Strach nad Paříží: Objevila se nad ní podezřelá bezpilotní letadla!

Autor: ČTK - 
24. 2. 2015
09:36

Nad Paříží se v noci objevilo na různých místech nejméně pět neznámých bezpilotních letadel. Osoby, které malé létající stroje nad metropoli vyslaly, se dosud nepodařilo odhalit. Malé bezpilotní letouny přelétaly nad Paříží mezi půlnocí a šestou hodinou ranní.

První podezřelý stroj byl spatřen krátce po půlnoci u ambasády Spojených států v centru hlavního města. Podobné přelety byly zjištěny také nad Eiffelovou věží, náměstím Svornosti či Invalidovnou nedaleko ministerstva zahraničí.

"Mohlo by se jednat o koordinovanou akci, ale zatím toho víc nevíme," citovala AFP zdroj, který se podílí na vyšetřování těchto přeletů. Ty vyvolávají obavy z možných teroristických útoků pomocí bezpilotních letadel, takzvaných dronů. Neznámí lidé podobně provokují francouzské úřady od loňského podzimu.

Opakované přelety celkem nejméně 20 malých bezpilotních letadel zaregistrovaly koncem roku 2014 ostrahy nad jadernými elektrárnami. Koncem ledna se několik takových dálkově ovládaných strojů objevilo v noci dokonce v Brestu nad základnou vojenských jaderných ponorek, která se považuje za nejstřeženější místo ve Francii.

"Typ zatím zaznamenaných bezpilotních letadel nepředstavuje přímou hrozbu. Bereme to ale vážně, protože je to hrozba, která se bude zvyšovat. Pracujeme na nových opatřeních," řekl po lednových nepovolených přeletech "dronů" nad základnou s jadernou odstrašující silou Francie velitel vojenského letectva generál Denis Mercier.

U citlivých objektů se v posledních měsících objevily speciální mobilní radary pro detekci malých létajících strojů. Na některých místech byli četníci vyzbrojeni loveckými brokovnicemi, které se považují za zatím nejvhodnější zbraň proti malým bezpilotním letounům. Zatím se ale žádný podobný stroj nepodařilo včas odhalit a sestřelit.

Francie posílila protiteroristická opatření od loňského léta, kdy se její bojové letouny zapojily do operací proti radikálnímu hnutí Islámský stát v Iráku. Islamisté tehdy pohrozili odvetnými útoky na francouzském území. K dalšímu posílení bezpečnostních opatření i s pomocí armády přistoupily úřady poté, co v lednu v Paříži tři ozbrojení islamisté v redakci satirického časopisu Charlie Hebdo a v židovské prodejně povraždili 17 lidí.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

ivoadler ( 24. února 2015 10:16 )

No jistě, určitě to byli Rusové. Kdo jiný? 

marie60 ( 24. února 2015 10:05 )

 ..že by islamisté měli taky drony ? Ti vyhrožují, že se zaměří na supermarkety ve všech západních zemích ale spíš mi to ukazuje na někoho jiného.

Zobrazit celou diskusi
Další videa