Vzpomínky estébáka: Sledoval jsem Dubčeka

Autor: Oldřich Tichý, lmk - 
27. 11. 2012
23:19

Dnes by se dožil 91 let a z toho dárku by asi neměl radost. Knihu Sledoval jsem Dubčeka totiž sepsal jeden z komunistických fízlů, který Alexandra Dubčeka (†71) za totality šmíroval.

Jako tvář roku 1968 se stal Dubček po okupaci nepřátelskou osobou. A tedy i terčem Státní bezpečnosti. Jeden z těch, kteří na něj byli nasazeni, teď zveřejnil, jak sledování vypadalo.

***

Začátky byly víc než velkorysé. Byly to časy, kdy se vůbec nehledělo na náklady a jejich efektivnost z hlediska výsledku… Šlo o hektickou snahu zcela ovládnout kontrolu nad jeho životem.

***

Jako bývalý papaláš znal Dubček praxi StB, takže se sledovačům nesnažil skrývat. A ti se s Šaněm či Nosatým, jak mu přezdívali, i nenápadně zdravili. Občas ale prý i klidný Dubček vybuchl.

***

Omylem jsem na vteřinu zapnul dálková světla. Dubček dostal plný zásah. Tichem ulice se ozval jeho výkřik: „Co tak šajnítě, volové, nevidíte, že jsem to já? Jestli jste slepí, jděte dělat něco jiného.“

***

Sledování se netýkalo jen Dubčeka, ale i jeho ženy Anny. Estébáci jí prý občas pomohli odnést nákup, ona je ale nehodlala tolerovat.

***

Chovala se jinak než její manžel: ohlížela se, okřikovala sledovače, zastavovala a schovávala se za rohem, aby je mohla přistihnout a vynadat jim.

***

Sledování začalo údajně slábnout v roce 1987, kdy ale definitivně skončilo, autor nepíše. Po převratu v roce 1989 byl Dubček zvolen předsedou Federálního shromáždění. Zemřel 7. listopadu 1992 na následky vážné autonehody.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Zobrazit celou diskusi
Další videa