Trumpův triumfální návrat do Bílého domu. Harrisová přiznala porážku, republikáni ovládnou i Senát
Příštím americkým prezidentem se stane republikán Donald Trump, který se do Bílého domu vrátí po čtyřech letech. Výsledek úterních voleb označil za dosud největší politické vítězství. Trumpova soupeřka, demokratická viceprezidentka Kamala Harrisová uznala svou porážku a republikánskému exprezidentovi již gratulovala řada zahraničních státníků. Pro demokraty jde o drtivou porážku. Republikáni je zároveň připraví o většinu v Senátu, což příštímu prezidentovi usnadní prosazování jeho programu. Dění kolem amerických prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz online!

„Jsem vlastníkem zbraní a věřím, že můžeme chránit druhý dodatek a zároveň schvalovat zákony o bezpečnosti zbraní. Musíme obnovit zákaz útočných zbraní a projít všeobecnými prověrkami, zákony o bezpečném skladování a zákony o červené vlajce, abychom udrželi naše děti a komunity v bezpečí,“ apeluje ve finále kampaně na sociální síti Kamal Harrisová.

Velká rodinná podpora pro Kamalu
„Od naší rodiny k vaší: Kamala bude prezidentkou nás všech,“ vzkazuje na Faceboku manžel Harrisové Douglas Emhoff a zveřejnil video, kde vystupují jak jeho děti z předchozího manželství Colea a Ella, tak i neteř Harrisové Meena s partnerem Nikem Ajagu, sestra Harrisové Maya a její manžel Tony West či Emhoffovy rodiče.

Harrisová během vystoupení v Allentownu, kde žije početná portorická menšina, uvedla, že je „pyšná na můj dlouhodobý závazek vůči Portoriku a jeho lidu," a že bude prezidentkou všech Američanů. „Ještě jeden den zbývá do jedněch z nejzásadnějších voleb našeho života a dynamika je na naší straně,“ věří Harrisová.

Na devizovém trhu dnes americký dolar oslaboval. Investoři podle analytiků omezovali dřívější sázky na vítězství Donalda Trumpa, které by mohlo americkou měnu podpořit. Euro si kolem 22:00 SEČ vůči dolaru připisovalo zhruba 0,4 procenta a pohybovalo se v blízkosti 1,0875 USD.
„Sázky na Trumpa se omezují, předpovědi a průzkumy signalizují výrazný pokles pravděpodobnosti republikánského vítězství,“ uvedl analytik Karl Schamotta ze společnosti Corpay. Demokratická kandidátka Kamala Harrisová si v některých průzkumech polepšila, celkově však průzkumy signalizují velmi těsný souboj, napsala agentura Reuters.
Analytici podle Reuters předpokládají, že Trumpovy plány v oblasti dovozních cel a imigrace by pravděpodobně vedly k růstu inflace, což by zvýšilo výnosy amerických dluhopisů s delší splatností a podpořilo dolar.

Americké akcie dnes mírně oslabily, investoři čekají na výsledek úterních prezidentských voleb ve Spojených státech a na čtvrteční rozhodnutí americké centrální banky (Fed) o nastavení úrokových sazeb.
„Firemní výsledky se vyvíjejí příznivě a zůstává pravděpodobné, že Fed sníží úrokové sazby. Jedinou skutečnou nejistotou jsou volby,“ uvedl analytik Sam Stovall ze společnosti CFRA Research.
Všeobecně se předpokládá, že Fed sníží svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 4,50 až 4,75 procenta. V září centrální banka přikročila k prvnímu snížení úroků za více než čtyři roky, když svou základní sazbu zredukovala o půl procentního bodu.

Trump na pódiu s matkou zavražděné Rachel
K emotivnímu momentu došlo právě na Trumpově mítinku v Readingu, kde na pódiu objal exprezident Patricii Morinovou, matku zavražděné Rachel Morinové, která zmizela v Marylandu v srpnu 2023. Z její vraždy je podezřelý ilegální imigrant Victor Antonio Martinez-Hernandez ze Salvádoru, kterého letos v černu zadrželi ve sportovním baru v Tulse v Oklahomě.
Vyšetřování vraždy 37leté Rachel trvalo dlouhé měsíce, před vraždou byla matka pěti dětí znásilněna. K hrůznému činu došlo u turistické stezky v Bel Air, kam se vydala zaběhat si. 23letý Martinez-Hernandez je podezřelý rovněž z brutální vraždy v Salvadoru, odkud měl do USA následně uprchnout ilegálně, před soudem v USA má stanout v příštím roce.

Donalda Trumpa během mítinku v Readingu podpořila i jeho snacha Lara Trumpová s manželem Ericem, Trumpovým synem.

