Šmejdi zase při chuti a s novými triky: Zabijačkové hody nebo falešné výhry v loterii!
16. dubna 2013 Blesk rozjel petici proti šmejdům, kterou postupně podepsalo téměř 180 tisíc lidí, a už koncem téhož roku Sněmovna odsouhlasila nové znění zákona, který nekalým prodejcům přistřihl křídla. Přesto jsou zase při chuti a krouží okolo peněženek seniorů!
Zákon podstatně zpřísnil pravidla. Prodejci mají zákaz na letácích lákat na výlety, obědy a dárky. Povinností pozvánky je uvedení skutečnosti, že jde o prodej zboží. Organizátor prodejních akcí je povinen akci deset dnů předem ohlásit České obchodní inspekci.
To ale firmy i nadále porušují, neštítí se ani agresivních obchodních praktik. ČOI v prvním čtvrtletí ale díky přísnějšímu zákonu udělila pokuty ve výši 16 milionů korun. „Rekordní pokuta 800 tisíc korun byla udělena za to, že firma opakovaně lákala spotřebitele na zabijačkové hody, ačkoliv šlo o klasickou předváděcí akci,“ řekl Blesku mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.
Na akci šmejdi nabízeli sady nádobí a vysavače a spotřebitelé údajně získali výhru 50 tisíc korun, za kterou si mohli zboží vybrat. „Byla to lživá informace, ve skutečnosti museli vynaložit další peníze, např. 29 900 Kč, aby si zboží mohli odvézt domů,“ dodal Fröhlich.
Rekordmanem v počtu pokut je pražská firma, která dostala 21 sankcí za 3 530 000 Kč. I díky vám a petici Blesku proti šmejdům tažení proti nepoctivcům rozhodně nekončí.
„Z nárůstu pokut je patrné, že zákon proti šmejdům uvolnil ruce České obchodní inspekci, která od 15. ledna 2014, kdy vešel v platnost, může útoky nepoctivých prodejců kontrolovat pěkně zblízka. Maximální výše pokuty je navíc pět milionů korun,“ řekla Olga Nedbálková, jedna z vedoucích týmu Blesku proti šmejdům.
„Jsem na tým, který proti šmejdům aktivně bojoval a přiměl zákonodárce v rekordním čase změnit zákon, nesmírně hrdá. Bezohledné okrádání českých seniorů už pro šmejdy není tak snadné. Podle našich informací dokonce mnoho z nich opustilo tuzemský trh a zkouší své štěstí u sousedů na Slovensku.“
Pokusili jsme se získat vyjádření od pokutovaných firem. Většina z nich se ale podle pravidel „správných šmejdů“ kryje virtuálními sídly firem. Podívejte se:
„TOP 5“ firem s nejvyšším počtem pokut:
Pneubotky s.r.o. - sídlo: Ke Strašnické 50/16, Praha 10 - Strašnice. 21 pokut celkem za 3 530 000
TZTransport s.r.o. - sídlo: Husovo nám. 66, Roudnice nad Labem. 12 pokut celkem za 2 285 000
Spokojená domácnost s.r.o. - sídlo: náměstí Osvoboditelů 1371, Praha 5 - Radotín. 9 pokut celkem za 1 270 000
Happy Babby, sídlo: náměstí Přátelství 1518/3, Praha - Hostivař. 6 pokut celkem za 1 100 000
AQUA Activity s.r.o.: sídlo Holečkova 789/49, Praha 5. 3 pokuty celkem za 1 400 000.
"Děcka by si měli sednout se svými starými rodiči a promluvit si o financích.... navrhnout aby si nasetrili nějakou finanční rezervu... a zbytek peněz které nepotřebuji aby dávali dětem nebo vnoučatum ..kterým to kolikrát pomůže... Tak tohle si v reálu nějak nedovedu představit. Důchod mých rodičů byl pro mně nedotknutelný a ani mě nezajímalo jak vysoký ho mají. Sednout si s nimi a promluvit stylem .. na život v důchodu vám stačí tolik a tolik, udělejte si nějakou finanční rezervu a navrhnout, že zbytkem důchodu můžou vypomoct mně nebo vnoučatům
Nebylo by to vůči těm rodičům jaksi sprosté? 