Pátek 8. prosince 2023
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno, sněžení 0°C

Konečně po 18 letech: Dostaví poslední kus dálnice D11 u Hradce

Ředitelství silnic a dálnic po 18 letech dokončí dálnici D11
Ředitelství silnic a dálnic po 18 letech dokončí dálnici D11  (Autor: ČTK)
Autor: ČTK, psch - 
28. března 2013
16:03

Řidiči, kteří jezdí do Hradce Králové, se nejspíš konečně dočkají pohodlného dojezdu přímo do města. Po 18 letech totiž ŘSD konečně dostaví chybějící tříkilometrový úsek. Na konci roku 2015 tak bude dálnice D11 končit až u Hradce!

Ministerstvo dopravy udělilo stavební povolení na dokončení zbývajícího zhruba tříkilometrového úseku dálnice D11 do Hradce Králové. Po nabytí právní moci tak může Ředitelství silnic a dálnic začít se stavbou.

Stavba se zpočátku vyhne chybějícímu pozemku poblíž Plačic, který stále patří soukromému vlastníkovi. Dokončení stavby se komplikuje už 18 let.

Jakmile doladí ŘSD poslední dodatek ke smlouvě se stavební firmou, bude možné s pracemi začít. Nepřerušované dálniční spojení z Prahy do Hradce Králové by tak mohlo být dokončené v prosinci 2015.

Problémový pozemek

Kromě toho bude nutné vyřešit problémy s chybějícím pozemkem, který patří Jaroslavě Štrosové, sestře farmářky Ludmily Havránkové, s níž stát o odkupu jejího pozemku také jednal několik let.

Ministerstvu dopravy se dlouhá léta nedaří o odkupu pozemku Štrosové dohodnout s jejím synem. Úřad ale stále považuje smírné řešení za prioritní před možností tento nevelký pozemek vyvlastnit.

Dostavba se táhne 18 let

Dálnice D11 se staví od roku 1978. Původně měla vést z Prahy přes Poděbrady do Hradce Králové a poté k polským hranicím. Nyní je z toho v provozu zhruba 85 kilometrů k Hradci, zatímco 70kilometrový úsek do Polska stále čeká na dostavbu. Ten by měl podle odhadů stát zhruba 34 miliard korun. Samotný úsek před Hradcem Králové by měl vyjít na 1,5 miliardy Kč.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud