Trumpův triumfální návrat do Bílého domu. Harrisová přiznala porážku, republikáni ovládnou i Senát
Příštím americkým prezidentem se stane republikán Donald Trump, který se do Bílého domu vrátí po čtyřech letech. Výsledek úterních voleb označil za dosud největší politické vítězství. Trumpova soupeřka, demokratická viceprezidentka Kamala Harrisová uznala svou porážku a republikánskému exprezidentovi již gratulovala řada zahraničních státníků. Pro demokraty jde o drtivou porážku. Republikáni je zároveň připraví o většinu v Senátu, což příštímu prezidentovi usnadní prosazování jeho programu. Dění kolem amerických prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz online!

„Elon Musk plánuje strávit volební noc s Donaldem Trumpem a poskytnout bývalému prezidentovi přímý přístup k osobě, která ovládá klíčovou informační platformu X, a to ve večer, který by mohl být chaotický,“ hlásí deník The New York Times.

FBI vyšetřuje nevěrohodné bombové hrozby ve volebních místnostech v Michiganu, Wisconsinu a Georgii, uvedl pro NBC News vysoký představitel Federálního úřadu pro vyšetřování. Není známo, kdo e-maily odeslal. FBI dnes odpoledne oznámila, že mnoho výhrůžek, zaslaných do „několika států“, pochází z ruských e-mailových domén - což ovšem může být falešná stopa.

Podle prvních výsledků celostátního průzkumu CNN jsou dvě třetiny voličů letošních voleb alespoň trochu přesvědčeny, že volby probíhají spravedlivě a korektně, ale názory jsou hluboce polarizované. Zhruba 9 z 10 voličů podporujících viceprezidentku Kamalu Harrisovou říká, že jsou si jisti, zatímco mezi voliči podporujícími bývalého prezidenta Donalda Trumpa je to jen přibližně polovina.
Celkově se letos zhruba tři čtvrtiny voličů domnívají, že demokracie v USA je ohrožena, a jen asi čtvrtina ji označuje za bezpečnou. Téměř čtyři z deseti respondentů tvrdí, že demokracie je velmi ohrožena. A velká většina voličů, přibližně 7 z 10, uvádí, že se obává násilí v důsledku voleb.

S půlnocí středoevropského času, totiž v 18:00 místního, se uzavřely některé volební místnosti v Indianě a Kentucky. V obou by měl zvítězit Trump.

„FBI byla informována o dvou případech zneužití jejího jména a insignií k propagaci falešných zpráv o volbách,“ hlásí federální policie. „Prvním případem je vymyšlený zpravodajský klip, který se vydává za varování před terorismem vydané FBI. Ve vymyšleném zpravodajském klipu se nepravdivě uvádí, že FBI prohlásila, že by Američané měli 'volit na dálku' kvůli vysokému teroristickému nebezpečí ve volebních místnostech. Tento videoklip není autentický a přesně nezobrazuje aktuální stav ohrožení ani bezpečnost volebních místností,“ stojí v prohlášení.
„Vedle toho smyšlené video obsahující smyšlenou tiskovou zprávu FBI tvrdí, že vedení pěti věznic v Pensylvánii, Georgii a Arizoně zmanipulovalo hlasování vězňů a spolčilo se s politickou stranou. Toto video rovněž není autentické a jeho obsah je nepravdivý.“

Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost, kterou jste našemu online přenosu věnovali. Veškteré dění týkající se prezidentských voleb v USA a vše, co s nimi souvisí, budeme sledovat i nadále v rámci běžného zpravodajství na Blesk.cz

Mluvčí města Milwaukee ve státě Wisconsin uvedl, že po zjištění, že dvířka sčítacích strojů nebyla správně uzavřena, projde asi 30 000 korespondenčních hlasovacích lístků „pro jistotu“ znovu přes sčítací stroje. „Proběhly rozsáhlé diskuse se zdejšími volebními úředníky po konzultaci s lidmi v hlavním městě a našimi právníky, a ti řekli, ujistěme se, že není absolutně žádná pochybnost, a tak bude tato část procesu opakována,“ řekl Jeff Fleming podle CNN. Všechny sčítací stroje budou nastaveny na nulu a lístky se znovu proženou stroji. To může sčítání prodloužit o několik hodin.
Problém se stroji byl způsoben lidskou chybou; „Nemyslíme si, že by s nimi bylo nějak manipulováno“, ujistil Fleming.

Volební místnosti se nacházejí na nejrůznějších místech. Mnohde se ani běžný provoz nezastavuje - třeba v tomto supermarketu v kansaském městě Lawrence. Z fotografií to nevypadá, že by se nakupování a volení nějak zvlášť rušily.

Ekonomiku a ochranu demokracie označili Američané ve dvou rozsáhlých průzkumech za hlavní otázky, které ovlivnily jejich rozhodování v končících prezidentských volbách. S odstupem za těmito dvěma tématy pak v pořadí priorit voličů figurovaly imigrace a právo na potrat.
Výsledky do jisté míry odráží vývoj v kampani, které dominovala nespokojenost Američanů s nárůstem životních nákladů a debaty o ohrožení demokracie. Na první téma spoléhal republikánský exprezident Donald Trump, druhé zase zdůrazňovala Demokratická strana v čele s viceprezidentkou Kamalou Harrisovou.

Politika v USA se mnohde jeví velmi vyhrocená, ale najdou se i případy civilnějších debat. Ve floridském St. Petersburgu se dvě dámy názorově střetly o referendu k ústavnímu právu na potrat. Katolička Sonja Kahkonenová vede kampaň proti navrhovanému ústavnímu dodatku, demokratka Debi Mazorová si připnula odznak za dodatek... Ale dovedly podiskutovat a podat si ruce na rozloučenou.

Podle prvních výsledků průzkumu NBC News Exit Poll vnímají bílí voliči Trumpa méně příznivě než před čtyřmi lety. Trumpova přízeň mezi bělochy dnes dosahuje 49 %, což je méně než 57 % v roce 2020. Exit Poll aktuálně ukazuje opačný pohyb mezi barevnými voliči. Trumpova přízeň mírně vzrostla mezi černošskými i latinskoamerickými voliči.

Trumpova soupeřka z prezidentského klání roku 2016 urguje voliče, ať vyrazí k urnám. „Ženy nejsou bez volební či politické moci,“ tweetuje Hillary Clintonová citát z verdiktu Nejvyššího soudu, jímž soudci zdůvodňovali zrušení federální práva na potrat. „Dejme jim vědět, jaká to je pravda.“
A také přidává archivní snímek, kterak s manželem Billem Clintonem volila roku 1982.
Election Day, 1982.
— Hillary Clinton (@HillaryClinton) 5. listopadu 2024
Have you voted yet? https://t.co/tTgeqxNqYm pic.twitter.com/8Mou8LlnwY

Asistenti viceprezidentky Kamaly Harrisové očekávají a připravují se na možnost, že se Donald Trump pokusí předčasně vyhlásit vítězství. Připravují varianty reakcí, ale to, co nakonec udělají, se bude odvíjet od toho, jak a kdy bude jednat exprezident. Zajisté však nenechají Trumpova tvrzení bez odpovědi. Kampaň plánuje být v tomto ohledu „velmi agresivní“, řekl CNN jeden z poradců. Harrisová je připravena promluvit dnes večer a od včerejška se očekávalo, že nějaké poznámky pronese bez ohledu na to, zda bude výsledek voleb už znám, nebo ještě nikoli.

Bývalý prezident Donald Trump plánuje dnes večer promluvit k několika tisícům příznivců, kteří se shromáždili v kongresovém centru v Palm Beach, jen několik kilometrů od jeho klubu Mar-a-Lago, sdělily CNN zdroje obeznámené s jeho plány, i když zatím není jasné, kdy - a zda vůbec - se tak stane.
Trump předtím novinářům řekl, že si není jistý svými plány a že žádný projev ještě nemá napsaný. Zdroje však tvrdí, že očekávají, že promluví bez ohledu na to, zda už bude výsledek, a mohou projev rychle připravit.
Trump soukromě vyjádřil roztrpčení nad představou, že vítěz nebude vyhlášen dnes večer. Zda bude prohlašovat vítězství ještě v době, kdy se sčítají hlasovací lístky - jak to nepravdivě učinil v roce 2020 -nevědí ani jeho nejbližší spolupracovníci.

37letý Fabian Ortiz z Filadelfie se chystal volit bývalého prezidenta Donalda Trumpa, protože „je to byznysmen“, a doufal, že Trump přinese pozitivní ekonomické změny. Ale jako Portorikánec řekl, že nemůže podpořit Trumpa po výrocích o Latinoameričanech a přistěhovalcích a po výrocích komika na Trumpově shromáždění, které znevažovaly ostrov, z něhož pochází. „Lidé se cítí uraženi tím, co Trump řekl,“ řekl Ortiz televizi NBC News. „Spousta lidí, které tady znám, se ho chystala volit.“

Voliči v nevadském Renu stojí frontu v docela příjemném prostředí - volební místnosti tu jsou v knihovně, čeká se tam i mezi rostlinami.
Dobrovolníci v kancelářích Demokratické strany okresu Linn v Cedar Rapids ve státě Iowa telefonují a posílají SMS potenciálním voličům .

Volební účast v pensylvánské metropoli Filadelfie byla v den voleb „extrémně vysoká“, uvedl předseda místní Demokratické strany Bob Brady pro Fox News. „Od 15:30 jsme na 60% volební účasti, a zbývají více než čtyři hodiny. V roce 2020 jsme ve Filadelfii dosáhli 65% účasti,“ uvedl bývalý kongresman. „Myslíme si, že dosáhneme 70 % - doufáme až v 80% volební účast. Afroameričané dělají vysoká čísla, hodně ženy. Portorikánské hlasy jsou také extrémně vysoké."
Republikánská strana se snažila napadnout voliče v Georgii, kteří si vyžádali korespondenční volební lístky, ale pak prošvihli páteční lhůtu a místo poštou je doručili osobně do volebních místností. „Pokud si přečtete celý zákon, místo abyste si jen vyzobali jednu sekci, zjistíte, že ho žalovaní neporušili,“ konstatoval ve verdiktu federální soudce Stan Baker, mimochodem jmenovaný Donaldem Trumpem, podle NBC News.

„Novinářům z několika médií byly odepřeny akreditace na předvolební akci Donalda Trumpa ve West Palm Beach na Floridě, což je odplata za jejich informování o Trumpově kampani,“ píše CNN. Mezi těmi, jimž byly odepřeny akreditace, byli mj. reportéři serverů Politico, Axios, Puck, Voice of America a Mother Jones. Některým z nich, jako například redakci Politico, byl přístup na úterní večerní akci již dříve umožněn, aby bylo rozhodnutí zrušeno.

Nejnapínavější duely by mohly být rychlejší než v posledních volbách roku 2020 - tedy ve velkých nerozhodnutých státech Michiganu a Pensylvánii.
Michigan sice očekává dorovnání rekordu ve volební účasti, státní tajemnice Jocelyn Bensonová však věří, že sčítání bude letos rychlejší. „Nejvíc určujícím faktorem bude těsnost závodu,“ dodala pro CNN.
Pensylvánský guvernér Josh Shapiro ohlásil, že proti posledním volbám - za covidu-19 - si korespondenční hlasovací lístek vyžádalo o milion méně voličů. Navíc se od té doby do jisté míry změnila pravidla pro sčítání. „To vše dohromady by mělo sčítání urychlit,“ cituje CNN guvernéra.

„Myslím, že tyto volby vyhrajeme, že tady v Michiganu vyhrajeme. A víte, chci, abych se na ni za nějaký den mohl podívat a říct: ‚Miláčku, ty jsi prezident Spojených států',“ prohlásil manžel Harrisové Doug Emhoff na setkání s voliči u Detroitu. Druhý gentleman vyzdvihl, „jakou radost“ jeho žena do kampaně přináší. „Můžete vidět ty emoce a to spojení... za těch 15 týdnů Kamala Harrisová, moje žena, prostě dostala to poselství ven a vy prostě cítíte, jak se to vrací.“

Americké akcie posílily, pozornost se soustředí na prezidentské volby. Dow Jonesův index se zvýšil o 1,02 procenta na 42.221,88 bodu.

Kamala Harrisová ve volebním štábu Demokratické strany. Viceprezidentka si v dobrém rozmaru telefonovala s dobrovolníky kampaně.

Chinle, okres Apache Coíunty, Arizona - součást největší indiánské rezervace. Zde přišli volit příslušníci původního národa Navahů.
Máte pravdu. Dobře že vyhrál Trump. 👍👍👍