Nová kritika imigrantů
Na mítinku v Severní Karolíně opět Trump vykresloval imigranty přicházející do USA jako zločince, což je silný motiv jeho kampaně. „Jdou po všem, co se hýbe,“ citoval jej deník The Washington Post.
Trump později zamířil do Pensylvánie a v předvečer hlavního dne voleb vystoupí podobně jako v letech 2016 a 2020 ve městě Grand Rapids v Michiganu. Podle NYT na něm v některých momentech v závěru kampaně je znát únava a v Raleigh mluvil „chraplavým“ hlasem a „vypadal unaveně“. Pokud získá další mandát, bude nejstarším vítězem prezidentských voleb v dějinách USA.

Kamala Harrisová dorazila na letiště do Allentownu v Pensylvánii, kde pokračuje její kampaň. Sérii mítinků zahájila ve městě Scranton, které je rodištěm končícího prezidenta Bidena. Setkala se tam se skupinou aktivistů podporujících její kampaň. „Pojďme do toho. Už jenom 24 hodin,“ burcovala dobrovolníky.

Vance útočí na Harrisovou
Kandidát na vicepremiér JD Vance pokračuje i během finále v útocích na Harrisovou. V Michiganu uvedl, že druhá Trumpova administrativa v případě vítězství ochrání michiganský automobilový průmysl, zatímco Harrisová jej zničí prostřednictvím elektromobilů, uvádí CNN.
JD Vance tvrdí, že v momentě, kdy Harrisová mluví o elektrických vozidlech, zničí to 117 tisíc pracovních míst v Michiganu. „Když útočí na Donalda Trumpa za to, že chce uvalit cla na ochranu michiganského automobilového průmyslu, říká vám přesně, za koho bude bojovat. Bude bojovat za elektrická vozidla vyrobená v komunistické Číně. Budeme bojovat za pracovníky v automobilech z Michiganu a za všechny rodiny střední třídy, které jsou na těchto zaměstnáních závislé,“ bouří Vance, kterého na pódiu podpořila i jeho manželka Usha.

Kamala Harrisová poslední den kampaně naplánovala do Pensylvánie, která je ze sedmi klíčových států nejlidnatější, a má tak největší váhu ve sboru volitelů. Její dnešní program zahrnuje mj. vystoupení ve městě Allentown a večerní mítink ve Philadelphii, kde ji podpoří mimo jiné moderátorka Oprah Winfreyová či zpěvačka Lady Gaga.

Donald Trump zahájil poslední volební den svým mítinkem v Raleighu v Severní Karolíně. Ihned se vrátil ke svému hlavnímu tématu – nelegální migraci. S lítostí se vyjádřil k milionům případů překročení americko-mexické hranice, k nimž došlo za vlády prezidenta Bidena, a řekl, že „mnozí z těchto lidí jsou vrazi“.
Trump poté obvinil Mexiko z imigrace. „Pokud nezastaví tento nápor zločinců a drog, které přicházejí do naší země, okamžitě uvalím 25% clo na vše, co pošlou do Spojených států amerických. Jste první, komu jsem to řekl, blahopřeji Severní Karolíně,“ řekl. Ekonomika je pro voliče v těchto volbách tématem číslo jedna a průzkumy naznačují, že voliči dávají přednost Trumpovi, aby ji zvládl.

Evropská unie bez ohledu na výsledek amerických prezidentských voleb nabízí Spojeným státům spolupráci a partnerství, na druhou stranu ale musí rovněž hájit své zájmy. Během dnešního slyšení před výbory Evropského parlamentu to prohlásil slovenský kandidát na eurokomisaře Maroš Šefčovič, který má mít na starosti obchod a hospodářskou bezpečnost.

Pravicové a krajně pravicové skupiny podporující republikána Donalda Trumpa se na sociální síti telegram chystají na úterní prezidentské volby; některé vybízejí k dohlížení na hlasování, jiné šíří konspirační teorie a další rovnou plánují masové vyhošťování migrantů. Obsah jejich kanálů na komunikační platformě označuje list The New York Times (NYT) za „předzvěst možného chaosu“ a „ukázku toho, co se může odehrát v den voleb a po nich“.
„Rychle se blíží den, kdy už nebude možné zůstat neutrální,“ stojí v jednom z příspěvků ohijské pobočky krajně pravicové organizace Proud Boys, která sehrála zásadní roli při útoku na Kapitol 6. ledna 2021. „Buď se postavíte na stranu odporu, nebo pokleknete a dobrovolně přijmete jho tyranie a útlaku,“ píše se také v komentáři, který je jen jedním z mnoha podobných.
The New York Times analyzoval přes milion zpráv na téměř 50 kanálech na telegramu s celkem více než 500 tisící členy a odhalil rozsáhlé a vzájemně propojené hnutí, jehož cílem je zpochybnit důvěryhodnost prezidentských voleb, zasahovat do volebního procesu a případně rozporovat jeho výsledek.

Politico: Vítězství Trumpa jako noční můra?
Reálně vypadající možnost vítězství Donalda Trumpa je pro politiky evropských zemí noční můrou. Pro Evropu, která se vyrovnává s válkami ve svém sousedství, může mít jeho druhé stěhování do Bílého domu výrazně horší následky než jeho první prezidentství v poměrně klidné době. Trumpova výhra může vzedmout vlnu paniky a prohloubit neshody v čase, kdy se evropské země potýkají s politickou nestabilitou a chybí jim jasný vůdce, napsal dnes bruselský web Politico.
Nikdo v Evropě nevylučuje, že šanci vyhrát prezidentské volby má stejně jako republikánský kandidát Trump i jeho demokratická soupeřka Kamala Harrisová. Zatímco její výhra by Evropě nepřinesla velkou změnu vztahů proti končícímu období prezidenta Joea Bidena, Trumpův návrat do Bílého domu by byl zásadním otřesem. A to nejen kvůli hrozícímu obchodnímu protekcionismu v podobě zavedení vysokých cel, které bylo tématem transatlantických sporů již během Trumpovy předchozí vlády.
V hlavních městech Evropy sílí shoda na tom, že nyní by nástup vrchního narušitele vzájemných vztahů mohl přinést ještě horší následky. Kromě potenciálního rozpoutání obchodní války by patrně posílil pozici ruského vládce Vladimira Putina, který třetím rokem vede útočnou válku proti Ukrajině.

V USA už svůj hlas odevzdalo předčasně více než 78 milionů lidí. Jde o nadstandardní číslo, které bylo dosaženo částečně díky tomu, že několik států překonalo rekordy v předčasném hlasování.
V Severní Karolíně, jednom ze sedmi klíčových států, které mohou rozhodnout volby, a vedoucím rozhodujícím státě v celkovém počtu předčasně odevzdaných hlasovacích lístků, hlasovalo něco přes 4,4 milionu lidí. Tím byl překonán rekord z roku 2020, kdy bylo před dnem voleb odevzdáno 3,6 milionu hlasovacích lístků.
Předčasné hlasování dnes pokračuje v dalších třech státech - v Michiganu, Wisconsinu a Pensylvánii.

Spojené státy se postupně budí do posledního dne kampaně. V New Yorku na východním pobřeží je právě 8:30. Na západním pobřeží v San Francisku odbíjí půl šestá. K aktivitě se pomalu budí i účty kandidátů na sociálních sítích. „Zítra nás bude slyšet,“ napsala Kamala Harrisová na síti X. Své příznivce vyzývá, aby našli svou volební místnost a šli k volbám.
Tomorrow, we will make our voices heard.
— Kamala Harris (@KamalaHarris) 4. listopadu 2024
Find your polling place and make a plan to vote at https://t.co/VbrfuqVy9P. pic.twitter.com/zmkovQenL0

Český vicepremiér Vít Rakušan (STAN) uvedl, že kdyby byl občanem USA, volil by bez váhání Kamalu Harrisovou. Reagoval tak na výsledky ankety, podle které si politici vládní ODS a opozičních hnutí ANO a SPD přejí v čele Spojených států Donalda Trumpa. „V případě jejího vítězství bych neměl obavu o pevnost euroatlantické vazby, která je základem pro stabilitu liberální demokracie nejen u nás,“ odůvodnil svůj výběr Rakušan na síti X.
Já bych bez váhání volil Kamalu Harris. 🇺🇸 Sobecký důvod je ten, že v případě jejího vítězství bych neměl obavu o pevnost euroatlantické vazby, která je základem pro stabilitu liberální demokracie ne jen u nás.
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) 4. listopadu 2024
Také vnímám, že se nepopulisticky staví k výzvám dneška. Její postoj… pic.twitter.com/NV6hNoFy0t

„Koruna dnes vůči dolaru posiluje nejvýrazněji od září, důvodem je pokles Trumpových šancí na znovuzvolení,“ napsal Blesku hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Na vině jsou podle něj klesající obavy ze zavedení výrazných cel. „Vůči dolaru dnes spolu s korunou zpevňuje většina měn světa, v čele s mexickým pesem. Měny tak reagují na pokles pravděpodobnost zavedení výrazných univerzálních cel Spojených států na dovoz do země. Tato cla slibuje Donald Trump, zatímco jeho rivalka ve vrcholícím boji o Bílý dům Kamala Harrisová nikoli,“ vysvětlil Kovanda.

