Další Putinův cíl je Pobaltí: Už má plán útoku, varuje britský šéf obrany

Autor: simao, ČTK - 
19. 2. 2015
13:25

Byly součástí Sovětského svazu. Ale vrátit čas nechtějí. Pobaltské státy však mohou být po Krymu a východní Ukrajině navzdory vlastní vůli dalšími terči ruského prezidenta Vladimira Putina, varuje britský šéf obrany Fallon. Jde o "sýčkování", nebo oprávněné obavy? Vyrazí do Pobaltí neoznačené ruské jednotky?

Rusko představuje podle britského ministra obrany Michaela Fallona reálnou a aktuální hrozbu pro evropskou bezpečnost. Podle Telegraphu dnes Fallon poukázal i na rostoucí napětí mezi Vladimirem Putinem a NATO.

Ministr Fallon však především upozornil, že NATO musí být připraveno na ohrožení bývalých zemí sovětského bloku, včetně pobaltských států – tedy Litvy, Lotyšska a Estonska. Putin de facto má již i plán útoku. Osvědčilo se totiž, když Moskva podporuje silné ruské menšiny a proruskou propagandu. S cílem země destabilizovat a podpořit etnické napětí, upozornil Fallon. Podle ministra může dojít také na infiltraci, kyberútoky a nakonec i ty utajované ruské tanky...

Podobnou obavu vyjádřil nedávno i bývalý generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. V rozhovoru poskytnutém listu The Daily Telegraph řekl, že Putin by mohl provést hybridní útok – podobný postupu na východě Ukrajiny – vůči některému z pobaltských států, aby otestoval, jestli se NATO zmobilizuje. Útok by mohl vypadat stejně jako nyní – tedy za pomoci tamních jednotek s významnou ruskou podporou včetně výbavy a neoznačených bojových jednotek. "Tady se nejedná o Ukrajinu. Putin chce vrátit Rusko do jeho původní pozice velmoci," varoval Rasmussen.

Britské ministerstvo obrany také oznámilo, že královské letectvo ve středu eskortovalo dva ruské bombardéry Tu-95, operující v blízkosti britského vzdušného prostoru. Podobný incident se odehrál už v lednu a britské úřady kvůli němu musely na krátko změnit trasy civilních letů. Podle Londýna jde o politicky motivovanou ukázku síly Ruska. Moskva prý zároveň zkouší reakci britské obrany.

Kde hledá Putin spojence?

Putinův možný postup v Pobaltí přitom děsí i tamní státy, které navýšily loni rozpočty na obranu. Sousedí navíc s Běloruskem, které se sice dušuje, že nespadá do ruské sféry vlivu, jenže pevnou rukou mu vládne Putinův spojenec Lukašenko.

Rusové se přitom snaží navazovat i další spojenecké kontakty napříč celým světem. Svědčí o tom rostoucí počet zahraničních cest důležitých ruských státních představitelů, včetně Putina samotného, upozornila MF Dnes. Např. Maďarům slíbil Putin plyn, který je hlavním zájmem i v případě Rakouska. Právě to přijalo Putina jako první po anexi Krymu.

V případě Číny, ale také Kuby, Argentiny či Brazílie jde o poměrně tradiční ruské kontakty. Dalším možným spojencem je však nyní i Nikaragua, kde Rusko dojednává budování vojenských základen. Otázkou jsou pak postoje Íránu či Egypta, ve kterém Putin osobně s prezidentem Sísím domluvil v první půlce února vybudování první jaderné elektrárny v oblasti ad-Dabá. Využívat by měla ruské jaderné technologie. V prezidentském paláci v Káhiře přitom Putin daroval svému protějšku útočnou pušku kalašnikov. Symbol bojů nejen na Ukrajině.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

lipno ( 28. února 2015 14:43 )

Za Ukrajinské FAŠISTY?

tgbb. ( 19. února 2015 22:08 )

Ukrajinská armáda prostě v boji s ruskou armádou (138. gardová motostrřelecká brigáda) prohrává. To se dalo čekat.

75pedro ( 19. února 2015 21:34 )

Milé NATO, už se nikdy nikam a do ničeho ve světě ne.serte, rozvrátili jste spousty zemí a zničili štěstí a životy miliónům lidí. Západní politici vůbec nemají právo někoho soudit, protože jsou to do jednoho vrazi. Přeju si, aby Česká republika nebyla součástí této zločinecké organizace.

kobyla1 ( 19. února 2015 20:15 )

Asi jsem tě přecenil. To nebyla myšlenka. Prostě jsem jen vyjádřil svůj názor na to, co vymektal pan premiér a abych pravdu řekl, nečekal jsem, že zrovna ty se do toho takhle ponoříš....zvlášť, když tu od tebe čtu jen samé ,,Hluboké myšlenky,,.....

japos22 ( 19. února 2015 18:41 )

U kobyláka se to snese, horší je to u premiéra

Zobrazit celou diskusi
Další videa