Úterý 22. září 2020
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Polojasno 25°C

Vražda Monyové: Svůj osud předpověděla v poslední knize?

Autor: Gabriela Peringerová, mivrk, šim - 
5. srpna 2011
05:00

Spisovatelku Simonu Monyovou (†44) našli v jejím domě zavražděnou. Policisté z činu podezřívají jejího manžela Borise Ingera, kterého z domu odvezli s několika řeznými ranami. Ten byl zároveň nakladatelem jejích knih. Podle sousedů se v poslední době často hádali. Monyová se svěřila svému kolegovi, že ji její muž už léta týrá a znásilňuje. Poslední konflikt nepřežila. Její knížky o ženách a ženských trápeních patří mezi neprodávanější na českém trhu. V poslední knize dokonce psala o smrti...

Tragédie se stala ve středu okolo desáté hodiny večer v jejich rodinném domě v Brně-Obřanech. Vražda se odehrála v garáži. „Byl tady pěkný rozruch, rozhodně se oba předtím pohádali,“ uvedla sousedka, která vidí do oken domu Simony Monyové.

Zranění si možná způsobil sám

Záchranku údajně přivolal manžel Monyové, lékaři následně zavolali policii. Vchodové dveře do domu byly ale poškozené, zřejmě z toho, jak se policie snažila dostat dovnitř. Ta také celou noc případ vyšetřovala. „Jde o trestný čin vraždy, pravděpodobný pachatel ještě nebyl vyslechnut, protože je v nemocnici,“ uvedla mluvčí policie Petra Vedrová.

Večerní výjezd do Obřan potvrdili i záchranáři. „U jedné osoby lékaři konstatovali smrt. Druhý člověk utrpěl středně těžká zranění,“ řekla mluvčí záchranky Barbora Zuchová. Manžel spisovatelky má sám na těle několik zranění. „Máme podezření, že si je mohl způsobit sám,“ dodala Vedrová.

Ženu ani květinou...

Proč na spisovatelku její manžel zaútočil nožem, není zatím jasné. Sousedé mluvili o partnerských problémech a připravovaném rozvodu. „Ještě ráno jsme ji viděli na procházce se psem, asi hodinu mluvila na ulici se svojí známou,“ řekli sousedé s tím, že Monyová asi s kamarádkou řešila neshody s manželem.

Po spisovatelce zůstaly tři děti ve věku 7, 18 a 20 let. Dva syny měla z prvního manželství, nejmladšího syna ze vztahu s Borisem Ingerem. Tomu hrozí za vraždu až 25 let vězení. Simona Monyová přitom měla velmi úspěšné vydavatelství, které vedl právě její muž. „Neměli se špatně. Nejstarší syn dostal ke svatbě nové auto,“ ukazovala sousedka na zelený ford před domem.

V Brně, kde jsou za výlohami knihkupectví upoutávky na novou knihu Simony Monyové s názvem Srdceboly, její smrt čtenáře šokovala. „V pondělí jsem si knížku koupila, mám ji na nočním stolku. Je to ohavné. Jenom doufám, že se jí nestalo to, co popsala v knize Ženu ani květinou…,“ řekla Lenka Janíčková s narážkou na problematiku žen týraných jejich partnery. Tam totiž hrdinka zemřela...

Můj psychopat mě týrá a znásilňuje, napsala před smrtí

Simona Monyová se svěřila s narůstající krizí ve svém manželství. Blízký přítel Richard Sacher od ní dostal řadu SMS, ve kterých líčila, jak ji její muž už několik let týrá. Sama hovořila o tom, že kdyby zveřejnila, co se děje za zdmi jejího domu, považovali by to lidi za vymyšlenou sci-fi .

Její manžel Boris Inger, který je podezřelý z toho, že ji ubodal, ji prý několik let bil. Před několika málo dny ji dokonce před očima jejich syna (7) znásilnil. Blesku to řekl blízký přítel Monyové, Richard Sacher.