Ukrajinci se podle BBC obávají nejen případného omezení pomoci v případě vítězství Donalda Trumpa, ale i případného ovládnutí kongresu Republikány. Ti by pak mohli pomoc blokovat i v případě, že by v bílém domě seděla Kamala Harrisová. „Harrisová sice navrhla, že v případě vítězství bude vojenská pomoc pokračovat, její pravomoci by však mohl omezit Kongres vedený republikány,“ vysvětlila britská veřejnoprávní stanice. Američané totiž budou v rámci „super-volebního“ úterý volit i sněmovnu reprezentantů a 34 ze sta senátorských křesel.

„I když si nemůžeme být jisti, kdo prezidentské volby vyhraje, jednu věc můžeme předpovědět s velkou mírou jistoty: Donald Trump bude tvrdit, že vyhrál. A pravděpodobně to udělá v úterý večer,“ řekl Seth Masket, ředitel Centra pro americkou politiku na Denverské univerzitě, televizi MSNBC. Ať už bude v té chvíli ve vedení kterýkoliv z kandidátů, lidé by podle něj měli ještě nějaký ten den počkat. „V roce 2020 trvalo čtyři dny od uzavření volebních místností, než bylo rozhodnuto o vítězství Joea Bidena. To bylo pomalejší počítání než obvykle, a to z dobrého důvodu: Mnoho států kvůli pandemii rozšířilo využívání předčasného a korespondenčního hlasování a spočítání všech těchto hlasovacích lístků může jednoduše trvat déle,“ vysvětlil. S podobnou prodlevou se dá podle něj počítat i letos.

Podle volebního průzkumu serveru Politico směřuje Kamala Harrisová k pohodlnému vítězství. Model kombinuje tzv. megaprůzkum, během kterého se analytici ptali více než 31 tisíc lidí (obvyklý modelový vzorek pro předvolební průzkum je cca 1000 respondentů) a samostatné průzkumy v klíčových státech. „Harrisová má nejlepší předpoklady k vítězství,“ napsal server k výsledkům průzkumu. Klíčovou roli prý sehraje Pensylvánie, která má 19 hlasů ve sboru volitelů.

Harrisová předstihla Trumpa v jeho baště v Iowě?
Kamala Harrisová i podle nového průzkumu mínění předstihla svého soupeře Donalda Trumpa v Iowě, kde republikán pohodlně zvítězil v minulých volbách v roce 2020 i v roce 2016. Vyplývá to z průzkumu společnosti Selzer & Co pro deník The Des Moines Register. Změna v preferencích ve státě, který byl dosud považován za „bezpečně“ republikánský, je přičítána ženám.
„Průzkum ukazuje, že ženy, a to zejména starší nebo politicky nezávislé, jsou hnací silou za pozdním posunem směrem k Harrisové,“ uvedl deník The Des Moines Register. Jedním z velkých témat kampaně Harrisové je obnovení práva na potrat na úrovni USA poté, co americký nejvyšší soud v roce 2022 právo na potrat dané precedentem Roeová versus Wade zrušil. Trump v minulosti vyzdvihoval, že nominoval soudce nejvyššího soudu, kteří hlasovali pro zrušení precedenčního rozsudku.

Legalizace marihuany
Kamala Harrisová na svých sociálních sítích zopakovala plán na legalizaci rekreačního užívání marihuany v celé zemi. Tu je již možné v souladu se zákonem užívat ve 24 převážně demokratických státech USA. „Odstraním nespravedlivé právní překážky a vytvořím příležitosti pro všechny Američany, aby v tomto novém odvětví uspěli,“ napsala viceprezidentka. Legální je užívání marihuany pro nelékařské účely také na území hlavního města Washingtonu D.C. a v zámořských teritoriích Guam, Severní Mariany a Americké Panenské ostrovy.
I will legalize recreational marijuana, break down unjust legal barriers, and create opportunities for all Americans to succeed in this new industry. pic.twitter.com/MuzCIpr3oP
— Kamala Harris (@KamalaHarris) 3. listopadu 2024

Demokratickou kandidátku a viceprezidentku Kamalu Harrisovou čeká i v poslední den kampaně cestování napříč Spojenými státy. Mluvit bude hlavně k voličům v klíčových státech. Vystoupí v Atlantě v Georgii, vrátí se do michiganského Detroitu, následovat bude Las Vegas v Nevadě, Milwauke ve Wisconsinu nebo Raleigh v Severní Karolíně. Navštívit chce i významná města, jako jsou Filadelfie a Pittsburgh v Pensylvánii nebo arizonský Phoenix. Všechna města spojuje fakt, že v jejich čele stojí demokratický nebo nestranický starosta.
Tomorrow.
— Kamala Harris (@KamalaHarris) 4. listopadu 2024
📍Atlanta
📍Detroit
📍Las Vegas
📍Milwaukee
📍Philadelphia
📍Phoenix
📍Raleigh
📍Pittsburgh
RSVP: https://t.co/2BlpVviayX
Máte pravdu. Dobře že vyhrál Trump. 👍👍👍