Úterý 28. listopadu 2023
Svátek slaví René, zítra Zina
Zataženo, déšť se sněhem 1°C

Houbařská sezóna začala: Na Václava našly václavky!

Autor: Martina Neckářová, Martina Neckářová - 
29. září 2014
07:01

V lesích začínají růst podzimní houby! A navíc, jsou léčivé! Podle mykologa Pavla Špinara se houbám bude díky teplému počasí dařit! Jejich růst by mohly zastavit jedině mrazy!

„Houby se potřebují zahřát. A díky teplému počasí se objevují mladé houby,“ vysvětluje mykolog Pavel Špinar. Mrazů se opravdu nemusíme bát. Říjen bude nadprůměrně teplý.

Teploty se budou během dne většinou pohybovat kolem 19 stupňů. Ochladit by se mělo až koncem měsíce. Léčivé účinky „Podzimní sezona hub začala už zhruba před týdnem,“ potvrdil i mykolog z Prahy Jiří Baier.

Stále lze najít i letní druhy hub. Není jich už ale mnoho. A navíc mezi podzimními houbami najdete i ty s léčivými účinky!

 

uzjsemtudlouho ( 29. září 2014 11:26 )

Také mám raději chození po lese s menším úlovkem než ty letošní žně Bohužel to se mi podařilo letos jenom na začátku sezóny. Jinak houby skutečně kam se podíváš (Třeboňsko). Ale tak zase nejenom my, ale i děti a vnuci, máme všichni aspoň jedeno šuple v mrazáku plné hub, všichni aspoň tak tři velké sklenice nasušených a nespočet skleniček různě naložených hub. Možná příští rok neporostou. Pak se hodí zásoby.

naidka ( 29. září 2014 08:59 )

Staré (Václavky? ) václavky jsou fakt na nic. Nejlepší jsou mladé na guláš.

naidka ( 29. září 2014 08:58 )

Na JV Moravě takové žně byly, kdy jsi mohl chodit na houby s kosou. Mezi neuvěřitelným množstvím žaběn s klobouky jako jídelní talíře se dalo najít během půlhodinky košík praváků nebo masáků asi 20 min. chůze od našeho, až mě to nebavilo . Radši chodím 4 hod. po lese a najdu toho polovinu, to mám vetší radost.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud