Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

Na bitevní frontě klid, hlásí doněčtí povstalci z Ukrajiny! Dochází jen k menším bojům

Autor: ČTK - 
20. února 2015
08:22

Boje na doněckém úseku fronty „prakticky skončily“, situace na východě Ukrajiny se stabilizovala a na bojištích zavládl klid. Na tiskové konferenci v Doněcku to prohlásil mluvčí povstaleckých vojsk Eduard Basurin. Evropští pozorovatelé ale ohlásili dělostřeleckou palbu z Doněcku a z Luhanské oblasti. Z Ruska podle Kyjeva dorazily povstalcům další masivní posily včetně čtyř konvojů bojové techniky.

Na celé linii palebného dotyku se situace postupně stabilizuje,“ citovala Basurina povstalecká agentura DAN. „Jednotky ozbrojených sil Doněcké lidové republiky přísně dodržují klid zbraní a nereagují na jednotlivé provokace ze strany ukrajinských vojsk,“ prohlásil mluvčí. „Očekáváme, že stejně bude plnit minské dohody i Kyjev,“ dodal.

Pozorovatelská mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) ale zaznamenala dělostřeleckou palbu v Doněcku, která byla vedena z centra města kontrolovaného separatisty. U města Ščasťa v Luhanské oblasti podle OBSE zase pálila na protivníka ukrajinská armáda.

Basurin prohlásil, že ve městě Debalceve, které v minulých dnech povstalci dobyli, stále ještě zůstává část ukrajinské posádky. Ukrajinští vojáci podle něj musejí před opuštěním města složit zbraně, které pak povstalci ukrajinské straně odevzdají. Těla mrtvých předáme buď přímo pozůstalým nebo příslušným ukrajinským úřadům,“ řekl mluvčí povstalců.

Basurin dále uvedl, že během dnešního dne budou povstalci z fronty stahovat další těžkou bojovou techniku, jak to jim i ukrajinské armádě ukládají minské dohody z minulého týdne. Vzbouřenci tvrdí, že těžké zbraně zatím odsunuli ze tří okresů, OBSE ale jejich informaci nepotvrdila. Evropští pozorovatelé na frontě registrují pohyby zbraní, výzbroj se ale pouze přemísťuje a nevzdaluje se linii fronty.

Ukrajinský armádní analytik Dmytro Tymčuk na Facebooku napsal, že povstalci dostali další masivní posily z Ruska. Hranice prý překročily čtyři konvoje těžké vojenské techniky včetně tanků, obrněných transportérů a samohybných děl. Moskva jakoukoli vojenskou podporu separatistů popírá.

Povstalecké velení podle Tymčuka doplňuje stavy vojsk, přeskupuje síly k dalším bojům a posiluje materiální zabezpečení jednotek.

ivoadler ( 20. února 2015 10:10 )

Víš co? Jdi kakat a přestaň žvanit.

ivoadler ( 20. února 2015 10:06 )

Jen tak mezi námi děvčaty. Nebýt druhé světové války, tak jsme se souhlasem západních "demokracií" (Anglie, Francie, Americe to bylo jedno) fungovali do dneška bez Sudet. Právo Sudeťáků na sebeurčení byl věcně v pořádku, každý národ má právo na sebeurčení, jenže Sudeťáci se nemohli smířit s tím, že už nejsou panská rasa a nevládnou Čechům. Naopak, že jsou až na druhém místě. V zájmu stabilizace poměrů po válce byli proto odsunuti do svého fátrlandu. Stejným procesem prochází teď Ukrajina. Je tu ale jeden drobný rozdíl. Rusové na Ukrajině nejsou žádní přistěhovalci, ale původní obyvatelstvo. Co západní demokracie tak ochotně schválili u Sudeťáků (sloužilo to Hitlerovu Drang nach Osten), to teď vehementně odsuzují u Rusů. Nakonec i dnešní antikomunisté odsun Němců odsuzují. Resumé: nebude mír na Ukrajině, dokud Rusové nebudou mít možnost uplatnit své právo na sebeurčení.

angrybear ( 20. února 2015 09:25 )

P.S.: Za to 2×"se" v 1. větě se omlouvám.

angrybear ( 20. února 2015 09:03 )

Fašisté se většinou snaží se přepadat a anektovat cizí území, rádi využívají k rozvrácení svobodných zemí "páté kolony" (viz před 2. svět. válkou Henleinovci u nás a teď "ruskojazyčné obyvatelstvo na Ukrajině), tak kdo je vlastně ten soudruhy věčně omílaný fašista? Na Ukrajinu to nevypadá...

lalia ( 20. února 2015 09:00 )

Ať už je na Ukrajině konečně klid zbraním.Už dost lidí zaplatilo životem za blbost.Je mě to líto.Naše vláda,Zaorálek dostali rozum a nepodporují zbraněmi tento boj.Ukrajina stejně prohraje,je to boj zajíčka s tygrem.Pokud se dostanou pod Rusy,měli by se hájit a nenechat se vykořisťovat,jedině tak se dá bojovat a beze zbraní.I naše republika v historii byla pod nadvládami a nějak jsme se z toho dostali,ikdyž ! ! ! jsme zcela svobodní ? Posuďte sami.

Zobrazit celou diskusi