Eva Michaláková musí snášet tvrdé praktiky norské sociálky: Děti mohu vídat jen na základně!

Autor: shp - 
13. února 2015
05:03

Češka Eva Michaláková, které v roce 2011 sebrala norská sociálka syny Denise (9) a Davida (6) kvůli údajnému zneužívání ze strany otce, které se nikdy nepotvrdilo, zasvětila svůj život boji za jejich opětovné získání. Blesk.cz prozradila, jak vypadají její vzácné schůzky s dětmi, které smí vídat jen dvakrát ročně, nově jen po dobu 15 minut. Probíhájí v malém domě přezdívaném základna.

Její synové byli rozděleni do dvou odlišných pěstounských rodin. „Podle Barnevernetu (norská sociální služba – pozn. redakce) se spolu vídají, ale věřte tomu,“ říká Eva Michaláková Blesk.cz. Od doby, kdy své děti naposledy viděla, uplynula již dlouhá doba.

Naposledy jsem své syny viděla v březnu 2014 na dvě hodiny. Norské úřady to umožnily po roce a půl,“ dodává Eva smutně. Soud letos rozhodl, že schůzky s dětmi zkrátí Češce na pouhých 15 minut. Na otázku, jak vzácné schůzky se syny probíhají, se dlouze rozpovídala.

Setkáváme se v malém domě, který se jmenuje Base (základna – pozn. red.). V něm jsou dva pokoje. V jednom je stolní fotbálek a ve druhém televize s několika hračkami,“ popsala Eva sterilní místo, které za příjemné podle ní označit rozhodně nelze. Je pravděpodobné, že ho postavila třetí strana, které Barnevernet dobře zaplatil.

O žádném soukromí tam nemůže být řeč, neustále nás sledují sociální pracovníci. Když je chci obejmout, zakročí s tím, že děti musí vyvinout aktivitu jako první. Zakázali mi dokonce i plakat dojetím, když je vidím. Svým pláčem prý vzbuzuji pláč u dětí,“ dodala.

Eva je navíc přesvědčena o tom, že ji pěstouni očerňují. „Mladší Davídek mi řekl, že mu jeho nová máma říká, že jsem zlá. Zeptala jsem se ho, zda si to myslí on, a odpověděl, že ne, ale že mu to jeho nová máma říká,“ říká česká matka s tím, že synové musí pěstounům říkat mami a tati. Ji mohou oslovovat jen jako Evu.

Synové ani podle ní nedostávají od pěstounů dárky k Vánocům, které jim posílá. „U Davídka nevím, zda je dostal. Denískovi pěstouni se ale vůbec neobtěžovali vánoční dárek vyzvednout. Pošta mi ho zaslala zpět,“ říká Eva.

Mohu si jen domýšlet, co se stalo. Domnívám se, že Denískovi namluvili, že jsem mu nic neposlala, protože jsem na něj zapomněla. Ale nevím. Nemohu se proti tomu nijak bránit,“ uzavřela matka dětí.

Video Zeman pro Blesk: České děti jsou v Norsku jako v nacistickém táboře! - Redakce Blesk TV

e.44 ( 13. února 2015 21:24 )

Zaprvé je jasné, že netušíš která bije. Zadruhé máš zřejmě problém pochopit na co jsem reagovala. Zatřetí asi ani netušíš, jak to chodí v zemích, kde není "sociálka" nad zákonem, na rozdíl od Norska a pár dalších zemí.

zkratik ( 13. února 2015 19:55 )

zkratik ( 13. února 2015 19:54 )

.....„Mladší Davídek mi řekl, že mu jeho nová máma říká, že jsem zlá. Zeptala jsem se ho, zda si to myslí on, a odpověděl, že ne, ale že mu to jeho nová máma říká... ty děti musej bejt neskutečně dezorientovaný.Proč zrovna týhle dámě pomáhá dominátor

banan25 ( 13. února 2015 19:20 )

Proč by tomu měla něco říkat norská sociálka a další úřady ? Vzkaz čtenářům Blesku a dalších hysterických médií ?

e.44 ( 13. února 2015 13:01 )

Jak si představuješ, že uvedou do pořádku něco na co nemají vliv, nad čím nemají moc? Barnevernet je zcela autonomní. Zkrátka stvořili monstrum nad kterým nemají žádnou moc.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud