Pondělí 22. dubna 2024
Svátek slaví Evženie, zítra Vojtěch
Oblačno 6°C

Z povstaleckého Luhansku vykázali Čechy! Humanitární organizace Člověk v tísni v nelibosti

Vicepremiér separatistické vlády v Luhansku Vasilij Nikitin
Vicepremiér separatistické vlády v Luhansku Vasilij Nikitin  (Autor: profimedia.cz)
Autor: ČTK - 
25. září 2015
07:03

Česká organizace Člověk v tísni hrubě porušila podmínky akreditace v povstaleckém Luhansku a povolení jí bylo odňato. Oznámila to ruská agentura TASS s odvoláním na „vicepremiéra“ separatistické vlády v Luhansku Vasilije Nikitina. Z jedenácti humanitárních organizací působících v Luhansku bylo vykázáno deset.

O důvodech odnětí akreditace se Nikitin podrobněji nezmínil. Řekl jen, že povolení nebylo vydáno "z těch či oněch příčin, z odůvodněných příčin". Jedinou nevládní organizací, která akreditaci obdržela, je Mezinárodní výbor Červeného kříže. Jeho pracovníci prý dokázali operativně napravit odhalené problémy.

Nikitin upozornil, že akreditaci nedostaly organizace, které v luhanské "lidové republice" pracovaly poměrně dlouho. "S velkou lítostí mohu jmenovat organizaci Člověk v tísni, která rovněž hrubě porušila naše podmínky," řekl představitel separatistů.

Agentura TASS v této souvislosti napsala, že tajná policie povstalců nedávno na území "republiky" odhalila sklady mezinárodní organizace Lékaři bez hranic (MSF), kde prý byly v rozporu se zákonem uloženy psychotropní látky. Vedení MSF dnes podle agentury AP oznámilo, že svou činnost v Luhansku muselo ukončit ve čtvrtek.

Na pozastavení práce humanitárních organizací ve čtvrtek v New Yorku upozornil i šéf humanitárních operací OSN Stephen O'Brien. Luhanští povstalci podle něj vyzvali humanitární organizace, aby dnes a v sobotu oblast opustili.

V důsledku tohoto opatření zůstává v regionu 16.000 tun nerozdělené pomoci včetně potravin, stanů a předmětů denní potřeby, řekl O'Brien. Prohlásil, že činnost nevládních humanitárních organizací musí být bezodkladně povolena.

Ohroženy jsou i humanitární operace v sousední Doněcké oblasti, jejíž část separatisté rovněž ovládají. Podle O'Briena oznámili, že činnost OSN v Doněcké oblasti je pozastavena. Zákaz humanitárních operací označil za "příkré porušení mezinárodního humanitárního práva".

Doněcká a Luhanská oblast je vážně poničená válkou, mnoho rodin žije v provizorních přístřeších a v obavách z blížící se zimy. V bojích, které propukly loni v dubnu, zahynulo kolem 8000 lidí, statisíce obyvatel Donbasu uprchly před ostřelováním do Ruska nebo do ukrajinského vnitrozemí.

soudcijsoumafiani ( 25. září 2015 13:47 )

A kolik jich je! A žijou z našeho rozpočtu

soudcijsoumafiani ( 25. září 2015 13:44 )

Vykázali Čechy? Vykázali špiony a podvraťáky z USA!

tuba24 ( 25. září 2015 11:53 )

vrahovia podporovany ruskym fasistami, teroristi okupujuci uzemie suverejneho statu vykazali humanitarnu organizaciu Ale hlavne ze "humanitarne" rusko-fasisticke konvoje voziace zbrane su OK

lipno ( 25. září 2015 11:15 )

To dopadli ještě dobře, správně by měli jít sedět za špionáž

gabreta ( 25. září 2015 10:57 )

Každej ví, že tahle organizace je vedená rozvědkou. Humanita je v popisu práce pracovníků, jen zástěrka! To je to hrubé porušení, za který tu sebranku vykázali a dobře udělali.

Zobrazit celou diskusi