Klausovo zpackané odcházení: Byl horší než Havel a ztratil třetinu fanoušků

Václavu Klausovi se podle CVVM jeho odcházení vůbec nepovedlo, dopadl v průzkumu hůře, než Havel
Autor: simao, ČTK - 
15. 4. 2013
21:11

Při odchodu z Hradu hodnotili lidé Václava Klause hůře, než jeho předchůdce Havla. A během svých dvou funkčních období ztratil Klaus přes třetinu příznivců. Taková zjištění přinesl nový průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Co všechno se Klausovi nepovedlo?

Po odchodu Václava Klause z Hradu se otevřel prostor pro bilancování. Do dalšího se pustilo Centrum pro výzkum veřejného mínění, které se zaměřilo na to, jak se v průběhu Klausových let na Hradě změnil obrázek českého exprezidenta.

Ještě v roce 2004, rok po nástupu Klause do funkce, v jeho průzkumu 89% respondentů uvádělo, že se Klaus dobře stará o udržení vážnosti a důstojnosti prezidentského úřadu, podle 86% českých občanů také dobře reprezentoval Česko v cizině a dle 84% lidí dobře plnil ústavní funkce.

Zní to jako labutí píseň. Jak z průzkumu CVVM vyplývá, Klaus v průběhu prezidentování ztrácel na oblibě čím dál tím více. Přišel až o třetinu příznivců a nejméně zdařile si podle CVVM počínal právě při kontaktu s občany.

Letos v březnu opouštěl Klaus Hrad po 10 letech. A bylo to pěkně "vypráskané" loučení. Podle CVVM bylo Klausovo hodnocení oproti roku 2004 značně negativní.

Drastický propad důvěry po amnestii

V otázce udržování vážnosti úřadu Klause pozitivně ohodnotilo 64% lidí, za reprezentaci ČR v zahraničí pochválila exprezidenta polovina lidí, za silnou autoritu u občanů ho označilo už jen 40% dotázaných a za znalost problémů občanů Klause ocenilo již pouze 21% lidí.

Klaus si přitom při odchodu z funkce vysloužil ve všech hodnocených činnostech o něco horší hodnocení než jeho předchůdce Havel v době, kdy opouštěl úřad... Druhé místo za Havlem zbylo na Klause i ve dvou výročních průzkumech o přínosu politiků pro ČR, provedených v minulosti agenturou STEM.

Do hodnocení Klausova působení se však výrazně promítla i kontroverzní amnestie. Zatímco v prosinci 2012 ještě Klausovi podle CVVM věřilo 53% Čechů, po vyhlášení amnestie to bylo již jen 26%. Tohle odcházení se zkrátka nepovedlo.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

blankaroztacilova ( 22. června 2013 19:36 )

Zdravím Vás. Právě koluje mezi lidma nová možnost, jak vydělávat z domova, skvělé na léto, když je hodinka, dvě času. Já si takto přivydělávám již od května a penízky přibývají Do práce chodit sice nepřestanu, nicméně když to jde, tak si tu chvilku na sebrání volných zlaťáků najdu... Přečtěte si to taky na Petrblog.wz.sk

itartas ( 16. dubna 2013 15:12 )

jasně, chtěla jsem jenom naznačit, že na každého se něco najde, když budeme hledat. Jde o to alespoň mně, že když už budeme někoho posuzovat, tak komplexně nikoliv na základě jedné věci.

krupan10 ( 16. dubna 2013 13:56 )

no a s těmi některými fakty o TGM je možná dobré zacházet také opatrně, jsou záměrně účelově zkreslené.

itartas ( 16. dubna 2013 12:47 )

dík za podporu, ze všeho nejvíc jsem znechucená, když se vychvaluje Havel jak nějaká ikona kdovíčeho, přitom zradil naprosto všechny v tomto státě a vždy mu šlo jenom a především o jeho zájem. Plná huba komunistů a speciálně krmených prasat a sám celý život požíval výhody/nevýhody, které se mu mnohonásobně vrátily v podobě miliard korun. Si vzpomínám v 89 jak moje tchýně tvrdila..Havel, kurva je to, lítával v době normalizace helikoptérou nad námi na Borůvkovou horu do Polska chlastat s Wallesou a my s manželem jsme se do krve s ní hádali, není to tak a kdesi cosi. Dnes když se mi vrátil rozum do hlavy a zamyslím se nad tím, jak je snadné poplandat lidem hlavu.Co se týče Klause, jsme jenom lidi, můžeme něco posrat ovšem u něho nelze říci, že by zradil ideál o který jsme se zasazovali v 89.

krupan10 ( 16. dubna 2013 12:33 )

nejsem naivní, docela dost jsem o tom četl. Záleží na tom, odkud čerpáš, za vše údajně byl zodpovědný velitel četníků. Byly v tom velké emoce.

Zobrazit celou diskusi
Další videa