Sobota 2. prosince 2023
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Zataženo, sněžení -2°C

Test Blesku! Rozkopou D1: Po dálnici, nebo objížďkou?

Autor: Tereza Hodáliková, Jiří Čada - 
23. dubna 2013
18:57

Kolony! Noční můra řidičů, co jezdí po dálnici D1. Stačí jediná nehoda a český tankodrom, jak se D1 přezdívá, se zastaví i na hodiny! A bude hůř. Za pár dní se silničáři pustí do rekonstrukce prvních dvou úseků dálnice. Blesk projel případné objízdné trasy a zjišťoval, kdy se vyplatí je využít.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a policisté jsou zatím ve velkém klidu. Jak jinak si vysvětlit, že ofi ciálně nevypsali žádné objízdné trasy! Počítají s tím, že kolony prostě nebudou a že plánované zúžení do dvou pruhů a jízda osmdesátikilometrovou rychlostí provoz ustojí!?

„Jsme si vědomi, že chystané opravy provoz zkomplikují a výrazně zpomalí. Naší snahou bude za každé situace, aby provoz zůstal na dálničním tělese,“ vysvětlila Blesku mluvčí krajských policistů Dana Čírtková. „Pokud však dojde na dálnici k nějaké krizové situaci, policisté provedou případně odklon z dálnice pouze pro osobní vozidla. Kamiony v takovém případě zůstanou stát na dálnici až do doby, než se provoz obnoví,“ dodala policejní mluvčí Čírtková.

Kdy čekat kolony? Mezi 7. a 9. hodinou!

ŘSD má k dispozici statistiky, kdy je dálnice D1 během dne nejvyužívanější. „Nejvyšší intenzita dopravy je mezi 7. a 9. hodinou ranní – více než 2000 vozidel za hodinu, druhá nejvyšší špička je od 15. do 19. hodiny, 1750 vozidel za hodinu,“ sdělila Blesku Martina Vápeníková z ŘSD.

Kdy se vyplatí sjet z dálnice?

Blesk vyrazil na objízdné trasy a propočítal, za jakých podmínek se řidičům vyplatí z dálnice sjet a opravovaný úsek objet po vedlejších silnicích.

Větrný Jeníkov – Jihlava (104 - 112 km)
Větrný Jeníkov – Jihlava Větrný Jeníkov – Jihlava | Infografika Blesk, archiv

První z opravovaných úseků je osm kilometrů od sjezdu u Větrného Jeníkova k sjezdu do Jihlavy. Při osmdesátce ho projedete cca za 6 minut – zdržíte se tak asi 2:20 minuty. Pokud se tu však vytvoří špunt na patnáct a víc minut, vyplatí se jet objížďkou přes Větrný Jeníkov! Tudy cesta trvá zhruba 22 minut.

Lhotka – Velká Bíteš (153 - 162 km)

Lhotka – V. Bíteš Lhotka – V. Bíteš | Infografika Blesk, archiv

Dálniční úsek Lhotka – Velká Bíteš se rozhodně vyplatí objet po okresní silnici přes Bezděkov už ve chvíli, kdy se na dálnici vytvoří pětiminutová kolona. Zatímco po dálnici D1 pojedete úsek nejlépe za necelých sedm minut, po této objížďce vám to bude trvat minut jedenáct.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud