Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Oblačno 18°C

Uprchlík Pitr: Soudce ovlivňuje svědky!

Fotografie
 (Autor: internal)
Autor: jaj, mivrk, INT - 
12. července 2011
12:40

Podnikatel Tomáš Pitr souzený za daňové úniky se ukrývá v zahraničí. Obnovení soudního řízení v České republice se komplikuje, protože Pitrovým právníkům vadí, že soudce kontaktoval klíčovou svědkyni. Prý jí vzkázal, jak má vypovídat. Soudci hrozí kárné řízení a Pitr nadále zůstává ve Švýcarsku.

Soudce Petr Novák, který v čele senátu rozhoduje o obnovení procesu s uprchlým podnikatelem, osobně navštívil pracoviště svědkyně. Informoval o tom server iDnes.cz. Tato svědkyně je klíčová, protože pracovala na finančním úřadě, kde Pitr vymáhal vrácení daní.

Dle obžaloby podnikatel a čtyři další muži pomocí falešných faktur získali neprávem od státu 51 milionů korun. Soudce Novák osobně přišel na úřad 21. února 2011 (čtyři dny před jednáním soudu) a chtěl mluvit se svědkyní. Zjistil, že přestoupila jinam, a tak s ředitelkou jednal, jak má žena vypovídat.

Prý jen chtěl, aby vypovídala pravdu

Samotný soudce se k věci nechce nijak vyjadřovat. „Soudce Novák mi věc vysvětlil tak, že svědkyni pouze vzkázal, aby vypovídala pravdu," řekl předseda Městského soudu v Praze Jan Sváček. Takováto obhajoba je dosti děravá, protože o tom samozřejmě soud svědka poučuje před samotnou výpovědí. Novákovi hrozí kárná žaloba.

Chování soudce nahrává do karet uprchlému podnikateli. Jeho právníci ve Švýcarsku o tom již vědí. Argumentují tak, že podnikatel Pitr má pochybnosti o nepodjatosti a nezávislosti soudu. Není si prý jistý, zda se v Česku může dočkat spravedlivého soudu. Jejich stížnosti na podjatost však u vrchního soudu neuspěly. Po Sváčkově návrhu na kárné řízení se soudcem Novákem podali stížnost další.

V zahraničí již čtyři roky

Pitr se skrývá v zahraničí od roku 2007. Je na něj vydán tuzemský, evropský i mezinárodní zatykač. Podnikatel se od té doby domáhá o obnovu řízení, kterou soudy včetně Nejvyššího prozatím odmítaly. V červnu minulého roku případ opět otevřela bývalý ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud