Trumpův triumfální návrat do Bílého domu. Harrisová přiznala porážku, republikáni ovládnou i Senát
Příštím americkým prezidentem se stane republikán Donald Trump, který se do Bílého domu vrátí po čtyřech letech. Výsledek úterních voleb označil za dosud největší politické vítězství. Trumpova soupeřka, demokratická viceprezidentka Kamala Harrisová uznala svou porážku a republikánskému exprezidentovi již gratulovala řada zahraničních státníků. Pro demokraty jde o drtivou porážku. Republikáni je zároveň připraví o většinu v Senátu, což příštímu prezidentovi usnadní prosazování jeho programu. Dění kolem amerických prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz online!

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra ráno. Přejeme vám dobrou noc.

Příznivci republikána Donalda Trumpa ani demokratky Kamaly Harrisové nemusí zoufat, pokud jejich kandidát v úterních amerických prezidentských volbách neuspěje – Evropa poskytuje dostatek útočišť pro oba tábory. Evropská mutace portálu Politico republikánům i demokratům nabízí hned několik států, kde se jim bude líbit. Republikánům doporučil Politico například Českou republiku, která má podle něj vlastní verzi Trumpa v podobě šéfa hnutí ANO a někdejšího premiéra Andreje Babiše.

Kamala Harrisová sdílela na X video ze své volební kampaně.
I see the promise of America in our children.
— Kamala Harris (@KamalaHarris) 1. listopadu 2024
Let us fight for this beautiful country we love—for them. pic.twitter.com/lkX2JfEC2j

Republikánský kandidát, Trumpův zástupce J. D. Vance během kampaně. Podívejte se na nové snímky.

Rusové stojí za dezinformacemi?
Spojené státy dnes obvinily ruské aktéry z dalších dezinformací v kampani před americkými prezidentskými volbami; konkrétně prý ruské vlivové skupiny vytvořily falešné video s tvrzením o nezákonném hlasování ve státě Georgia. Informuje o tom agentura Reuters.
Na videu je podle amerického Úřadu ředitele zpravodajských služeb (ODNI) údajný přistěhovalec z Haiti, který prohlašuje, že v Georgii hlasoval několikrát. Georgia je jedním ze sedmi klíčových států, které rozhodnou o tom, jestli se příští hlavou USA stane demokratka Kamala Harrisová, nebo republikán Donald Trump.

Podívejte se, jak vypadala návštěva Donalda Trumpa v Novém Mexiku, Nevadě a v Arizoně.
A GREAT DAY IN NEW MEXICO, NEVADA, AND ARIZONA—THANK YOU! With your VOTE this November, we are going to Fire Kamala, and we are going to SAVE AMERICA! https://t.co/it2RzNy3fC pic.twitter.com/iqM6c5PAji
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) November 1, 2024
Demokraté, kteří neuznávají hranice států, mohou po případném Trumpově vítězství podle serveru Politico zamířit na Baleárské ostrovy ve Středomoří. Vláda španělského premiéra Pedra Sáncheze se totiž vzpírá trendu států Evropské unie zpřísnit přistěhovalectví.
„Demokraté toužící po životě s vínem a revolucí a po tom, aby jejich daně přispěly ke štědřejšímu sociálnímu státu, by mohli skončit ve Francii,“ nabízí Politico s tím, že luxus by zase mohli chtít hledat na jihu na Riviéře. V tomto případě ale portál varuje, že přímořská oblast je střediskem krajní pravice.

Velmi stručnou reakci měla Kamala Harrisová na oznámení jejího soupeře Donalda Trumpa, že pokud vyhraje, přenechá zdravotní otázky Robertu F. Kennedymu mladšímu, který se chtěl stát prezidentem Spojených států jako nezávislý kandidát. Napsala „ne“. Kennedy je známým podporovatelem konspiračních teorií, odmítá i vakcíny.
No. ❤️ https://t.co/mHXJZ0Jba5
— Kamala Harris (@KamalaHarris) November 1, 2024

Kamalu Harrisovou dnes čeká vystoupení ve Wisconsinu, jedno v oblasti Outagamie, druhé v Milwaukee. Na tom druhém ji doprovodí rapperka Cardi B, která na různých sociálních sítích má dohromady přes 200 milionů sledujících.

Úřady v Kentucky rozporují tvrzení o údajném volebním podvodu týkající se volebního zařízení. Na sociálních sítích se začalo šířitl video, na kterém se volič snaží zvolit Donalda Trumpa, ale obrazovka nereaguje. Místní úřady v reakci uvedly, že nešlo o podvod, avšak volič se obrazovky dotýkal špatně – klikal na místo, které není aktivní.

