Neděle 26. května 2024
Svátek slaví Filip, zítra Valdemar
Oblačno, bouřka 23°C

Kde udělali Ficovi bodyguardi chybu? Experti o zásahu ochranky při útoku v Handlové

 • Video se připravuje ...
  Autor: ČTK,simao,jko - 
  16. 5. 2024
  06:07

  Měli chránit premiéra, který se vydal za občany. Ale nepodařilo se to. Na Roberta Fica zaútočil v Handlové po výjezdním zasedání vlády střelec s krátkou zbraní, podle slovenských médií Juraj C. z města Levice. Slovenští i čeští bezpečnostní experti nyní rozebírají, kde došlo k případným chybám Ficovy ochranky. „Ten kluk, co stál vpravo, měl být z mého pohledu blíž. Avšak můžeme narážet na to, že on třeba by i šel blíž, ale mohl mít rozkaz, aby to nedělal. To politici dělají. Ale měl se dívat do své čtvrtiny. V boxu kolem premiéra každý odpovídá za svou část perimetru. A on vůbec nekryl ten svůj od 12. do 3. hodiny. Přišlo mi, že reagoval až v okamžiku, kdy ten chlap střílel,“ popsal Blesku expert Lumír Němec. „To je jediné selhání, které vidím a myslím si, že je hodně zásadní,“ podotkl. Další odborníci se pozastavují nad tím, zda bylo chyb více. Jaké?

 • 1.Zazmatkovali

  Bývalý šéf slovenského úřadu na ochranu ústavních činitelů Juraj Zábojník poukázal na chyby ochranky při středečním atentátu na premiéra Roberta Fica a při její následné reakci po postřelení ministerského předsedy.

  Útočník na Fica vystřelil na veřejném prostranství, když politik přišel mezi občany po výjezdním zasedání vlády ve městě Handlová. Podle Zábojníka po incidentu nastal chaos a postup bezpečnostních složek nebyl koordinovaný.

  Na jistý zmatek však upozorňují i další. „V tomto případě hledat viníka je velmi těžké, ti chlapci trošku zazmatkovali, co jsem viděl ze záznamu,“ uvedl pro CNN Prima News Zdeněk Zahradník, bodyguard významných osobností.

  Jde o první útok svého druhu na vysokého politika v novodobých dějinách Slovenska. Útok zaznamenala například Regionální televize Prievidza.

 • 2.Neskočili před něj

  „Když vyjde čtyři nebo pět ran, tak někdo je vinen. Ochranka asi v pořádku není. Neviděl jsem, že by někdo skočil před premiéra,“ komentoval Zábojník v televizi TA3 zveřejněné záběry z útoku na Fica. Dodal, že incident bude kaňkou na úřadu ochrany ústavních činitelů.

  Podle záběrů Fico v doprovodu ochranky šel pozdravit lidi. U kovových zábran střelec vytáhl zbraň a z bezprostřední blízkosti opakovaně vystřelil. Útočníka poté zneškodnili členové bezpečnostních složek.

  Podle Zábojníka na místě incidentu nebylo mnoho lidí, aby situaci nešlo zvládnout. „Bylo tam minimum lidí. Když se něco takového stane a při tak velké sestavě pracovníků ochranky, tak to bude velmi tvrdým předmětem vyšetřování,“ řekl.

  „Může se stát, že vyjde první rána, ale druhá už nesmí. Druhá rána, pokud vyjde, tak objekt musí být chráněn. I když jde mezi lidi, nesmí být odkrytý. V davu musejí být operativci,“ dodal bývalý šéf vládní ochranky.

  Video  První záběry po atentátu na Fica  - HN online.sk
  Video se připravuje ...

 • 3.Špatné postavení

  „Když provádíte ochranu chráněné osoby, tak vytváříte tzv. tři kruhy bezpečí. Hlavní kruh bezpečí je ten, který tvoří ochránci kolem osoby. Pak máte druhý kruh bezpečí, to je širší perimetr. To jsou právě policisté, kteří jsou rozmístěni v davu, anebo vytváříte nějakou překážku. Tady v této situaci byly ploty. A pak by mohl být ještě třetí kruh bezpečí, kde by mělo docházet k filtraci osob, které se dostávají do toho druhého kruhu. V okamžiku, kdy nemáte ten třetí kruh, to znamená, že na to náměstí nebo do blízkosti chráněné osoby může přijít kdokoliv, tak je situace velmi riziková. Ti ochránci mají minimální čas na reakci a v okamžiku, kdy dojde k nějakému pochybení, tak to může mít fatální následky,“ uvedl pro Blesk Lumír Němec, bezpečnostní poradce, který dříve působil v Útvaru rychlého nasazení a v Útvaru speciálních operací Vojenské policie a podílel se na zajištění bezpečnosti chráněných osob v Česku i v zahraničí.

  „Z toho videa je vidět, že ochranka udělala chybu. Já bych jenom chtěl říct, že styk politiků s veřejností na takto krátkou vzdálenost je velmi rizikový. Pak bych chtěl říct, že z toho videa není vidět úplně všechno. Třeba ten jeden chlapec, který se díval jinam, než měl, k tomu měl nějaký důvod. Ale obecně: pokud máte ochranný box – a premiér Fico měl ochranný box, tzn. máte kolem čtyři ochránce – každý ten ochránce má rozdělenou určitou část z prostoru, který má vykrývat. A v okamžiku útoku ten chlap, co stál po jeho pravé straně, tak z mého pohledu byl relativně dost daleko a za druhé – místo aby se díval doprava, tak se díval doleva, díval se na lidi, kteří se přibližovali k premiérovi Ficovi, a v tom okamžiku vlastně ten člověk zaútočil. Bylo to strašně rychlé, takže můžeme jenom spekulovat, jestli by dokázal zareagovat, nebo nedokázal zareagovat, ale možná kdyby ho viděl o dvě tři vteřiny dřív, než se přiblížil s tou pistolí k premiérovi, tak ta reakce tam mohla být,“ podotkl Němec pro CNN Prima News.

