Trumpův triumfální návrat do Bílého domu. Harrisová přiznala porážku, republikáni ovládnou i Senát
Příštím americkým prezidentem se stane republikán Donald Trump, který se do Bílého domu vrátí po čtyřech letech. Výsledek úterních voleb označil za dosud největší politické vítězství. Trumpova soupeřka, demokratická viceprezidentka Kamala Harrisová uznala svou porážku a republikánskému exprezidentovi již gratulovala řada zahraničních státníků. Pro demokraty jde o drtivou porážku. Republikáni je zároveň připraví o většinu v Senátu, což příštímu prezidentovi usnadní prosazování jeho programu. Dění kolem amerických prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz online!

Právo na potraty zanese do ústavy po referendu rovněž Colorado, kde bude tento zákrok hrazen ze zdravotního pojištění.
Uspěla také iniciativa v New Yorku, která se nepřímo týkala potratů, ač je výslovně nezmiňovala. Newyorské referendum se týkalo reprodukčního zdraví a posílení práv občanů v této věci samostatně rozhodovat.
V Missouri, kde jsou nyní potraty až na výjimky zdravotní nouze zakázané, voliči rozhodli, že ženy právo na interrupce budou mít zaručeno ústavou. Stát nicméně může zákrok omezit do dosažení životaschopnosti plodu.

Republikánský kandidát Donald Trump podle projekcí Fox News porazil demokratku Kamalu Harrisovou v klíčové Pensylvánii, která má 19 volitelů.

Koruna po informacích o pravděpodobném vítězství Trumpa ve volbách oslabuje k dolaru. Od úterního závěru si pohoršila o 35 haléřů na 23,60 Kč/USD.

V posledních letech se rozevírají nůžky mezi voliči republikánů a demokratů, co se vzdělání týče. Kamala Harrisová má podle průzkumu NBC News Exit Poll hlasy 57 % vysokoškoláků, zatímco Donald Trump má hlasy 54 % voličů bez vysokoškolského diplomu.

„Odepsaný, všemi proklínaný kandidát ovládl nejenom národní volby (…). Zvítězil drtivě,“ říká komentátor Jefim Fištejn v ČT. „Neuvěřitelná pýcha a v podstatě angažovanost na nesprávném místě zapříčinily to, že voliči neměli důvěru,“ podotkl k pravděpodobnému neúspěchu demokratů.
„Kamala Harrisová to měla velice špatně rozehrané,“ navázal komentátor Martin Weiss. „Měla velký problém s tím, že Biden byl nepopulární a ona se nedokázala od něj odpoutat,“ míní. Trump podle něj správně vystihl to, o co ve volbách šlo – nespokojenost voličů s ekonomikou či imigrací.
„Nálada ve společnosti republikánům spíš přála,“ podotkl amerikanista Jiří Pondělíček s tím, že pro něj bude zajímavé sledovat, zda byl sám Trump tahákem, anebo jistou přítěží pro republikány.

Zavřely se už všechny volební místnosti, včetně nejzápadnějších států – Aljašky a Havaje. Sčítání však všude nemusí být hned.

Podle deníku The New York Times je nyní téměř jasné, že republikánský politik získá druhý mandát v Bílém domě. Trump se chystá vystoupit před příznivci, viceprezidentka Kamala Harrisová chce promluvit až po volební noci.

Demokratická kandidátka na prezidentku USA Kamala Harrisová během volební noci nevystoupí, uvedly to agentury s odvoláním na jejího poradce. Její fanoušci se rozcházejí ze setkání u Howardovy univerzity.

Donald Trump míří před své příznivce shromážděné ve West Palm Beach. Prohlásí se za vítěze? Podle médií ovládl i druhý ze sedmi klíčových států – Georgii.

Oficiálně už měly volební místnosti v Nevadě zavřít, ale dlouhé fronty to víc než polovině z nich neumožnily. Pracovníci akceptují každého, kdo se do řady zařadil před koncem otevírací doby.

„Americký volič vnímá tu situaci tak, že on se na to kouká ekonomickým prizmatem. Jeho zajímá peněženka, jeho makroekonomická čísla nezajímají, jeho zajímá, jak se má. Tam hraje obrovskou roli inflace. Byl tady takový moment, který jsem zaznamenal, když jsem mluvil s lidmi, co znám v Americe, oni říkali: to je fajn, že Kamala má teď nějaké momentum, ale nás zajímá, co nám řekne k ekonomice. A ona vlastně neřekla vůbec nic podstatného a pokračovala v té rétorice spojujeme národ, ale i v tom očerňování Donalda Trumpa. A Donald Trump měl na tu ekonomiku recepty, které na Američany evidentně zabraly (...) Donald Trump je pro voliče kontroverzní, Kamal Harrisová měla okno příležitosti ukázat, že je silný lídr, ale bohužel se jí nepodařilo proměnit ten prostor v nějaký politický kapitál,“ uvedl v ČT Jakub Landovský, bývalý velvyslanec ČR při NATO.
Republikánům podle očekávání zůstávají guvernérská křesla v Indianě, Vermontu, Západní Virgínii a v dalších státech, kde dosud vládnou, demokraté znovu uspěli v Severní Karolíně či Washingtonu. Volby guvernérů tak žádné překvapení nepřinesly. Na výsledek se čeká ještě v Utahu, kde úřad obhajuje republikán Spencer Cox. Zajímavostí je opakovaný úspěch republikána Phila Scotta v demokratické baště Vermontu. Scott je ale sám označován za liberála, v nynějších prezidentských volbách hlasoval pro demokratku Kamalu Harrisovou a nikoli pro republikána Donalda Trumpa.
Většinu ve stočlenném Senátu USA získali podle propočtů zpravodajské televize Fox News republikáni, budou mít nejméně 51 křesel. Tuto komoru Kongresu nyní ovládali čtyři roky demokraté. Republikáni uhájili své původní mandáty a nově získali dva senátorské posty.
Poprvé budou v americkém Senátu dvě černošky naráz: v Marylandu zvítězila Angela Alsobrooksová, v Delaware Lisa Blunt Rochesterová - obě z Demokratické strany.

Harrisová vyhrála prezidentské volby ve státech Virgínie a Nové Mexiko. Vyplývá to z projekcí stanice NBC a agentury AP.

V Kongresu Spojených států poprvé usedne zákonodárkyně, která se otevřeně prohlásila za transgenderovou osobu. Stát Delaware bude ve Sněmovně reprezentantů zastupovat demokratka Sarah McBrideová, uvedla zpravodajská stanice CNN.
„Děkuji, Delaware! Díky tvým hlasům a tvým hodnotám jsem nyní hrdá, že budu tvým novým členem Kongresu,“ napsala na twitteru McBrideová, která doposud zasedala ve státním senátu. V hlasování porazila republikánského kandidáta a bývalého policistu Johna Whalena.
McBrideová drží několik prvenství, když se v roce 2020 jako první transgenderová osoba stala státní senátorkou v Delaware a v roce 2012 první takovou stážistkou v Bílém domě. V roce 2016 měla projev na celoamerickém sjezdu Demokratické strany, kde do té doby žádná otevřeně transgenderová osoba nepromluvila.

„Těsnost závodu je přesně taková, na jakou jsme se připravovali,“ napsala kolegům z kampaně Kamaly Harrisové šéfka předvolebního štábu Jen O’Malley Dillonová. „I když stále přicházejí údaje ze států slunečního pásu, celou dobu jsme věděli, že naše nejjasnější cesta k 270 hlasům volitelů vede přes státy modré zdi. A z toho, co vidíme, máme dobrý pocit.“
„Už několik týdnů říkáme, že tento závod nemusí být rozhodnutý dnes večer. Ti z vás, kteří byli u toho v roce 2020, to dobře vědí: Než se sečtou všechny hlasy - a všechny hlasy sečteny budou -, nějakou dobu to trvá. Tak náš systém funguje. Co víme, je, že tento závod se vyjasní až v brzkých ranních hodinách,“ napsala. „Na tohle jsme byli stavěni, takže dokončíme to, co máme před sebou dnes v noci, trochu se vyspíme a připravíme se na zítřejší silný závěr,“ vzkázala Harrisové volebnímu týmu podle CNN.

„Ve více než 1 300 okresech, které již ohlásily téměř kompletní výsledky, se jasně projevuje jeden trend: Donald Trump si od roku 2020 zlepšuje výsledky,“ konstatuje Jessica Piperová, reportérka serveru Politico. „Ačkoli většina těchto okresů nepatří mezi bitevní pole, odhalují konzistentní posun směrem k Trumpovi.“

V roce 2020 se prvovoliči přiklonili k Bidenovi v poměru 64 % ku 32 %. Letos však občané, kteří volili poprvé, mírně upřednostnili Trumpa před Harrisovou, a to v poměru 55 % ku 44 %, zjistil průzkum NBC News..

Donald Trump vyhrál volby v Severní Karolíně, uvádí projekce agentury AP. V prvním z rozhodnutých klíčových států získá 16 volitelských hlasů. K témuž výsledku dospěly i CNN a NBC News.

„Podcenili to pozdní odvolání Joea Bidena. Kamala Harrisová, která není zrovna známá jako dobrá rétorka a některé ty její projevy jsou ještě komičtější, než projevy Donalda Trumpa, nezaujala a nepřesvědčila voliče o svém programu. Nakonec, když se jí ptali několikrát, jak by se vymezila proti programu Joea Bidena, tak prohlásila, že by vlastně pokračovala v jeho programu a ten opravdu nebyl zcela populární mezi velkou většinou obyvatel,“ uvedl z Pottsville v Pensylvánii spolupracovník ČT v USA Dušan Neumann.

„Silně jsme se chystali na incident telefonického oznámení bomby," prohlásil Wade Yates, šéf policie v georgijském okrese Fulton County (kam spadá i Atlanta). „A ještě že tak, poněvadž to je to jediné, co se dnes stalo: 32 nahlášených bomb v různých volebních místnostech. Třicet dva.“ Sedmadvacet hrozeb vyloučili policisté rychle, bez nutnosti evakuací. „Pět jich bylo dočasně uzavřeno na žádost volebních představitelů. Prohledali jsme je a pak se zase otevřely,“ dodal Yates.

Volební místnosti se zavřely na západním pobřeží - v Kalifornii, Oregonu a Washingtonu. Kamala Harrisová si brzy v počtech volitelů výrazně polepší.

Před Howardovou univerzitou ve Washingtonu DC to místy vypadá spíš na taneční mejdan než na politické shromáždění. Přijít sem hodlá vicerezidentka Kamala Harridová, někdejší zdejší studentka.
People are still dancing in the streets in front of Howard University, where Kamala Harris is expected to speak at some point tonight. pic.twitter.com/1RUBmt3nb2
— Ines Pohl (@inespohl) 6. listopadu 2024

Pennsylvánský státní tajemník Al Schmidt uvedl, že v okrese Cambria probíhá ruční sčítání hlasovacích lístků, které dnes nemohly být v okrsku naskenovány kvůli softwarovému problému. Proces může „nějakou dobu trvat“. Ruční sčítání obvykle provádějí „stranické týmy o dvou členech“, kteří pracují společně, a tento proces bude přístupný kandidátům a pověřeným zástupcům, uvedl Schmidt.
V okrese Cambria byla doba hlasování prodloužena poté, co „softwarová porucha“ narušila možnost voličů skenovat hlasovací lístky, uvedl Úřad okresních komisařů. Hlavní volební úředník okresu Scott Hunt v úterý sdělil CNN, že porucha byla způsobena chybou tisku a že nové hlasovací lístky jsou na cestě do volebních místností. Hlasovací lístky, které již byly odevzdány, ale stroj je nedokázal přečíst, budou podle něj sečteny ručně.
Máte pravdu. Dobře že vyhrál Trump. 👍👍👍