Donald Trump dnes navštíví město Dearborn v Michiganu. Je to největší arabské město v zemi. Minule zde vyhrál Joe Biden, ale mnoho zdejších obyvatel nyní kritizuje postup prezidentské administrativy v otázce Gazy. Trump toho chce využít.

V amerických prezidentských volbách již odevzdalo hlas více než 65 milionů lidí. Uvádí to Floridská univerzita, která má nástroj pro sledování. Z něj vyplývá, že 38,2 procenta těchto voličů jsou registrovaní demokraté a 36,2 registrovaní republikáni.

Příznivci republikána Donalda Trumpa a ani demokratky Kamaly Harrisové nemusí zoufat, pokud jejich kandidát v úterních amerických prezidentských volbách neuspěje - Evropa poskytuje dostatek útočišť pro oba tábory. Evropská mutace portálu Politico republikánům i demokratům nabízí hned několik států, kde se jim bude líbit. Republikánům doporučil Politico například Českou republiku, která má podle něj vlastní verzi Trumpa v podobě šéfa hnutí ANO a někdejšího premiéra Andreje Babiše.
„Pokud jen přehlédnete několik menších odlišností - například oranžovou tvář - Česko nabízí svého vlastního obchodního magnáta, který se přeměnil v politického žháře: Andreje Babiše, který se brzy bude ucházet o návrat do vysokého úřadu,“ napsal Politico. V odkazu na Trumpovo volební heslo Make America Great Again (udělat Ameriku znovu skvělou) poznamenal, že Babiš chce zase skvělou učinit Českou republiku. „Před volbami v příštím roce mu preference rostou,“ uvedl.

„Donald Trump je prvním prezidentem, který se důsledně snaží vytvářet oddělenou realitu,“ uvedl pro televizi CNN prezidentský historik Timothy Naftali. Podle něj prezidentský kandidát zavádějícím způsobem zastírá fakta nebo vynechává škodlivé informace. Donekonečna si vymýšlí příběhy. „Zjistil, že velká lež je mocnější než malá lež, a pokud vám lež projde, můžete si klidně vymyslet velkou lež,“ komentoval Naftali.
Demokratická členka americké Sněmovny reprezentantů Debbie Dignel prohlásila, že nikdy neviděla těsnější prezidentský souboj. „Jsem zkušená. Zažila jsem už hodně voleb, abych mohla říct, že jsem nikdy neviděla těsnější volby,“ uvedla. Zároveň varovala, že Kamalu Harrisovou čeká hodně práce.

Největší americká média se postupně odvrací od tradice podpořit v prezidentských volbách některého z kandidátů. Jedním z důvodů nového přístupu je snaha v politicky polarizované době neprohlubovat rozdělení společnosti.
Podpora některého z kandidátů na prezidenta Spojených států má v americkém tisku dlouhou tradici. Ještě ve volbách v roce 2008, ve kterých demokrat Barack Obama porazil republikána Johna McCaina, se k některému z kandidátů přiklonilo 92 ze stovky největších amerických novin. V roce 2020, kdy demokrat Joe Biden zvítězil nad republikánem Donaldem Trumpem, svůj postoj vyjádřilo už jen 54 listů. Letos bude podle Johna Woolleyho z vedení dokumentačního Amerického prezidentského projektu na Kalifornské univerzitě v Santa Barbaře číslo ještě nižší, středisko to však ani neplánuje spočítat.
Jak se podle televize PBS ukázalo, ne všem se změna líbí. Deníky The Washington Post a Los Angeles Times kvůli tomu přišly o tisíce předplatitelů, což může pro vydavatelské domy vyústit ve finanční problémy.

Bílý dům bez souhlasu stenografů upravil přepis kontroverzního vyjádření amerického demokratického prezidenta Joea Bidena spojujícího odpadky a voliče republikána Donalda Trumpa. Dnes o tom informovala agentura AP, která upozornila na nesoulad mezi oficiálním stenografickým zápisem a přepisem zveřejněným Bílým domem.
Kauzu odstartovalo nedávné Trumpovo vystoupení v newyorské Madison Square Garden, kde komik Tony Hinchcliffe označil Portoriko za „plující ostrov odpadků“. Na to následně reagoval Biden, který odpad spojil s exprezidentovými příznivci. Z mluveného projevu ovšem nebylo jasné, zda řekl, že „jediný odpad, který vidí plavat, jsou jeho příznivci“, nebo „jediný odpad, který vidí plavat, je od jeho příznivce“. Přepis Bílého domu uvádí druhou variantu, která tak neodkazuje na desítky milionů Trumpových voličů, ale kritizuje výhradně Hinchcliffa.
Rozdíl, který v mluveném slově není zjevný, spočívá v tom, zda Biden použil slovo příznivci v množném čísle (anglicky supporters), nebo v jednotném s užitím apostrofu s přivlastňovacím významem (supporter’s). V přepisu Bílého domu je právě apostrof, takže vyjádření lze spojit jen s Hinchcliffem. Stenografové naopak zaznamenali v Bidenově vyjádření množné číslo, v jejich zápisu tak Biden za smetí označil všechny Trumpovy příznivce. Rozdíly ve výkladu mohou nastat, ale tiskové oddělení přepis nesmí samo upravit, což se však stalo. Oddělení se hájí tím, že se tak stalo po konzultaci s prezidentem.

Většina voličů není spokojena se stavem americké ekonomiky - a podle nejnovějšího průzkumu CNN mezi pravděpodobnými voliči věří více bývalému prezidentovi Donaldu Trumpovi, že se s touto otázkou vypořádá, než těm, kteří dávají přednost viceprezidentce Kamale Harrisové.
Průzkum z minulého týdne ukázal, že Harrisová má v otázce ekonomiky pouze 37% důvěru - ve srovnání s 50% důvěrou pro Trumpa.

Plošná dovozní cla ve výši deseti procent, jak je v případě vítězství v prezidentských volbách plánuje zavést kandidát Republikánské strany Donald Trump, by znamenala zvýšení cen, jež by americkou domácnost stálo až 1700 USD (39.600 Kč) ročně. Zátěž pro domácnosti by odpovídala 1,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Vyplývá to z analýzy washingtonského Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomiku (PIIE).
Spoluautorka studie Kimberly Clausingová dodala, že současné Trumpovy návrhy jsou výrazně škodlivější než opatření, která zavedl v době svého prvního funkčního období, i než cla zavedená prezidentem Joem Bidenem. Trumpova protikandidátka z Demokratické strany Kamala Harrisová by s ochranářskými opatřeními zacházela výrazně obezřetněji, míní Clausingová.
Trump se chystá zavést plošné desetiprocentní clo na veškerý dovoz a 60procentní clo na dovoz z Číny. Opatření by podle analýzy zasáhla domácí spotřebitele, vedla ke zdražení zboží a poškodila nižší a střední příjmové vrstvy.

Donald Trump ve čtvrtek prohlásil, že Robert F. Kennedy mladší, který byl předním šiřitelem vyvrácených konspiračních teorií o očkování, „se chce podívat na vakcíny“, pokud bude Trump znovu zvolen.
„Opravdu chce na pesticidy a ... všechno možné. Řekl jsem, že by to mohl dělat. Mohl by udělat cokoli, co by chtěl. Chce se podívat na vakcíny. Chce všechno. Myslím, že je to skvělé,“ řekl Trump v Arizoně. „Chci, aby pracoval na zdraví. Myslím, že má pravdu ve spoustě věcí, o kterých mluví.“
Dřívější demokrat Kennedy byl jedním z hlavních zastánců konspiračních teorií proti očkování ve Spojených státech, poznamenává CNN. Z nepravdivých útoků na bezpečnost a účinnost vakcín a ostré kritiky politiky veřejného zdraví a zemědělství učinil ústřední bod své nezávislé prezidentské kampaně, než ji ukončil a podpořil republikána Trumpa.

Kamalu Harrisovou v prezidentském klání podpořila herečka, zpěvačka a módní návrhářka Jennifer Lopezová.
.@JLo endorses Kamala Harris
— Kamala HQ (@KamalaHQ) 1. listopadu 2024
💙 pic.twitter.com/ZeIwxFBAAZ

Dobré ráno, vážení čtenáři,
na sociálních sítích kolují cílené dezinformace týkající se amerických voleb a jsou patrně důsledkem zahraničního vměšování, jež má za cíl do volebního procesu vnést spory a chaos. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek uvedla kancelář nejvyššího volebního činitele ve státě Georgia Brada Raffenspergera.
„Dnes se náš úřad dozvěděl o videu, které údajně ukazuje haitského přistěhovalce s několika průkazy totožnosti z Georgie, který tvrdí, že několikrát hlasoval,“ uvedl úřad v prohlášení. „Je to nepravdivé a je to příklad cílené dezinformace, kterou jsme v těchto volbách zaznamenali. Pravděpodobně se jedná o zahraniční vměšování, které se snaží zasít neshody a chaos,“ dodal.
Máte pravdu. Dobře že vyhrál Trump. 👍👍👍