Příběh matky rekordmanky z roku 1959: Jak dnes žijí její čtyřčata?

Autor: František Prachař - 
2. 6. 2013
20:43

VIDEO: Když přijel Václav Houra (nyní 90) koncem léta 1959 za svojí ženou Marií (nyní 81) do porodnice v Kutné Hoře, čekalo ho překvapení. „Budeme mít asi trojčata,“ uslyšel od ní. „Kristepane,“ vypravil ze sebe. Ale to ještě nebyl konec.

„Víš, Václave, ony možná budou i čtyři,“ pokračovala jeho paní. „Kde bys to vzala,“ nechtěl věřit budoucí táta. Ale bylo to tak. K šestileté Marušce, která čekala doma, se vbrzku měli přidat čtyři sourozenci – dva kluci a dvě děvčátka. Letos jim bude 54 let.

To je nadělení

Až do šestého měsíce těhotenství se Marie Hourová cítila normálně.

„Ale pak jsem se začala strašně rychle zvětšovat a otékaly mi nohy. Termín jsem sice měla na 8. října, ale už od srpna jsem vypadala jako před porodem,“ vzpomíná.

A tak si budoucí maminku v okresní kutnohorské porodnici nechali – pro jistotu. Primář Miroslav Blažek nazítří při velké vizitě zjistil, že děťátek bude víc, a nařídil rentgen. „Jsou tam tři, ale možná i čtyři,“ oznámil pak paní Marii.

Vynikající péče

Drobná žena (vážila 72 kg a měřila 158 cm) sama cítila, že se s ní děje cosi nezvyklého. „Přibrala jsem 27 kilo, už jsem se ani nemohla unést,“ usmívá se. „A když jsem se chtěla podívat z okna, musela jsem se k němu postavit bokem, kvůli břichu bych ven neviděla.“

Měla strašnou chuť na čokoládu a snědla jí kila. V porodnici měla i zvláštní režim, stravu s přídavky. „Když ostatní maminky dostaly vajíčko, já měla tři. Jim dali misku kompotu, mně celou sklenici,“ vybavuje si a dodnes chválí tamní kuchařku.

Video  Paní Hourová porodila čtyřčata a vypráví své zkušenosti  - Nedělní Blesk

Porod

Primář Blažek se rozhodl pro císařský řez. „Řekl mi, že nechce a nebude riskovat ani moje zdraví, ani děťátek, a já mu věřila. Však jsem mu to také řekla,“ vypráví paní Marie.

Všechno prý šlo jako po másle. Nejdřív se narodil Vašík, po něm Jana, pak Ivan a nakonec Mirka. Ta, protože šla na svět loktem, se trochu lékařům vzpříčila, ale i ta malá komplikace se hned vyřešila. „Děti vážily celkem 9 kilo, a kdybych je položila na délku za sebou, bylo by to 1,95 metru. Dodnes nechápu, jak se do mě vešly.“

Kočárek vyrobili na míru v Mělníce a vážil 35 kiloKočárek vyrobili na míru v Mělníce a vážil 35 kilo | Nedělní Blesk – Martin Přibyl a archiv rodiny

Kočárek

Mimina potřebovala procházky na čerstvém vzduchu. Ale v čem je vozit? Vyřešili to v tehdejší Továrně dětských vozidel v Mělníce. „Dali nám čtyřsedadlový kočárek, aby byly děti spolu, a já se učila řídit,“ směje se paní Hourová.

Kočárek totiž vážil 35 kilo a rozchod kol měl 1,35 metru, jako osobní vůz. „Chodníky mi byly úzké, a tak jsem šla na tehdejší Veřejnou bezpečnost, co mám dělat. Dali mi potvrzení účastníka dopravního provozu a jezdila jsem po silnicích. Častokrát jsem ten provoz ale zastavila.“

A když bylo dětem deset, ředitel »dětivozové« továrny, který mezitím začal ředitelovat v Esce Cheb, jim všem poslal darem jízdní kola.

Celý exkluzivní příběh čtěte v tištěném nedělním Blesku!

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

opportunity ( 4. června 2013 20:27 )

Tohle jsou čtyřčata.

opportunity ( 4. června 2013 20:26 )

Jsou ve fotogalerii i s popisky.

buban ( 3. června 2013 12:46 )

To je zas clanek jak noha-postradam v nem tu informaci v titulku avizovanou-jakpak dnes tato ctyrcata ziji?

dadaveve ( 3. června 2013 12:43 )

No a jak si vystačili co? Dostali kočárek a kola tahle naše ROMKOMÁMA má byt, který jí samozřejmě nestačí (sama měla jen garsonku) Asi si představovala barák s bazénem aby je měla kde koupat ať už s ní jdou někam!! O tom, že se rodí socky, který pak živíme už vim. A to, že je porodila najednou je mi ukradený, protože tak nebo tak by je odrodila postupně, protože to je to jediný co umí!

nico ( 3. června 2013 12:15 )

tak jsem z toho jelen, včera jsem koukala na SAT1 a tam maminku s tatínkem ukazovali, ale říkali, jak se celé česko raduje z prvních paterčat a tady taková diskuse, že oni nám tu kecají..

Zobrazit celou diskusi
Další videa