  „Standardně by se měl osobní ochránce v okamžiku, kdy dojde k napadení, dostat mezi zbraň a chráněnou osobu. Ale teď bych spekuloval, protože z mého pohledu se střelec dostal tak blízko, že ta pistole byla od premiéra na vážně krátkou vzdálenost. Takže jestli tam měl ochránce prostor nebo ne, to bych spekuloval,“ pokračuje Němec pro Blesk.

  Premiér Robert Fico v Handlové na Slovensku v den, kdy byl postřelen (15. 5. 2024). Premiér Robert Fico v Handlové na Slovensku v den, kdy byl postřelen (15. 5. 2024). | Profimedia.cz

 • 4.Zavřené dveře?

  Fica pak členové jeho ochranky naložili do limuzíny, která jej z místa útoku odvezla. Vrtulníkem byl dopraven do nemocnice v Banské Bystrici na operaci. Přesun do vzdálenější Bratislavy podle úřadů nebyl možný, neboť byl nutný akutní chirurgický zákrok.

  Němce však překvapilo, že před odvozem Fica mělo přistavené vozidlo zavřené dveře. Odvedení Fica do limuzíny však bylo standardním krokem.

  „To už je standardní bezpečnostní postup, v okamžiku, kdy dojde k napadení chráněné osoby, tak vy se ji vždycky snažíte dostat na nějaké bezpečné místo. Může to být vozidlo nebo to bezpečné místo může být nějaká budova. Oni se rozhodli, že ho dostanou na bezpečné místo do vozidla, ale zase mě trošku překvapilo, že neměli otevřené dveře, protože zase podle určitých standardních procedur je v okamžiku, kdy chráněná osoba je venku a je tam přistavené vozidlo, tak to vozidlo má vždycky otevřené dveře, aby se ochránce nemusel zdržovat tím, že ty dveře bude otvírat. Ale třeba byly otevřené z druhé strany, a já jsem to neviděl,“ říká Lumír Němec.

  Video  Čaputová o atentátu na Fica: Jsem šokovaná z hrozivého útoku.  - FB Zuzana Čaputová
  Video se připravuje ...

 • 5.Selhání

  „Na veřejném prostranství je ochrana premiéra velice těžká, proto tam byla policie všudypřítomná. Na záběrech je vidět, že policisté byli přítomní i v civilu mezi veřejností. Nezabránili nicméně tomu, že někdo pronesl zbraň až k premiérovi a vystřelil po něm. Zcela zabránit tomu nemůže sebelepší ochranka, ale ta ochrana měla být odolnější,“ uvedl pro Novinky.cz další bezpečnostní expert a bývalý ředitel Pořádkové služby Policie ČR Martin Hrinko.

  „Útočník podle všeho střílel z krátké zbraně, musel proto přijít na krátkou vzdálenost. Ochránci měli zareagovat,“ míní Hrinko, podle kterého byla reakce bodyguardů po výstřelu profesionální, ale slovenské bezpečnostní složky jako celek selhaly.

  Postřeleného premiéra Roberta Fica převážejí do nemocnice. Postřeleného premiéra Roberta Fica převážejí do nemocnice. | TASR/Profimedia

 • 6.Podceněná hrozba?

  „Vládl tam chaos, to je zřejmé a je to selhání. Měli okamžitě naložit premiéra do auta a hned s ním odjíždět pryč. V tu chvíli totiž nevíte, jestli není útočníků víc. Chráněnou osobu potřebujete co nejdříve dostat do bezpečí. Pokud se nemýlím, pan Fico před pár týdny sám mluvil o hrozbách, že by někdo mohl střílet na politiky. Ptám se, jak tyto hrozby byly analyzovány, kdo je vyhodnocoval?“ uvedl pro Denník.sk bývalý slovenský policejní prezident Štefan Hamran.

  11:21
  20. 5. 2024

  „Po dnešním konziliu je pacientův stav stabilizovaný. Klinicky se zlepšuje, komunikuje, zánětlivé hodnoty pomalu klesají. Pan premiér zůstává nadále v naší peči," uvedla nemocnice na Facebooku. Převoz Roberta Fica do jiného zařízení v hlavním městě tak zatím není na pořadu dne. 

  10:35
  20. 5. 2024

  Lékařské konzilium by se dnes mělo sejít k vyhodnocení zdravotního stavu těžce zraněného premiéra Roberta Fica. Jak během víkendu vedení Rooseveltovy nemocnice v Bánské Bystrici uvedlo, šéf vlády by měl být mimo ohrožení života, jeho stav nicméně zůstává nadále velmi vážný. Není tak zatím jasné, zda jeho stav dovolí transport do nemocnice v Bratislavě. 

  22:00
  19. 5. 2024

  Děkujeme vám za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Veškeré dění na Slovensku po atentátu na premiéra Roberta Fica budeme sledovat zase od pondělního rána.

  Zobrazit celý online