )

Udávání vždy patřilo k tomuto národu, ať již za rakousko-uherska, okupace či normalizace.Je tu i nyní a bude nás provázet nejméně dalších sto let.Možná by se dalo zamezit tomuto nešvaru, ale kde se tomu mají lidé naučit, když ve školách se učí to samé již od dob Marie Terezie.

jana999 ( 16. června 2015 12:03 )

a ty si myslíš, že němci jsou jiní, tam se musí každý anonym vyšetřit, a všímají si mnohem víc, kdybys někomu naboural auto, tak tě hned někdo kdo tě viděl policajtům nahlásí, což tady nikdo nikdy nikoho nechytí

jana999 ( 16. června 2015 12:01 )

to teda nevím, spíš je to tu obráceně i když je vinen, soud ho prohlásí za neviného

Zobrazit celou diskusi