„Simona mi v SMS napsala, že ji manžel jedenáct let bil a znásilňoval. Vyhrožoval jí také opakovaně i smrtí,“ řekl Sacher, který se s ní znal přes deset let. „Simona mi psala o hrůzách, které se u nich doma děly. Bohužel jsem se domníval, že přehání, a nepřikládal jejím tvrzením takovou váhu,“ přemítal Sacher.

kacota ( 5. srpna 2011 12:58 )

A ešte volačo - Ženy, čo sú v azylových domoch, utečú k rodine apod. sa niektoré (dosť často) vracajú k svojmu násilníkovi domov..Najedia sa tam, opatria deti, oddýchnu si a idú späť..Poznám takých niekolko...Nevedia si ani predstaviť, že by žili inak, tak sú zvyknuté...To nie je len strach a vyhrážky, čo im bránia v tom zásadnom kroku..Oni to inak ani nevedia...mnohé ...Ide to do takého extrému, že sa hanbia to priznať a klamú o tom ich spolunažívaní nie preto, že by sa báli, ale pre vlastnú neschopnosť niečo meniť...Tak to je smutné najviac..Ked otec povie - dcéra moja, dobre, môžeš tu ostať aj s malým, dáme ti jesť, piť a strechu nad hlavou, postaráme sa o vás, samozrejme sa ale nesmieš stýkať s tým mužom ..Dcerka sa otrasie, a tajne sa stretáva s debilom, niekedy otehotnie, klame otca, že sa nestretajú, vyžiera ich z peňazí a ešte plače a sťažuje sa mužíčkovi, ako ju držia nakrátko - toto sú schopné nielen mladé a hlúpe, ale aj ženy okolo 40tky, od ktorých by človek čakal trochu rozumu..a úcty voči deťom a rodičom, ked ju už nemajú samy k sebe ... Sú to príklady naozaj zo života a verte, že viem, čo píšem...Pekný deň.

kacota ( 5. srpna 2011 12:40 )

To naše plácaní do vody je trefné, osobne niečo podobné nepoznám ani poznať nechcem...Sú to len názory v diskusii nič viac..Debata ludí, čo to nezažili a nedokážu si to ani predstaviť je vždy skreslená ... Za čím si stojím, je to, že strach z budúcnosti, pohodlnosť a nechuť niečo zmeniť hrá dosť velkú rolu v týchto vzťahoch, ktorých funkcie a spoločenské plnenie zväzku ako rodiny málokedy funguje a negatíva prevyšujú tie pozitívne momenty..a cez to všetko to tie ženy nedokážu preťať..prečo ? Kolko faciek je treba, aby sa zbadali ? Kolko kopancov ? Kolko detského plaču, státia v nočných košeliach v mraze a čakania, kým ich ho vado pustí do vlastného bytu ? U niektorých raz, u iných celé roky, u pár jedincov to musí skončiť katastrofou... Nájsť silu je určite ťažké, ale nikto sa nenarodil, aby takto trpel - vyslovene pod útlakom druhého a východisko vždy existuje ...Naše úrady a polícia absolútne týmto situáciám nepomáhajú, človek si musí pomôcť sám..Velakrát to už riešia samotné deti...Tie nič nevideli ? Syn dostal k svadbe auto, to je pekné, ale matka mala 43 kilov, psychicky na dne a za 2 mesiace mŕtva...To je to smutné..Ten osud tých detí, ktoré za nič nemôžu, zvlášť ten malý 7 ročný.. Ideálne je nedávať sa nikdy s takým dokopy..Ked už, tak od prvej chvíle naznačit, že niečo také je neprípustné ..Nie že po niekolkých rokoch opustila partnera a ten potom zabil 12 ročnú dcerku.. Títo surovci sú chudáci, ktorí si dovolia na bezbranné obete, čo im neodporujú ..A skúšajú, kolko znesú ..Ked sa už začne vyhrážať, že žena neuvidí decka, že ich unesie, zabije, že ich všetkých zničí, že bez neho sú nuly, žiarlivec ked sa s nožom vyhráža, že si len moja a nikomu nebudeš patriť .. tak je už zvyčajne neskoro ...

petrzmisa ( 5. srpna 2011 12:04 )

Kacota - máš pravdu, v mnohém, jen některé věci mohou být opravdu i jinak. Zhruba před dvěmi lety dávali na ČT2 dokument o domácím násilí (opravdu si nepamatuji přesný název). Byl to velice "poučný" dokument pro týrané ženy, ale i pro obyčejné občany, kteří nechápou proč trýzněná zůstává s trýznitelem. Jednalo se několik příběhů žen, některé vypovídali do kamery, jiné zůstaly ze strachu "skryté"! Mluvila tam žena, která opustila po několika letech partnera. Vím že měli více dětí, ale pamatuji si právě tu 12letou holčičku, když jim jednoho večera vykopl dveře bytu a "vlastní dceři" zarazil několika cm nůž do lebky. Dítě na místě zemřelo, on skončil ve vězení, ale... Myslím si, že si celý život kladete otázku, zda nebylo lepší s tím "psychopatem" zůstat, než přijít o dítě... Mluvila tam žena, která několik let před manželem utíká. Několikrát ji napadl i na ulici (po každé, když ji našel), okolo chodili lidé a on do ní na ulici kopal, že nakonec skončila hospitalizovaná v nemocnici. Dostal podmínku. Pak si ji našel znovu a znovu a znovu... Řekla, že jí naposledy držel pod krkem a prohlásil, že nikdy nebude mít klid a on jí stejně jednou podřízne. Policie na něj nemůže dokud nespáchá nějaký vážný čin, mluvil tam i policejní psycholog, který souhlasil, že naše zákony stojí opravdu za ..... Takže rady "Proč neuteče" a podobně jsou jen plácání do vody. NIKDO neví co všechno se dělo, čím si prošla a procházela. Psychický teror spolu s fyzickými útoky zlomí naprosto každého, natož ženu, která většinou opravdu nemá "tu fyzickou" sílu k odvrácení útoku. Pravdu ale máte v tom, že výběr partnera, je základ...

kacota ( 5. srpna 2011 11:52 )

Je to tak ako píšete ..Násilie sa však nemá tolerovať od prvopočiatku ..Vela žien si myslí, že sa to zlepší, klamú samy seba, nahovárajú si, že to robia kvôli deťom, kvôli peniazom a podobne ..Pani Simona ako keby trpela štokholmským syndrómom, kedy obeť doslova miluje svojho "utláčatela" a nepodnikne nič ani keď môže ...To bol prípad aj Natasche Kampusch v Rakúsku, ktorá mohla utiecť dávno, ale urobila to až po rokoch..Pani Simonu spájalo s mužom vydavatelsvtvo, s tým bolo spojených velmi vela peňazí, zmlúv, predchádzali tomu jednania a celý proces, ktorý trval roky ..Nič nezačalo zrazu a náhle, ich vzájomná závislosť podla všetkého sa roky budovala a takisto sa roky budovalo určite aj násilné správanie partnera ..Po rokoch sa ťažko všetko zo dňa na deň rozpojí, zvlášť ked ide o peniaze...Ona už chcela rozvod a on zúril určite zo dňa na deň viac, išlo mu o veľa...Ale čo bolo predtým ? Prečo nič nepodnikala a tvárila sa že, je všetko ok..Ved článok o ich úžasnom manželstve a chválospevy na ňu vyšiel v máji a v júni ho vysťahovala a žila s ochrankou ? To si neviem predstaviť..Ten článok by možno druhá žena dementovala, zverila by sa niekomu, vyhladala pomoc, nie len napísala "akožepriatelovi" smskou že ju znásilnil pred 7 ročným chlapcom...Je velmi smutné, čo sa stalo a pani Simony je škoda..Podla mňa písať v smskách, že čo sa deje u nich doma je peklo bolo málo už kvôli deťom, najmä tomu malému chlapcovi...Nikto z nás do toho nevidí samozrejme, chcem len napísať, že ten teror netrval pár dní a ano, je možné, že to mohlo skončiť tragicky aj tak, ale kvôli deťom by som to ja osobne riešila už dávno a ráznejšie.. Aj u nás sa stal prípad, muž zabil ženu aj s dvomi chlapcami a sám nezomrel...Títo psychoteroristi sa nezastavia pred ničím...A ja osobne (asi si mnohých pohnevám) si myslím, že nejaké prejavy agresie, násilnictvo, sebectvo, žiarlivosť a podobné kritické vlastnosti prejavuje človek už od začiatku, začína to už výberom partnera...

babka54 ( 5. srpna 2011 11:06 )

Tak proč se tím zabýváte tady.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud