Před Hradem se protestovalo: Volby v Rusku byly (prý) zmanipulované
Návštěva prezidenta Medveděva v ČR se nestala jen poklidnou politickou selankou, jak by se na první pohled mohlo zdát. Před Pražským Hradem se dnes i protestovalo. Důvod? Víkendové volby v Rusku, které se některým pozorovatelům zdají být přinejmenším podivné.
Zmanipulované volby?
Medveděvova a Putinova vládní strana Jednotné Rusko o víkendu opět vyhrála ruské volby, avšak těsněji než dřív - získala slabou polovinu hlasů a počet jejích zástupců v Kremlu klesne o 77.
Ruský prezident se proto ani v Praze nevyhnul otázkám na toto téma: "Pro mne výsledky voleb nebyly překvapením. Znamenají, že v ruské společnosti roste konkurence," konstatoval v poklidu.
Opozice ale považuje nedělní volby za zfalšované, v Moskvě navíc byly zatčeny již stovky demonstrantů z jejích řad. I Medveděv podle ČTK připustil, že nedělní parlamentní volby v jeho zemi mohly provázet nedostatky. Nyní je však prý hlavně nutné, zachovat klid a nechat vládu pracovat. "Volby jsou od toho, aby přinesly nějaké výsledky. Někomu se líbí, někomu méně," dodal Medveděv.
Klause nezajímají
"Jsou to jejich volby, nikoliv naše volby," zaujal k možné aféře přístup mrtvého brouka český prezident Klaus. Na svou obhajobu však dodal, že prý také nerad slyší z ciziny komentáře ohledně českých problémů a tak se do nich nebude pouštět ani nyní. O volbách prý s Medveděvem hovořil, ale jen o možných dopadech na politickou situaci v Rusku.
Protestovalo se i před Pražským Hradem
Zatímco však Medveděv pobýval na Hradě, na nádvoří se demonstrovalo. Protesty pořádali aktivisté z Člověka v tísni, vedle nichž se zúčastnili i někteří Rusové žijící v Praze.
Demonstranti zvolili formu happeningu - výstava "Umlčené hlasy" připomínala ruské novináře a právníky, zavražděné a navždy umlčené v posledních letech, jako byly např. Anna Politkovská a Natálie Estěmirovová, které psaly o ruských vojenských operacích v Čečensku. Vedle toho se před Hradem odehrála i scénka parodující ruské volby, kdy vybraní voliči měli za úkol naházet do určitých uren co nejvíce lístků. Objevily se však i transparenty v ruštině, vyzývající k soudnímu potrestání Medveděva s Putinem.
Ruské volby však již dříve kritizovali i někteří světoví politici, především Američané - šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová o nich prohlásila, že nebyly svobodné ani spravedlivé.
V Rusku jsou zatýkání demonstranti, Putin revoluci odmítá
Situaci v Rusku se během nepřítomnosti prezidenta Medveděva snažil uklidnit premiér Putin. Možná i proto, že se na březen 2012 chystají další prezidentské volby, ve kterých bude patrně sám kandidovat. Putin uznal, že s opozicí je třeba vést dialog a přiznal jí právo na vyjadřování svého mínění, samozřejmě v souladu se zákony.
Problém je však v tom, že jsou v Moskvě omezována práva demonstrantů a zákony mlčí. Úřady totiž pravidelně zakazují opozici pořádat akce v jejím centru a na volají policii, která řádně neohlášené demonstranty rozhání nebo rovnou zatýká.
Tys smysl té nicky zřejmě nepochopil. Je tam navíc rok 1948. Kdybys četl mé příspěvky, takhle bys určitě nemluvil. A ten rudý pták je skrytý symbol pro jiného ptáka.