Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno, déšť 21°C

Sankce proti Voice of Europe? Přijde bolestivá reakce na občany Západu, hrozí Zacharovová

Autor: ČTK - 
15. května 2024
13:38

Zástupci členských zemi EU se dnes v Bruselu shodli na uvalení sankcí proti čtyřem mediálním subjektům, které podle Unie šíří ruskou propagandu. Jde o platformu Voice of Europe, kterou zařadila na národní sankční seznam už koncem března i česká vláda, potvrdily ČTK diplomatické zdroje. Sankce se mají dotknout také ruské mediální platformy RIA Novosti a ruských listů Izvestija a Rossiskaja Gazeta, v případě těchto tří médií se ale ještě vyjasňují některé podrobnosti.

Dnešní dohodu ještě musí země formálně potvrdit. Zatím není jasné, zda k tomu dojde jen písemně, nebo na nejbližším jednání unijních ministrů zahraničí na konci května.

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová dnes již předem pohrozila, že pokud EU uvalí sankce na ruská média, západní novináři v Rusku pocítí „rychlou, tvrdou a bolestivou reakci ruského státu“. „Dříve cítili naši lásku, teď ale pocítí naši reakci,“ citovala Zacharovovou agentura Reuters. „Budeme reagovat rychlostí blesku a pro občany Západu to bude extrémně bolestivé,“ dodala.

Členské státy EU nyní diskutují o nejnovějším, 14. balíčku sankcí proti Rusku, do kterého se Česku podařilo prosadit zařazení platformy Voice of Europe. Právě jejím prostřednictvím se podle zjištění českých tajných služeb měli proruští ukrajinští podnikatelé Arťom Marčevskij a Viktor Medvedčuk pokoušet ovlivňovat politiky v několika zemích Evropské unie.

Dohodu zemí EU na sociální síti X uvítal český premiér Petr Fiala. „Náš nedávný zásah proruské vlivové sítě, která se pokoušela rozvíjet vlivovou operaci se závažným dopadem na bezpečnost Česka a EU, nese ovoce,“ napsal. Praha tak podle něj dělá, co je třeba.

Nově připravované unijní sankce by měly zahrnovat také další opatření omezující ruské příjmy z vývozu paliv, konkrétně ruského zkapalněného zemního plynu (LNG), ale například i zákaz dovozu ruského hélia. Protože jde o komplikovaná témata, sankce by se nestihly dojednat do evropských voleb, které se uskuteční na začátku června. Opatření vůči mediálním platformám tak byla z balíčku vyjmuta a projednána v takzvané rychlé proceduře.

Video  Lipavský pro Blesk: Putin vytváří ve světě chaos a přehlídka v Moskvě je jen divadlo!  - Jakub Kopřiva, Jan Jedlička
Video se připravuje ...

Annika ( 18. května 2024 17:56 )

Kazdy by mel mit moznost si vybrat,tady se dovime jen jak radi ghoust of Kiev nebo jak ukrajinsky zemedelec brokovnici sestreluje ruske stihacky

MichaelsCZ ( 18. května 2024 12:37 )

A Vám přijdou zprávy z Moskvy na stejné úrovni jako měla tehdy Svobodná Evropa? To srovnáváte trochu nesrovnatelé ....

Uživatel_5347357 ( 15. května 2024 19:53 )

Každým takovým to krokem se Západ dostává do izolace. Už z principu bude řada lidí fandit právě zakázaným zpravodajstvím, protože ten kdo se bojí jiného názoru a nedovede případné "lživé informace" vyvrátit přesvědčivou argumentací, je obyčejný srab. A jak je vidět, těch je na Západě čím dál víc!!!!

krapotkin ( 15. května 2024 15:47 )

Zato jsme mohli poslouchat "hodnotné" vysílání Pšátel s Feltafy. Dnes nám to nahrazují lživé ČT a ČRo.

Jarek Toman ( 15. května 2024 14:37 )

Fiala by měla být používána jako jednotka lži 🙂 👍

Zobrazit celou diskusi