Čtvrtek 29. února 2024
Svátek slaví Horymír, zítra Bedřich
Oblačno 11°C

Houbaři, těšte se, máte ideální počasí! Prší a v neděli bude úplněk: Do lesa už jen »s kosou«!

Autor: Jan Doležal - 
6. srpna 2014
06:40

Každý den leje a lesy si udržují správnou vlhkost. Právě takové počasí milují houbaři. Už nyní nosí z lesa krásné houby a za pár dní je budou moci „sekat kosou“. Navíc se měsíc blíží do úplňku a houby bude vysávat ze země jako magnet.

Milovníci houbaření se konečně dočkali. Mají žně, i když ne všude. Houby rostou především v Pošumaví, v Krušných Horách, v Jižních Čechách a na Vysočině. Tam je totiž nejvíce potřebné vláhy. „Katastrofální pro růst hub jsou ale i výkyvy teplot, před noc chladno a ve dne tropy,“ tvrdí mykolog Jiří Baier.

Měsíc magnet

Situace se prý už brzy změní. Měsíc jde do úplňku a podle Baiera houby porostou před očima. „Není to žádná pověra. Když je Měsíc ve své poslední fázi, snižují se rozdíly mezi denními a nočními teplotami. Měsíc vytahuje houby ze země jako magnet,“ potvrzuje mykolog.

Měsíc prý vytahuje vláhu ze země do vyšších vrstev půdy. Ta je pak pro houby lépe dostupná a ony více rostou. „Nesmí ale foukat,“ dodal Baier.

Co je to úplněk

Úplněk je fáze Měsíce, kdy se pozorovatelům ze Země jeví jako jasné bílé kolo. Je to moment, kdy je Země mezi Sluncem a Měsícem.

Celá polokoule Měsíce, přivrácená k Zemi, je osvětlená. Úplňkový Měsíc obyčejně vychází hned po západu Slunce a výrazně osvětluje noční krajinu i oblohu.

Nej Houbař Nej Houbař | Blesk.cz

Chat s mykologem

Jaké je nejlepší počasí pro růst hub a kdy je nejlepší je sbírat? Na vše důležité o houbách se můžete ptát mykologa Jiřího Baiera zítra od 14:00 na chatu Blesk.cz.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

abzk ( 6. srpna 2014 13:00 )

Na náměstí určo ne a ty se dál nedopotácíš V lese jich je hafo Na kyselo máme naloženech už přes 30 sklenic, něco nasolený, něco na mrazáku, sušička se nezastaví, houby prakticky ve všem co vaříme a to máme houbařský místečko kousek od Prahy, žádná Šumava nebo tak.

Zobrazit celou diskusi