Matka vlčích dětí zavolala policii sama: Bude jim líp jinde

Hana K. je s odebráním dětí smířená, zpět je prý nechce
Hana K. je s odebráním dětí smířená, zpět je prý nechce  (Autor: Foto Blesk)
Autor: Veronika Pukačová, Sandra Apostolidisová - 
30. listopadu 2011
05:00

Žádné rodné listy, žádné návštěvy doktorů, žádné vycházení z bytu. Prostě jako by dva malí chlapci (1,5 a 3) z pražské Vinohradské ulice vůbec neexistovali. Takto pojali rodičovskou péči Hana a Martin K. (oba 36). Když na to přišla policie, děti skončily v náhradní péči babičky a dědy a rodičům hrozí za týrání až 12 let za mřížemi. Blesk včera promluvil s matkou obou chlapců. Ta týrání popírá, ale děti už zpět nechce!

Blesku se matku »vlčích chlapců« podařilo vypátrat v činžáku na pražských Vinohradech, kde dříve celá rodina žila. Přinášíme vám s ní exkluzivní rozhovor o zvláštním způsobu výchovy obou synů.

*Co říkáte obvinění z týrání svěřené osoby?

„To obvinění je hloupost. Děti měly všeho dostatek. Není pravda, že by neměly hračky a podobně. Snažíme se s novým právníkem dokázat, že to není pravda a dostat manžela z vazby.“

*Proč jste se rozhodli žít tímto zvláštním způsobem?

„To bylo tak nějak postupně. Když jsme se s manželem poznali, tak jsme žili jako ostatní. A potom jsme přestali používat nějakou techniku a tak. Vznikalo to během let.“

*Vaše děti opravdu nikdy nebyly mimo byt?

„S tím starším chlapečkem jsme byli venku jednou a v našem původním bytě byly dva balkony, takže venku vlastně byli, ale ne třeba v parku nebo tak.“

*Vy s manželem jste ven chodili?

„Chodili jsme, ale taky ne moc často.“

*Takže jste pracovali z domova?

„No, manžel pracoval doma. Já jsem byla v domácnosti, někdy jsem pomáhala manželovi. A taky jsem se starala o děti.“

*Co byl ten hlavní důvod, že byly děti jen doma?

„Ani jsme děti mít nechtěli, abychom se nedostali do rozporu se systémem státu, a když už přišly, rozhodli jsme se o ně starat takto sami. Děti nebyly nikde hlášené. My jsme se báli, aby nám je kvůli tomu nevzali. Když se na to přišlo, řekli nám, že se jen doplní ty rodné listy a najdeme lékaře a vše bude v pořádku. Ale nakonec nám děti stejně vzali.“

*Takže to nebylo proto, že byste se obávali špatného vlivu okolního světa?

„Ne, to právě naopak. Když už o nich stát věděl, tak jsme se chystali s nimi jít ven. Měli jsme nakoupené oblečení a nosítka…“

*Učili jste je?

„Byly malinké na nějaké učení. Není pravda, že by neuměly mluvit. Ten mladší byl ještě malý, mluvil málo, ale ten starší to uměl. Jen byl tichý, ale zase dost přemýšlivý. Ale znal písmenka. A není pravda, že se neuměl smát.“

*Také máme informaci, že vaši synové neměli ani boty, neuměli se obout...

Doma děti chodily bosy, takže boty neměli.

*Plánovali jste vůbec poslat syny do školky a pak do školy?

„No samozřejmě. Nechtěli jsme, aby ta izolace trvala nějak dlouho. Neplánovali jsme to, tak jsme žít ani nechtěli.“

*Děti jsou prý v současnosti u prarodičů, je to tak?

„Ano, jsou u manželových rodičů.“

*A vy se s nimi vídáte?

„Občas ano. Ale oni si to teď nepřejí. Až se vyřeší soudy, tak bychom se s nimi snad mohli stýkat.“

*Chcete získat děti zpět do péče?

„Ne, to my asi ne. My bychom právě byli radši, kdyby takhle zůstaly v rodině a my bychom se s nimi stýkali...“

*Vadí vám, že se dětí dotkl už i někdo jiný než vy?

„Ne, to tak zase úplně není. Mně děti hodně chybí. Ale takhle je to pro ně lepší. Myslím, že pro ně je lepší žít v souladu s ostatní společností. Kdyby byly u nás, stále by nás někdo sledoval – co děláme, jak se staráme...“

*Pro vás jako pro matku to ale musí být hrozný pocit, když vám vezmou děti…

„Je pravda, že to bylo těžké. Ale teď už je to nějaký čas, takže to beru spíš jako osud. Věřím, že děti budou šťastné, a to je hlavní. Chci, aby byly spokojené. Vídat je ale určitě chci.“

*Prý máte ještě starší dceru?

„Ano, to máme. Ta je teď taky u prarodičů společně se sourozenci.“

*Ta byla normálně hlášená?

„Ano, byla. Chodila i na očkování a tak.“

*Říkala jste ale, že jste děti vůbec nechtěli…

„No tu starší jsme i chtěli, ale potom, když jsme viděli, co to obnáší. I když byla úplně zdravá, tak pořád spousta vyšetření a očkování. To se nám moc nelíbilo. Takže další děti už jsme potom nechtěli z tohoto důvodu.“

*Proč jste se další dvě děti rozhodla rodit doma?

„Já už jsem se nějakou dobu věnovala přírodnímu léčitelství. Věděla jsem, že je vše v pořádku, byla jsem zdravá. Kdyby se dělo něco vážného, tak jsme byli samozřejmě připravení zavolat pomoc. Zase jsme nebyli takoví, že bychom je vystavovali nějakému nebezpečí. Já sama jsem informovala úřady, když jsem se o bezpečí dětí bála. Měli jsme nějaké neshody s manželem.“

*Kvůli tomu vaše děti policisté objevili. Že jste zavolala policii na manžela…

„To je pravda. My jsme měli takovou hádku. Ale pak jsme si to vyjasnili, usmířili se. Nakonec ale manžel říkal, že je rád, jak to dopadlo, že se to vyřešilo. On nevěděl, že nás obviní, že se ty děti u nás měly špatně. Ale byl rád, že se to objasnilo. Už se mu nelíbilo, že takhle žijeme a máme děti, o kterých nikdo neví.

barma111 ( 17. ledna 2012 22:01 )

Možná můj názor je radikální, ale ne bezcestný. Chci se jen zeptat filozoficky: Odkud bere stát tu jistotu, že má monopol na výchovu dětí? Vždyť tolik dětí, svěřených do rukou státu, skončily "na šikmé ploše". Víme dobře, že souhrn zákonů jsou jen vžité konvence, sepsané do kroutících paragrafů. Nedá mi to poznamenat, že i KLDR je v tomto případě několikanásobně morálně nahoře, než ČR, zapadající do tmářství období pálení čarodějnic. Popravdě, je mi na zvracení z České republiky.

bara ( 2. prosince 2011 10:34 )

a co mámy, které tak často potkávám - dítě se před nimi batolí, spadne na zem a matka ho seřeže, že nemá padat...nebo jsou dvě matky na procházce s kočárkem a děti jim utekly kdo ví kam, protože nesledovaly je, ale měly toho tolik na drbání!! A copak ty matky, které dítě hned odloží k chůvám, protože celý den se starat o své dítě, to je moc namáhavé a deprimující pro ně??? A co ty matky a otcové, jejichž dítě neumí ještě pořádně v šesti letech se vyjadřovat, nebo šišlá...takových dětí je čím dál víc, mívají pak často odloženou školní docházku... nebo co ty děti, kterým rodiče kupují na procházce "hambáče", hranolky a podob. škvár, protože se jim enchce pro ně vařit??? a co ty děti, které jsou už v mládí otylé, protože rodiče je nechají stále vysedávat jen u počítače - aby i oni (rodiče¨měli svůj klid a pokoj od nich, než by s nimi šli běhat, nebo jinak sportovat...

bara ( 2. prosince 2011 10:29 )

no, ale zřejmě taky se neptali po rodných listech. mě spíš jen zaráží, že prarodiče nechodili s dětmi ven, že si je "nepůjčovali" ) pochlubit se známým vnoučátky a podob., tak jak to dělají mnohé babičky...

bara ( 2. prosince 2011 10:26 )

prostě si mohli říct, že na ně nemají "štěstí", aby je potkávali. Moje sousedka tam, kde jsem dříve bydlela, pravidelně každý den chodila na procházku, já, která jsem bydlela na stejném poschodí, jsem ji ovšem potkala na chodbě cca 1 x za půl roku, i když jsem i já chodila denně ven...jen odemykat jsem ji slyšela a prostě jsem jen nepatřila k těm, která by sledovala kukátkem, co se na chodbě děje, kdo k ní jde, odchází a podob. takže ta rodina měla pravděpodobně jen slušné sousedy, ne drbny, které sledují každý krok ostatních sousedů ) ani to nemuseli být lidé, kterým by bylo šuma fuk co se děje za dveřmi jejich bytu...

bara ( 2. prosince 2011 10:22 )

Zobrazit celou diskusi