Pondělí 5. června 2023
Svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert
Polojasno 21°C

KOMENTÁŘ: Kauza Růžička jen ukazuje ekonomickou nereálnost českého hokeje

Petr Holec o českém hokeji
Petr Holec o českém hokeji  (Autor: Archiv Blesk.cz)
Autor: Petr Holec, autor je redaktorem týdeníku Euro - 
10. června 2015
15:12

Trenér národního hokejového týmu Vladimír Růžička rezignoval kvůli podezření, že bral od rodičů statisícové úplatky za to, že jejich dětem zařídí lepší hráčské angažmá. Růžička to odmítá s tím, že šlo o sponzorské dary. Šéf hokejového svazu Tomáš Král pro změnu odmítá, že se případ Růžičky plošně týká celého hokeje. „Zdůrazňuji, že došlo k situaci ve zcela konkrétním klubu a týká se konkrétního trenéra,“ řekl Král.

Pravda je, že celá kauza plošně souvisí s tím, že se český profesionální hokej zcela odpoutal od české ekonomické reality. Žádný extraligový profesionální hokejový klub nevydělá ani korunu, všechny musí někdo štědře sponzorovat a vydělat nejdřív velké peníze jinde. Často podporují kluby města a část peněz dostávají i od svazu za reklamu, v megarozpočtech jde však spíš o drobné.

Navíc hokejové vstupné musí být relativně nízké, protože i když jde svým způsobem o národní sport a třeba Jaromír Jágr, dnes jen Bůh, se určitě jednou stane i prezidentem, zůstává hokej sportem spíš nízkopříjmového publika. Na rozdíl od zahraničí naše kluby moc nevydělají ani na prodeji týmového oblečení a dalších fanouškovských doplňků. Přitom hráči i trenéři pobírají velmi nečeské platy; i v prvoligovém týmu stojí trenér několik set tisíc korun měsíčně. Přitom se na plody jeho práce občas nedá koukat.

Kluby si proto musí k financování pomáhat různými způsoby a jedním z nich jsou pochopitelně i děti. Některé kluby do nich investují velké peníze (rodiče dnes malý hokejista stojí okolo 50 000 korun ročně plus víkendy kvůli zápasům) a chtějí je pak logicky zpeněžit při jejich přestupech. To samozřejmě nijak neomlouvá, pokud by trenéři inkasovali od rodičů černé peníze, i kdyby je pak rozpouštěli v klubu a dotovali z nich ostatní.

Každopádně ale kauza ukazuje, že je český hokej ekonomicky vážně nemocný. A vlastně je i dobře, že se kauza týká Růžičky, národní hokejové ikony. Jeho jméno může hokeji určitě pomoct spíš než jméno někoho neznámého, jehož kauza by nikoho nezajímala.        

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa